Grupa krwi może wpływać na wystąpienie udaru mózgu przed 60-tką

0
209
Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy odkryli, że osoby z krwią typu A mogą być bardziej narażone na udar mózgu przed 60 rokiem życia w porównaniu z innymi grupami krwi.

Natomiast osoby z grupą krwi O są mniej narażone na udar, zgodnie z nową metaanalizą.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół kierowany przez naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland w Stanach Zjednoczonych, którzy przyjrzeli się związkowi między cechami genetycznymi, takimi jak grupa krwi, a ich związkiem z udarem.

W tym celu przyjrzeli się danym z 48 badań genetycznych dotyczących udarów niedokrwiennych u dorosłych w wieku od 18 do 59 lat. Udary niedokrwienne są spowodowane zablokowaniem przepływu krwi do mózgu.

W sumie badania objęły około 17 000 pacjentów po udarze i prawie 600 000 zdrowych osób z grupy kontrolnej, które nigdy nie doświadczyły udaru.

„Byliśmy zainteresowani próbą zidentyfikowania genetycznych uwarunkowań udaru”, powiedział współkierownik badania Braxton Mitchell.

„W przypadku udaru mózgu od dawna wiadomo, że istnieje duży składnik środowiskowy, ale jest też składnik genetyczny” – powiedział Mitchell, profesor medycyny w Szkole Medycznej Uniwersytetu Maryland.

Czytaj: In vitro w Krakowie – miasto dopłaci do programu

Zdjęcie: pl.freepik.com

Aby dokładniej to zbadać, on i jego koledzy przyjrzeli się profilom genetycznym ludzi i ostatecznie znaleźli powiązanie między udarem o wczesnym początku a obszarem chromosomu, który zawiera gen określający grupę krwi danej osoby.

Ludzie mają cztery główne grupy krwi: A, B, AB i O, a grupę krwi danej osoby określają geny odziedziczone po rodzicach. Grupa krwi O jest najczęstsza.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy odkryli, że osoby, które przeszły udar o wczesnym początku, częściej miały grupę krwi A, a rzadziej grupę 0, w porównaniu z osobami z późnym udarem i osobami, które nigdy nie miały udaru.

„Posiadanie grupy krwi A zwiększa ryzyko udaru o około 16 procent we wczesnym początku, ale tylko o około 5 procent w przypadku udaru o późniejszym początku” – powiedział Mitchell.

„Jeśli masz grupę krwi O, prawdopodobieństwo wystąpienia wczesnego udaru mózgu jest o 12% mniejsze, w porównaniu z zaledwie 4% mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru w późniejszym okresie”.

Czytaj: Mieszkanie blisko terenów zielonych zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Bardzo skromne ryzyko

Ale chociaż naukowcy odkryli powiązania między posiadaniem grupy krwi A a ryzykiem wczesnego wystąpienia udaru, podkreślili, że zwiększone ryzyko było bardzo skromne.

Podkreślają, że osoby z krwią typu A nie powinny martwić się wczesnym udarem mózgu ani angażować się w dodatkowe badania przesiewowe lub badania medyczne w oparciu o to odkrycie.

„Klinicznie nie powinniśmy się martwić, że nasze grupy krwi narażają nas na wysokie ryzyko udaru” — powiedział Mitchell.

„Istnieją inne czynniki ryzyka udaru, które są znacznie ważniejsze, na przykład nadciśnienie i palenie. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko udaru, to naprawdę są to czynniki, na które powinniśmy zwracać uwagę”.

Dodał: „Mówiąc to, zastanawiamy się, czy jeśli masz te czynniki ryzyka, a także masz grupę krwi A, czy to sprawia, że te czynniki ryzyka są jeszcze silniejsze? Tego jeszcze nie wiemy. Ale to jest jedna z rzeczy, na które patrzymy”.

Czytaj: Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nadal nie jest jasne, dlaczego grupa krwi A wiąże się z tym wyższym ryzykiem, ale naukowcy uważają, że może to mieć coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi.

Inne badania sugerują, że osoby z grupą krwi A mają nieco większe ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach – znanej jako zakrzepica żył głębokich.

