Grecja otwiera największą farmę fotowoltaiczną w Europie

0
259
Uruchomiono nowy park słoneczny w Grecji. Źródło: Reuters

W Grecji zostaje otwarta największa dwustronna farma fotowoltaiczna w Europie, dostarczająca energię do 75 000 gospodarstw domowych.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zainaugurował w środę nowy park słoneczny. Jest to największy system z panelami dwustronnymi w Europie.

Mitsotakis obiecał przyspieszyć wydawanie pozwoleń na projekty dotyczące energii odnawialnej, ponieważ kraj stara się odzwyczaić od zanieczyszczających i kosztownych importowanych paliw kopalnych.

Czytaj: Największy w Europie pływający park fotowoltaiczny

Grecja zamierza prawie podwoić swoją moc zainstalowaną ze źródeł odnawialnych do około 19 gigawatów do 2030 roku. Można to skorygować w górę w ramach nowego dążenia Komisji Europejskiej do przyspieszenia przejścia na zieloną energię i zakończenia uzależnienia od rosyjskiego gazu do 2027 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj: Pink Floyd ponownie połączył siły, aby wesprzeć Ukrainę

Park słoneczny o mocy 204 megawatów w mieście Kozani na północy Grecji został zbudowany przez największą rafinerię ropy naftowej Hellenic Petroleum w Grecji.

Hellenic Petroleum jest jedną z największych firm naftowych na Bałkanach, ale twierdzi, że przechodzi transformację w czystą energię. Firma ta zainstalowała największy park słoneczny w Grecji, a także sugeruje, że może również zwiększyć pojemność baterii.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Reuters

Ile energii wygeneruje park słoneczny w Grecji?

W najbliższych tygodniach park dostarczy energię do 75 000 gospodarstw domowych i połączy się z krajową siecią energetyczną.

„Ten projekt odzwierciedla nasze krajowe cele dotyczące taniej i czystej energii ze słońca, wiatru i wody” – powiedział premier Kyriakos Mitsotakis podczas inauguracji parku.

Według urzędu statystycznego Unii Europejskiej Grecja pobiła swój cel na 2020 rok, wykorzystując odnawialne źródła energii do 21,7% zużycia energii i zamierza zwiększyć tę liczbę do 35% do 2030 roku.

Czytaj: Rząd Grecji zabrania ciężkim turystom jazdy na osiołkach

Będzie jednak potrzebować szybszych uprawnień, aby przezwyciężyć opóźnienia w instalacjach i pamięci masowej na dużą skalę.

Mitsotakis powiedział, że jego rząd przyspieszy procedury licencyjne i został wyznaczony do określenia pozwoleń na budowę dużych morskich parków wiatrowych.

wad

Brak postów do wyświetlenia