Historia powstania motocyklu Harley-Davidson

0
507
William Harley i Arthur Davidson w 1914 roku. Źródło: fineartamerica.com

21-letni William S. Harley i jego 20-letni kolega z dzieciństwa, Arthur Davidson uważali, że pedałowanie roweru to bardzo ciężka praca. Dziś przypomnimy, jak leniwi dwudziestolatkowie stworzyli amerykańską ikonę.

Był rok 1901. Najnowszą obsesją Ameryki był nowy środek transportu – rower.

Amerykanie na przełomie XIX i XX wieku uwielbiali swobodę i łatwość transportu, jaką zapewniał im rower. Wszyscy byli uzależnieni od rowerów.

Z wyjątkiem 21-letniego Williama S. Harleya i jego 20-letniego kumpla z dzieciństwa, Arthura Davidsona. Uważali, że pedałowanie roweru to bardzo ciężka praca. Czy nie byłoby miło, marzyli, gdyby motor robił za Ciebie całe pedałowanie?

Czytaj: Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?

Pragnienie Harleya i Davidsona, by wyjąć pedały z rowerów, zakończyło się wraz z jedną z największych amerykańskich ikon, motocyklem Harley-Davidson.

Walter Davidson, pierwszy prezes Harley Davidson Motor Company, pozuje ze swoim motocyklem po zwycięstwie w wyścigu wytrzymałościowym Federacji Amerykańskich Motocyklistów w 1908 roku. Źródło: gettyimages.com

Prośba do brata

Harley i Davidson byli przekonani, że ich pomysł na rower z napędem jest wykonalny. Gdyby udało im się wyeliminować pracę nóg z jazdy na rowerze, ludzie mogliby pokonywać większe odległości.

W 1901 roku rozpoczęli budowę motocykla, ale był tylko jeden problem. Żaden z nich nie wiedział, jak to zrobić. Oszukali starszego brata Arthura Davidsona, Waltera, poprosili go, aby ten wrócił do domu do Milwaukee z pracy jako mechanik kolejowy w Kansas, obiecując, że będzie pierwszym, który będzie jeździł na ich nowym motocyklu.

Walter Davidson był nieco zdziwiony i zły, gdy wrócił do domu, i gdy zauważył, że motocykl nie został jeszcze zbudowany i że Arthur Davidson i jego przyjaciel William Harley spodziewali się, że to on go zbuduje. Ten szczegół pominęli w liście do niego.

Pierwsza fabryka Harley-Davidson była małą szopą w Milwaukee. Źródło: firstversions.com

Fabryka w szopie

Walter pomógł swojemu młodszemu bratu i swojemu przyjacielowi założyć fabrykę w starej szopie przydomowej. Pierwszą rzeczą, jaką zrobili zbyt ambitni młodzi mężczyźni, było namalowanie na frontowych drzwiach szopy napisu „The Harley-Davidson Motor Company”. Po długiej debacie zdecydowano, że William Harley zostanie wymieniony jako pierwszy, ponieważ jako pierwszy zasugerował zbudowanie roweru z silnikiem.

Założyciele Harley-Davidson, od lewej: William Davidson, Walter Davidson, Arthur Davidson i William Harley. Źródło: pinterest.com

Działający motocykl

Do pozostałych dołączył trzeci brat Davidsona, William Davidson. Czterej młodzi mężczyźni wcisnęli się do szopy o wymiarach 2 na 4,5 m i zabrali się do pracy.

Zbudowali pierwsze trzy motocykle Harley-Davidson w 1903 roku, używając korby rowerowej i jednocylindrowego silnika. Motocykl miał pedały i skórzany pasek napędowy. Aby go uruchomić, kierowca musiał najpierw pedałować, aby wytworzyć kompresję w silniku. Ale motocykl zrobił to, co sobie wyobrazili. Działał bez pedałowania. Wciąż było dużo miejsca na ulepszenia.

