Globalny program ograniczył przypadki dziecięcego zapalenia wątroby typu B o 80% na całym świecie

0
381
Zdjęcie: WHO

Dzięki wysoce skutecznemu ogólnoświatowemu programowi szczepień, odsetek dzieci poniżej piątego roku życia, które są przewlekle zakażone wirusem zapalenia wątroby typu B, znacznie spadł – do nieco poniżej 1%.

Według nowych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia liczba ta spadła o około 5% w erze przed-szczepionkowej (w okresie od lat 80. do początku XXI wieku).

Wyeliminowanie wirusowego zapalenia wątroby jest częścią celu zrównoważonego rozwoju ONZ, jakim jest „zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrego samopoczucia wszystkich osób w każdym wieku” od 2015 roku.

Osiągnięcie poniżej 1% częstości występowania zakażeń HBV u bardzo małych dzieci to ogromny kamień milowy, który zbliża świat do celu ONZ, jakim jest zakończenie zapalenia wątroby do 2030 r.

„Żadne niemowlę nie powinno dorastać tylko po to, by umrzeć na wirusowe zapalenie wątroby typu B, ponieważ nie zostało zaszczepione. Dzisiejszy kamień milowy oznacza, że radykalnie zmniejszyliśmy liczbę przypadków uszkodzenia wątroby i raka wątroby w przyszłych pokoleniach” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, badacz zdrowia publicznego.

„Zapobieganie przenoszeniu wirusa zapalenia wątroby typu B z matki na dziecko jest najważniejszą strategią kontrolowania choroby i ratowania życia. Nawet w środku pandemii COVID-19 musimy zapewnić matkom i noworodkom dostęp do usług ratujących życie, w tym do szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.”

Czytaj: Liczba zgonów na gruźlicę spadła o 14% w ciągu pięciu lat

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje teraz o wspólne i zintensyfikowane działania w celu wykorzystania tego osiągnięcia poprzez zintensyfikowane wysiłki na rzecz zapobiegania przenoszeniu wirusa HBV z matki na dziecko poprzez badanie kobiet w ciąży i zapewnienie profilaktyki przeciwwirusowej osobom, które tego potrzebują, oraz utrzymanie i rozszerzenie dostępu do szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki porodowej.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

Zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Niemowlęta mogą być chronione przed HBV dzięki bezpiecznej i skutecznej szczepionce, która zapewnia ponad 95% ochronę przed infekcją.

WHO zaleca, aby wszystkie niemowlęta otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B tak szybko, jak to możliwe po urodzeniu – najlepiej w ciągu 24 godzin – a następnie co najmniej dwie dodatkowe dawki.

Zwiększenie skali szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad było wielkim sukcesem w dziedzinie zdrowia publicznego i przyczyniło się do zmniejszenia liczby zakażeń HBV wśród dzieci.

W 2019 roku pokrycie trzema dawkami szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w dzieciństwie osiągnęło 85% na całym świecie, w porównaniu z około 30% w 2000 roku.

Jednak dostęp do pierwszej dawki krytycznej w ciągu 24 godzin po urodzeniu pozostaje nierówny. Globalny zasięg tej dawki urodzeniowej wynosi 43%, ale spada do 34% we wschodnim regionie śródziemnomorskim WHO i tylko 6% w afrykańskim regionie WHO.

„Poszerzenie dostępu do odpowiedniej dawki porodowej szczepionki przeciw WZW typu B jest kamieniem węgielnym działań mających na celu zapobieganie przenoszeniu wirusa HBV z matki na dzieci. W przypadku krajów, zwłaszcza w regionach takich jak Afryka Subsaharyjska, gdzie dawka porodowa szczepionki przeciw WZW B nie została jeszcze wprowadzona, priorytetem jest zapewnienie tej ochrony tak wcześnie, jak to możliwe ”- powiedziała dr Meg Doherty, dyrektor Global HIV, programów dotyczących zapalenia wątroby i chorób przenoszonych drogą płciową.

Wyeliminowanie przenoszenia wirusa HBV z matki na dziecko jest również ważnym krokiem do osiągnięcia celów globalnej strategii WHO dotyczącej zapalenia wątroby, która ma na celu zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby o 90% i zgonów o 65% w porównaniu z wynikami z 2015 r.

Źródło: WHO

Czytaj: Kobieta zarażona wirusem HIV przekazała nerkę zarażonemu mężczyźnie.

johannesfloe.com – Art to remember