Hodowla buldogów może zostać zakazana w Wielkiej Brytanii, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w ich sylwetce, ostrzegają nowe badania.
Naukowcy z Królewskiego Kolegium Weterynaryjnego twierdzą, że buldogi angielskie są bardziej narażone na problemy z oddychaniem, oczami i skórą ze względu na ich ekstremalne cechy fizyczne, w tym skrócony pysk, fałdowaną skórę i przysadziste ciało, a ich żywotność wynosi zaledwie osiem lat.
Badania wykazały, że buldogi są 38 razy bardziej narażone na zapalenie skóry w fałdach skóry niż inne psy, ponad 24 razy częściej mają wystającą żuchwę i prawie 20 razy częściej niż inne psy mają problemy z oddychaniem.
Badanie zaleciło, aby ci, którzy chcą kupić buldoga, „zatrzymali się i pomyśleli”, zanim to zrobią.
Czytaj: Ten buldog uwielbia oglądać ulicę przez otwór, więc jego właścicielka namalowała kostium na płocie

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Canine Medicine and Genetics, sugeruje, że buldogi powinny być hodowane tak, aby miały bardziej umiarkowane cechy fizyczne, zarówno ze względu na ich zdrowie, jak i zapobieganie zakazowi ich hodowli.
Autor badania, dr Dan O’Neill, profesor nadzwyczajny epidemiologii zwierząt towarzyszących w RVC, powiedział: „Każdy pies zasługuje na urodzenie się z równym i dobrym wrodzonym zdrowiem dzięki naturalnej zdolności do swobodnego oddychania, pełnego mrugania oczami, łatwego ruchu, zdrowej skóry i rodzenia”.
„W przypadku ras, takich jak buldogi angielskie, w których wiele psów nadal ma ekstremalną budowę o słabym wrodzonym zdrowiu, opinia publiczna ma do odegrania ogromną rolę, wymagając psów o umiarkowanej i zdrowszej budowie.
„Do tego czasu potencjalni właściciele powinni »zatrzymać się i pomyśleć przed zakupem psa o płaskiej twarzy«”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Dodał: „Te odkrycia sugerują, że ogólny stan zdrowia buldoga angielskiego jest znacznie niższy niż w przypadku innych psów.”
„Jednak najbardziej niepokojące jest to, że tak wiele schorzeń, na które cierpią buldogi angielskie, takich jak zapalenie skóry w fałdach skóry i problemy z oddychaniem, jest bezpośrednio związanych z ekstremalną strukturą ich ciał, która została selektywnie wyhodowana.
„Biorąc pod uwagę stałą popularność rasy, kształt ciała typowych buldogów angielskich powinien zostać przedefiniowany w kierunku bardziej umiarkowanych cech fizycznych.”
„Takie postępowanie nie tylko poprawi zdrowie psów, ale może również umożliwić Wielkiej Brytanii uniknięcie naśladowania innych krajów w zakazie buldoga angielskiego ze względu na dobrostan”.
Czytaj: Powrót Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Nowy pokaz specjalny!
Inne kraje, w tym Norwegia i Holandia, już ograniczyły hodowlę buldogów angielskich ze względu na problemy zdrowotne spowodowane ich sylwetką.
Autorzy badania mają nadzieję, że w przyszłości buldogi angielskie będą miały dłuższy pysk, mniejszą głowę i pozbawioną zmarszczek skórę, co w efekcie da zdrowszego i szczęśliwszego psa.