Czytaj: Le Jamais Contente: pierwszy samochód jadący z prędkością 100 km/h

William Harley i Arthur Davidson. Źródło: ninetymilesfromtyranny.blogspot.com

Wzrost i rozwój

W ciągu pierwszych dwóch lat działalności Harley i bracia Davidson wyprodukowali łącznie sześć motocykli. W 1905 r. produkowali siedem sztuk rocznie, ale popyt wzrastał. Zbudowali większą fabrykę w Milwaukee w 1906 roku, co pozwoliło im zbudować 50 motocykli w 1907 roku. W ciągu dwóch lat zwiększyli produkcję do tysiąca motocykli rocznie i zatrudniali 35 pracowników.

Źródło: motorcyclemuseum.org

Silnik dwucylindrowy

William Harley był dumny z wykonywanej pracy, ale marzył o motocyklach o większej mocy i prędkości. Zaczął pracować nad silnikiem dwucylindrowym, czyli silnikiem V-Twin, jak go nazywał.

Silnik ten pozwolił motocyklom osiągnąć niespotykaną prędkość 97 km na godzinę. Sprzedaż gwałtownie wzrosła. Później pojawiły się kolejne innowacje, takie jak napęd łańcuchowy zastępujący skórzany pasek napędowy oraz rozrusznik krokowy zastępujący rozrusznik na pedały. Z każdą innowacją Harley-Davidson coraz mniej przypominał rower.

Dostawa poczty motocyklem Harley-Davidson. Źródło: ridingvintage.com

Genialna strategia sprzedaży

Arthur Davidson wpadł na odważny pomysł, aby swoimi szybkimi i niezawodnymi motocyklami dotrzeć na niewykorzystany rynek – rząd Stanów Zjednoczonych. We wczesnych dziesięcioleciach XX wieku przewoźnicy pocztowi, policjanci i wojskowi używali rowerów napędzanych pedałami jako szybki i zwinny środek transportu.

Davidson był przekonany, że lokalne i federalne agencje rządowe skorzystałyby na wymianie rowerów na motocykle i zaczął nawiązywać kontakty handlowe w tych działach. Opłaciło się. Wkrótce używano prawie pięć tysięcy motocykli Harley-Davidson do dostarczania poczty oraz w policji i wojsku.

Akcesoria stanowią dużą część sprzedaży. Źródło: gatewayauctions.com

Budowanie kultury Harley-Davidson

W 1930 i 1940 latach Walter Davidson zdał sobie sprawę, że dużą część atrakcyjności motocykla stanowi jego wygląd i charakterystyka. Jazda motocyklem kojarzyła się z wytrzymałym, krzepkim amerykańskim indywidualistą, czymś w rodzaju kowboja ze starego zachodu.

Aby wykorzystać kwitnącą kulturę Harley-Davidson, Walter Davidson zaczął sprzedawać akcesoria, które utrwalały motocyklowy wygląd… ubrania, buty, skórzane czapki i sakwy. Amerykański rynek to pokochał. Nawet dziś akcesoria Harley-Davidson stanowią dużą część sprzedaży.

Źródło: visordown.com

Król drogi

Po II wojnie światowej motocykl Harley-Davidson stał się symbolem wolności i otwartej drogi. Szybkość, moc i niezawodność motocykla sprawiły, że Harleye były złotym standardem w motocyklach, reputacją, którą cieszą się do dziś.

Motocykle Harley-Davidson były symbolem buntowniczych złych chłopców z 1960 lat, wolnych hipisów z 1970 lat i przedstawicieli yuppie z 1980 lat. Całkowicie amerykański motocykl przetrwał napływ konkurencji z Japonii, pozostając ikoną amerykańskiej pomysłowości. Wszystko dlatego, że dwóch młodych mężczyzn było zbyt leniwych, by pedałować na własnych rowerach.

johannesfloe.com – Art to remember