„Takie pro-krzepliwe tło związane z posiadaniem grupy krwi A prawdopodobnie naraża Cię na większe ryzyko chorób związanych z krzepnięciem, których jednym z nich jest udar”, powiedział Mitchell.

Czytaj: Ta żywność znacząco zmniejsza ryzyko udaru

Jednym z ograniczeń analizy był względny brak różnorodności wśród uczestników, z których większość była pochodzenia europejskiego, a naukowcy z zadowoleniem przyjęli dalsze badania uzupełniające na bardziej zróżnicowanej populacji.

„Wszyscy mamy różne warianty genetyczne, a warianty genetyczne często mają tendencję do skupiania się w obrębie różnych grup przodków” – powiedział Mitchell.

„Więc możemy przegapić kilka ważnych wariantów, patrząc tylko na niewielką reprezentację grup przodków”.

Czytaj: Jak rozpoznać udar? 4 dokładne oznaki, że dana osoba będzie miała udar

Grupa krwi związana z ryzykiem innych schorzeń

To nie tylko ryzyko udaru – inne badania sugerują powiązania między grupą krwi a ryzykiem rozwoju innych schorzeń.

Na przykład badanie przeprowadzone przez naukowców z Harvard School of Public Health wykazało, że osoby z grupą krwi A, B lub AB mają wyższe ryzyko choroby wieńcowej niż osoby z grupą krwi O.

Największe ryzyko mieli osoby z najrzadszą grupą krwi AB.

Czytaj: Udar mózgu każdego roku zabija 15 mln osób. Poznaj 10 sposobów zapobiegania

Inne badania sugerują, że osoby z krwią typu A mają wyższe ryzyko raka żołądka w porównaniu z osobami z innymi grupami krwi.

Warto jednak pamiętać, że chociaż badania wykazały związek między grupą krwi a pewnymi schorzeniami, nadal tak naprawdę nie znamy przyczyn tych związków.

Więc jeśli masz grupę krwi A, jak bardzo powinieneś się martwić?

Człowiek tak naprawdę nie może zmienić swojej grupy krwi, podkreśla Mitchell. Istnieją również inne czynniki ryzyka udaru, które są bardziej pod kontrolą osoby, takie jak nawyki nikotynowe, ciśnienie krwi, spożywanie alkoholu i ilość ćwiczeń.

„Powiedziałbym, żeby się w ogóle nie martwić — powiedział Mitchell. „Pomyślałbym o tych innych modyfikowalnych czynnikach ryzyka i skupiłbym się na nich, ponieważ są one nie tylko czynnikami ryzyka udaru, ale są to czynniki ryzyka chorób serca i nowotworów i tak dalej”

Czytaj: Nie ignoruj ​​tych znaków ostrzegawczych przed udarem

„Wielki krok” w kierunku zmniejszenia ryzyka udaru mózgu

Komentując wyniki, Clare Jonas z brytyjskiej organizacji charytatywnej Stowarzyszenie Udarowe powiedziała, że ​​wyniki są „wielkim krokiem” w kierunku lepszego monitorowania czynników ryzyka wczesnego udaru.

„Większość udarów zdarza się osobom starszym z powodów, o których powszechnie wiemy, takich jak wysokie ciśnienie krwi, pogrubienie tętnic lub migotanie przedsionków” – powiedziała Jonas, która jest kierowniczką ds. komunikacji i zaangażowania w Stowarzyszeniu Udarowym, które zapewnia wsparcie dla osób po udarze.

„Przyczyny udaru u młodszych osób dorosłych nie są tak dobrze poznane, co sprawia, że trudniej im zapobiegać” – powiedziała.

Czytaj: Po udarze odkryła, że umie malować obrazy

„Nie wiemy jeszcze, dlaczego osoby z grupą krwi A mogą mieć zwiększone ryzyko wczesnego udaru. Oznacza to, że nie możemy jeszcze opracować ukierunkowanej profilaktyki wczesnego udaru mózgu”.

„Jednak badanie to jest świetnym krokiem w kierunku pomocy pracownikom służby zdrowia w ustaleniu, kto najbardziej skorzysta na monitorowaniu innych czynników ryzyka i otrzymywaniu interwencji mających na celu zmniejszenie ryzyka” – dodała.

Czytaj: 5 nawyków, które minimalizują ryzyko udaru