Hiszpania wprowadziła zakaz palenia papierosów na plażach

0
502
Hiszpania zakazuje palenia na plaży. Źródło: Twitter

Hiszpania uchwaliła ustawę, która pozwoli władzom lokalnym zakazać palenia na plażach, a ci, którzy złamią zakaz, zapłacą grzywnę w wysokości 2000 euro.

Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie, który zakazał palenia na wszystkich swoich plażach po tym, jak rząd uchwalił nowe prawo w następstwie publicznej petycji.

Ustawa, która została zatwierdzona w hiszpańskim senacie 23 grudnia 2021 roku, daje lokalnym gminom prawo do zakazu palenia na plaży w celu zmniejszenia zanieczyszczenia niedopałków papierosów.

Niedopałki papierosów stanowią główne zanieczyszczenie na plażach Hiszpanii i są poważnym problemem środowiskowym.

Niedopałki papierosów to jedne z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń, zawierające niebiodegradowalny polimer z tworzywa sztucznego, który uwalnia toksyczne związki.

Pixabay

Kilka hiszpańskich regionów, w tym Barcelona i Wyspy Kanaryjskie, wprowadziło już podobne zakazy palenia na plażach.

Czytaj: W Hiszpanii powstaje pierwsza szkoła dla pasterek

Nowe prawo zostało wprowadzone przez partię zielonych jako poprawka do mniej drastycznej inicjatywy rządowej, aby zalecić obszarom przybrzeżnym promowanie plaż dla niepalących.

Niektóre plaże wprowadziły zeszłego lata zakazy palenia, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, promować zdrowie i ograniczać zanieczyszczenie.

Inne regiony w Europie również wprowadziły zakaz palenia na plażach, w tym niektóre obszary południowej Francji i Sardynii. Jednak ogólnokrajowy zakaz w Hiszpanii jest pierwszym tego typu w Europie.

Ustawa została uchwalona kilka miesięcy po dostarczeniu rządowi petycji z ponad 283 000 podpisami, wzywającej do podjęcia działań przeciwko zanieczyszczeniu plaż.

Fernandez Megina, członek grupy kampanii No Fumadores (Zakaz Palenia), powiedział, że petycja pokazuje, że rząd nie może dłużej czekać z podjęciem działań.

Ustawa uzyskała 182 głosy w parlamencie, 70 głosów było przeciw, a 88 wstrzymało się.

Tak więc plaże w Hiszpanii są teraz strefami wolnymi od palenia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Analiza przeprowadzona przez Europejską Agencję Środowiska w 2018 r. wykazała, że niedopałki papierosów i znajdujące się w nich filtry należą do najczęściej znajdowanych przedmiotów na europejskich plażach.

Szkody wyrządzane przez niedopałki papierosów są szeroko zgłaszane, a naukowcy ostrzegają, że zawarta w nich nikotyna, metale i benzen mogą wyciekać do środowiska.

Może to skazić glebę i siedliska wodne, filtry również stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego, ponieważ mogą zostać połknięte przez zwierzęta.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez uczynił kwestie środowiskowe centralnym elementem polityki swojego rządu i wyznaczył sobie cel, aby Hiszpania była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Czytaj: Pełne emocji i wspaniałych kolorów murale hiszpańskiej artystki.