Herbata ulung może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej

0
343
Źródło: pl.freepik.com

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Nutrients, herbata ulung i czysta kofeina zwiększyły rozpad tłuszczu o około 20% u zdrowych ochotników; herbata ulung nadal działała, gdy uczestnicy spali.

Różne rodzaje herbaty produkowane z jednego gatunku rośliny, Camellia sinensis, wyróżnia technika przetwarzania: herbata nieutleniona jako herbata zielona, herbata półutleniona jako herbata ulung i herbata w pełni utleniona jako herbata czarna.

W trakcie utleniania katalizowanego przez enzymy endogenne, katechiny są przekształcane w spolimeryzowane polifenole, a kofeina jest nieznacznie rozkładana, co może przynieść korzyści i / lub zagrożenia dla różnych funkcji fizjologicznych.

Spożywanie herbaty ulung lub kofeiny gwałtownie zwiększa wydatek energetyczny, a herbata ulung, ale nie kofeina, stymuluje utlenianie tłuszczu.

„Jak wszystkie herbaty, ulung zawiera kofeinę, która wpływa na metabolizm energetyczny poprzez zwiększenie tętna” – powiedział starszy autor, profesor Kumpei Tokuyama, badacz z Międzynarodowego Instytutu Medycyny Snu na Uniwersytecie Tsukuba.

„Jednak badania sugerują, że spożywanie herbaty może również zwiększać rozkład tłuszczu, niezależnie od działania kofeiny”.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

„Dlatego chcieliśmy zbadać wpływ spożycia ulungu w porównaniu z samą kofeiną na energię i metabolizm tłuszczów w grupie zdrowych ochotników”.

W badaniu wzięło udział 12 zdrowych mężczyzn w wieku 20-56 lat.

Podczas każdej 14-dniowej sesji badania uczestnicy spożywali herbatę ulung (100 mg kofeiny, 21,4 mg kwasu galusowego, 97 mg katechin i 125 mg spolimeryzowanego polifenolu), kofeinę (100 mg) lub placebo podczas śniadania i obiadu.

W 14 dniu każdej sesji wykonywano 24-godzinną pośrednią kalorymetrię i polisomnograficzną rejestrację snu.

Kofeina i herbata ulung zwiększyły utlenianie tłuszczu o około 20% bez wpływu na wydatek energetyczny w ciągu 24 godzin.

Czytaj: 15 wspaniałych właściwości zielonej herbaty, o których prawdopodobnie nawet nie słyszałeś!

Spadek współczynnika oddechowego po herbacie ulung był większy niż po kofeinie podczas snu.

„Stymulujący wpływ herbaty ulung na rozpad tłuszczu podczas snu może mieć rzeczywiste znaczenie kliniczne w kontrolowaniu masy ciała” – powiedział profesor Tokuyama.

„Musimy jednak ustalić, czy efekty, które zaobserwowaliśmy w dwutygodniowym badaniu, przekładają się na rzeczywistą utratę tkanki tłuszczowej w dłuższym okresie”.

„Ponadto chcemy wypróbować herbatę ulung bezkofeinową, aby lepiej odróżnić działanie kofeiny od innych składników herbaty, co pomoże nam dokładnie zrozumieć, jak ulung pomaga w rozkładaniu tłuszczu”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

wad

Brak postów do wyświetlenia