Rywalizacja między Rishi Sunak i Liz Truss o stanowisko premiera była zacięta, nie tylko dlatego, że wynika z kontrowersyjnego odejścia Borisa Johnsona, ale także dlatego, że oboje kandydatów ma bardzo różne poglądy na temat rządzenia krajem.
Truss była trzecią kobietą na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, ale przywództwo kobiet w światowej władzy jest wciąż stosunkowo nowoczesnym zjawiskiem. Do tej pory od 1960 roku były tylko 63 kraje, w których kobieta zajmowała najwyższe stanowisko władzy wykonawczej.
Rokiem z największą liczbą kobiet na światowych przywódcach był rok 2020. W tym roku 18 krajów ze 195 było kierowanych przez kobiety, co stanowi zaledwie 9% krajów na całym świecie. Oto trzy kraje, w których najczęściej występują kobiety w przywództwie.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Należy zauważyć, że liczba kobiet, które zajmowały najwyższe stanowiska władzy w swoich krajach, nie odnosi się do samych kobiet, ale do liczby kadencji, przez które zostały wybrane na to stanowisko.
Szwajcaria
Szwajcaria jest rekordzistą pod względem liczby wybieranych kobiet u władzy. Kobiety zostały wybrane na prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej osiem razy od 1999 roku, kiedy Ruth Dreifuss była pierwszą kobietą, która posiadała ten tytuł. Od czasu wyboru Dreifuss na prezydenta, wybrano jeszcze pięć kobiet, z których trzy służyły przez więcej niż jedną kadencję.
Wszystkie kobiety-prezydenci Konfederacji Szwajcarskiej:
- Ruth Dreifuss 1999
- Micheline Calmy-Rey 2007
- Doris Leuthard 2010
- Michelle Calmy-Rey 2011
- Everline Wilder-Schlumpf 2012
- Simonetta Sommaruga 2015
- Doris Leuthard 2017
- Simonetta Sommaruga 2020
Czytaj: Jak Magdalena Andersson dwukrotnie została pierwszą kobietą premierem Szwecji?
Islandia
Wybrana w 1980 roku, rok po dojściu do władzy Margaret Thatcher, pierwsza kobieta-prezydent Islandii napisała na nowo podręczniki historii kobiet-przywódców. Vigdís Finnbogadóttir była czwartym prezydentem Islandii i pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.
Vigdís została po raz pierwszy zachęcona do kandydowania na prezydenta po Międzynarodowym Roku Kobiet 1975. Dziewięćdziesiąt procent islandzkiej populacji kobiet strajkowało, aby zademonstrować, jak cenna i niedoceniana jest praca kobiet na Islandii. Bardzo zachęcona przez ruch kobiecy, Vigdís zdecydowała się kandydować na prezydenta przeciwko trzem męskim kandydatom.
Pierwsze wyniki wyborów były zbliżone, Vigdís zdobyła 33,6% głosów, ledwo pokonując rywali 32,1%, ale jeśli Islandczycy byli sceptyczni co do zdolności Vigdís do przywództwa, zmiana zdania nie zajęła im dużo czasu. Cztery lata później Vigdís kandydowała bez sprzeciwu, a w 1988 roku zdobyła 94% głosów. Podczas swojej ostatniej kadencji ponownie startowała bez sprzeciwu, a w 1996 roku zdecydowała się nie kandydować o reelekcję.
Jakby pretendując do tytułu pierwszej demokratycznie wybranej kobiety na czele rządu ich kraju, Vigdís służyła przez imponującą 16-letnią kadencję, co czyni ją najdłużej urzędującą głową państwa na świecie w jakimkolwiek kraju.
Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu
Finlandia
Historia przywództwa kobiet w Finlandii jest wyjątkowa pod względem składu jej rządu. Finlandia ma stanowisko prezydenta i premiera. Głową państwa jest prezydent Finlandii, a szefem rządu jest premier.
Pierwsza kobieta-prezydent Finlandii, Tarja Halonen, była mało prawdopodobną kandydatką, kiedy po raz pierwszy ogłosiła swoją kandydaturę w 1999 roku. Ledwie pokonała swoich dwóch męskich przeciwników, lewicowa postawa polityczna Tarji i niekonwencjonalne życie osobiste nie były typowe dla ówczesnych przywódców politycznych. Jednak szybko zyskała popularność wśród fińskiej opinii publicznej i sprawowała urząd przez dwie pełne kadencje w latach 2000-2012. Chociaż była tylko jedna kobieta-prezydent, Finlandia miała trzy kobiety-premier, które przejęły kontrolę nad ich rządem.
Anneli Tuulikki Jäätteenmäki: Anneli, pierwsza wybrana kobieta na premiera, służyła przez kilka miesięcy, zanim zrezygnowała z powodu rosnących nacisków.
Mari Johanna Kiviniemi: druga kobieta-premier Finlandii; Mari pełniła funkcję premiera przez rok po rezygnacji premiera Vanhanen.
Sanna Marin: Obecna i trzecia premier Finlandii, Sanna, jest trzecią najmłodszą światową przywódczynią. Obejmując urząd w wieku zaledwie 34 lat, Sanna jest zarówno najmłodszą światową przywódczynią, jak i najmłodszą osobą sprawującą urząd w historii Finlandii.
Godne uwagi światowe liderki kobiety:
- W 1960 roku Sirimavo Bandaranaike została pierwszą kobietą-premierem na świecie i trzykrotnie była wybierana na premiera Cejlonu i Sri Lanki.
- Khertek Anchimaa-Toka była pierwszą nie-królewską przewodniczącą Little Khural w Tuwińskiej Republice Ludowej w latach 1940-1944.
- Indira Gandhi była trzecim premierem Indii i pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą premierem. Została wybrana na to stanowisko dwukrotnie i służyła zbiorowo przez prawie 15 lat, aż do zamachu.
- Golda Meir była czwartym prezydentem Izraela w latach 1969-1974 i pierwszą kobietą na czele rządu w Izraelu.
- Elisabeth Domitien była pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą pełniącą funkcję premiera Republiki Środkowoafrykańskiej. Służyła przez nieco ponad rok między 1975 a 1976 rokiem.