Grzyby reishi – jaki mają wpływ na zdrowie?

0
204
Reishi to „boski grzyb nieśmiertelności“.

Reishi to bardzo rzadki gatunek grzybów, który rośnie w Azji. Przez wiele osób są one tam uznawane za niezastąpiony lek na każdą dolegliwość. Co ciekawe, grzyb reishi był stosowany w medycynie już kilka tysięcy lat temu i zyskał nawet miano „grzyba nieśmiertelności”. Co tak naprawdę skrywa ten gatunek i jaki jest jego wpływ na zdrowie?

Wszystko, co warto wiedzieć o pochodzeniu grzybów reishi.

Obecnie grzyby reishi najczęściej można spotkać w Azji. Nazwa tego gatunku wywodzi się z języka japońskiego. W Chinach częstym, alternatywnym określeniem dla reishi, jest także lingzhi, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza zioło o duchowej mocy. Grzyby reishi należą do rodziny lakownicowatych. Charakteryzują się półkolistym kształtem oraz brązowym kolorem, choć spotkać się można również z nieco mniej popularnymi odmianami reishi, które występują w barwie białej, czerwonej, czarnej, niebieskiej, fioletowej i żółtej.

Grzyb reishi – dawka cennych składników odżywczych

Grzyby reishi swoją dużą popularność w krajach azjatyckich zawdzięczają bogactwu składników odżywczych. Wśród najważniejszych z nich znajduje się polisacharyd beta-D-glukanu, który odpowiada za namnażanie się komórek wzmacniających układ immunologiczny człowieka, czyli dokładnie – makrofagów i limfocytów. Kolejne bardzo cenne składniki odżywcze, które znajdziemy w grzybach reishi, to związki triterpenowe. Wykazują one działanie przeciwutleniające, czyli innymi słowy, są naturalnymi oksydantami, neutralizującymi wolne rodniki. Grzyby reishi są również bogate w mangan, cynk, żelazo, wapń i miedź. Wszystkie z tych pierwiastków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a niedobór któregoś z nich może skutkować wieloma poważnymi dolegliwościami. Dużym atutem grzybów reishi, który sprawia, że zdobywają one coraz większą popularność nie tylko w Azji, lecz także na całym świecie, jest ich bardzo dobra przyswajalność.

Grzyby reishi – kiedy warto je stosować?

Grzyby reishi ze względu na liczne składniki odżywcze mogą być wykorzystywane w leczeniu lub zapobieganiu wielu dolegliwości. Zalecane jest ich regularne stosowanie, podobnie jak innych suplementów diety, jednak z zachowaniem umiaru. Grzyby reishi będą szczególnie skuteczne w leczeniu chorób wirusowych i bakteryjnych, w niwelowaniu objawów alergii, w poprawianiu parametrów metabolicznych, w obniżaniu ciśnienia krwi oraz w obniżaniu poziomu niekorzystnej odmiany cholesterolu.

Grzyb reishi, pomimo wielu cennych właściwości, nie może stanowić jedynego lekarstwa w leczeniu najpoważniejszych chorób. Należy pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi specjalistycznego medykamentu. Mimo wszystko warto pomyśleć o wdrożeniu grzybów reishi do codziennej diety. Już po kilku tygodniach będzie można zauważyć niektóre efekty – przede wszystkim wzmocni się nasza odporność i ogólna kondycja fizyczna.

Rośliny o cennych właściwościach, którym warto się bliżej przyjrzeć

Choć grzyby reishi zdecydowanie warto mieć w swojej kuchni, jest też kilka innych roślin, które w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością. Jedną z nich jest kurkuma, która nadaje potrawom charakterystyczny smak, zapach i kolor, a poza tym pozytywnie oddziałuje na zdrowie. Kurkuma to bylina z rodziny imbirowatych, którą najczęściej spożywa się w postaci wysuszonej i sproszkowanej. Na rynku znaleźć można też inną opcję, jaką jest kurkuma w kapsułkach.

Kurkuma w tabletkach posiada bardzo dużo właściwości zdrowotnych, które doceniane są przez wiele osób. W głównej mierze odpowiada za nie kurkumina, czyli pomarańczowy barwnik, będący bardzo silnym przeciwutleniaczem z grupy polifenoli. Wykazuje on działania przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kolejnym związkiem, o którym warto wspomnieć w kontekście omawiania właściwości kurkumy, jest tumeron. Odpowiada on za namnażanie się komórek mózgowych. W praktyce oznacza to, że regularne spożywanie kurkumy będzie miało swoje odzwierciedlenie w poprawie pamięci i zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, które bardzo często pojawiają się u osób starszych.

Kurkuma w kapsułkach – gdzie można ją kupić?

Jeśli rzadko gotujesz lub jeśli nie przepadasz za daniami z kurkumą, świetną opcją będzie zakup kurkumy w tabletkach, którą można traktować jako zwykły suplement diety. Taki produkt znaleźć można w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub na różnych portalach internetowych.