Gwiazda Hollywood i wynalazczyni Wi-Fi. Piękna i mądra!

0
281
Hedy Lamarr: niesamowity umysł stojący za bezpiecznym Wi-Fi, GPS i Bluetooth. Zdjęcie: Facebook

W 1940 roku, Hedy Lamarr była jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood. Ale z dala od aparatów jej pasja do innowacji dała początek technologii komunikacji bezprzewodowej, którą dziś uważamy za coś oczywistego.

Ze wszystkich ról odgrywanych przez Hedy Lamarr podczas jej błyskotliwej hollywoodzkiej kariery żadna nie może być tak inspirująca jak ta, o której większość ludzi wie najmniej – jej życie z dala od kamer.

Chociaż stała się znana jako „najpiękniejsza kobieta Hollywood”, Lamarr miała o wiele więcej niż tylko oszałamiający wygląd. Ujmij to w ten sposób: bez jej wynalazku nie byłoby Wi-Fi, Bluetooth, a nawet smartfonów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kim była Hedy Lamarr?

Historia życia Hedy LaMarr jest rzeczywiście niezwykła. Urodzona w Austrii, w żydowskiej rodzinie w 1914 roku, Hedy Lamarr naprawdę nazywała się Hedwig Kiesler. Od dziecka marzyła, aby zostać aktorką.

Wyszła za mąż za swojego pierwszego męża w 1934 roku w wieku 19 lat. Nieszczęśliwa żona zamożnego, dominującego producenta amunicji, LaMarr uciekła z domu na rowerze w środku nocy.

Lamarr wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w okresie poprzedzającym II wojnę światową i zwróciła na siebie uwagę szefa studia MGM, Louisa B. Mayera, podczas podróży statkiem z Londynu do Nowego Jorku. LaMarr słabo mówiła po angielsku, ale udało jej się zdobyć lukratywny kontrakt na aktorstwo w hollywoodzkich filmach. Później nakręciła ponad 25 filmów, występując u boku najbardziej kultowych czołowych postaci. Reklamowano ją jako najpiękniejszą kobietę Hollywood!

Wiedeńska piękność wkrótce zadomowiła się w Beverly Hills i spotykała się z luminarzami, w tym z prezydentem USA Johnem F. Kennedym i magnatem biznesowym Howardem Hughesem, który zapewnił jej sprzęt do przeprowadzania eksperymentów w jej przyczepie podczas przerwy w aktorstwie. To właśnie w tym środowisku naukowym LaMarr znalazła swoje prawdziwe powołanie.

Podobnie jak w przypadku wielu ról kobiecych w tamtym czasie, kariera Lamarr często zależała od jej wyglądu. Nadal słynie z wykonania czegoś, co uważa się za pierwsze kinowe przedstawienie kobiecego orgazmu w jednym z jej najwcześniejszych filmów, filmie Ekstaza z 1933 roku. To był film zakazany w USA przez dziesięciolecia.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

Poza ekranem, życie Hedy było czasem burzliwe i często owiane skandalem – była zamężna i rozwodziła się sześć razy. Ale kiedy kamera przestała się ją nagrywać, pasją Hedy była nauka, innowacje i wynalazczość.

„Myślę, że mózgi ludzi są bardziej interesujące niż wygląd” — powiedziała hollywoodzka aktorka i wynalazczyni Hedy Lamarr w 1990 roku, 10 lat przed śmiercią.

Od przeskoku częstotliwości po technologię widma rozproszonego

Uzbrojona w sprzęt podarowany jej przez innego wynalazcę (a czasem kochanka) Howarda Hughesa, Hedy Lamarr spędzała godziny w swojej przyczepie na planie filmowym, testując teorie i eksperymentując z technologią.

„Wynalazki są dla mnie łatwe” — mówiła LaMarr z austriackim akcentem. „Nie muszę pracować nad pomysłami, one przychodzą naturalnie”.

Jednak to, co nie przyszło LaMarr naturalnie, to rozgłos i nagroda, na jaką zasługiwała za swoje pomysły. Jeden z takich pomysłów okazał się przełomem w zakresie komunikacji bezprzewodowej: utorowało to drogę pod dzisiejsze telefony komórkowe, Wi-Fi, Bluetooth i oczywiście GPS.

Czytaj: 25 wynalazków wymyślonych przez kobiety

„Przeskakiwanie częstotliwości” było pomysłowym sposobem przełączania między częstotliwościami radiowymi w celu uniknięcia zagłuszania sygnału. Zostało opracowane przez Hedy Lamarr wraz z amerykańskim kompozytorem George’em Antheilem jako „tajny system komunikacyjny”. Manipulując częstotliwościami radiowymi w nieregularnych odstępach czasu między transmisją a odbiorem, wynalazek stworzył niezniszczalny kod, który mógł uniemożliwić przechwycenie tajnych wiadomości.

Po uzyskaniu na to patentu w 1942 roku, Hedy Lamarr przekazała technologię wojsku USA, aby pomóc w walce z nazistami, a konkretnie w kierowaniu torped pod wodą bez wykrycia. Jednak w tamtym czasie odrzucono to, a znaczenie odkrycia zostało uświadomione dopiero po dziesięcioleciach, kiedy zostało użyte przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych podczas kryzysu kubańskiego.

Później „przeskakiwanie częstotliwości” znalazło zastosowanie w wielu zastosowaniach wojskowych, ale, co istotne, to właśnie technologia „systemy szerokopasmowe”, którą Hedy Lamarr pomogła wynaleźć, stworzyła podstawę nowoczesnej technologii komunikacji bezprzewodowej i umożliwiła boom na smartfony i połączenia Wi-Fi, które dziś uważamy za coś oczywistego.

Nieoceniony geniusz

Hedy Lamarr często lamentowała, że jej uroda – niezależnie od tego, jak napędzała jej karierę w Hollywood – była także jej przekleństwem. Przez większość swojego życia rzadko brano pod uwagę coś innego niż jej wizerunek.

Rzeczywiście, wynalazki Hedy Lamarr stały się szerzej znane dopiero pod koniec 1990 roku, na krótko przed jej śmiercią w styczniu 2000 roku. Bardziej szczegółowo ujawniono je, gdy opublikowano jej nekrologi jeszcze w tym samym roku.

Hedy LaMarr nigdy nie otrzymała pieniędzy za swój wynalazek, mimo że wojsko USA publicznie uznało jej patent i doceniło wkład w technologię.