Im droższy samochód, tym większy d*pek za kierownicą – mówią naukowcy

0
432
Zdjęcie: Pa Images

Według nowego badania, jeśli prowadzisz droższy samochód, prawdopodobnie jesteś d*pkiem.

Wszyscy mieliśmy chociaż raz taką sytuację. Jedziesz swoim samochodem, aż tu nagle żartobliwy kierowca, najczęściej BMW wyprzedza Cię i stwarza niebezpieczną sytuację na drodze.

Nie oznacza to, że wszyscy właściciele szybkich samochodów są najgorsi. Nie ma jednak wątpliwości, że niektórzy z nich myślą, że rządzą drogami, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyniki najnowszych badań.

Czytaj: Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

Zdjęcie: Pexels

Naukowcy z University of Nevada w Las Vegas odkryli, że kierowcy szybszych samochodów są o 3% mniej skłonni zwolnić, aby przepuścić pieszych za każde dodatkowe 1000 USD wydane na pojazd. Pozornie kierowcy ci „mieli poczucie wyższości nad innymi użytkownikami dróg”.

Badanie przeprowadzono, prosząc ochotników, aby setki razy przechodzili przez przejście dla pieszych w celu oceny kierowców. Chociaż odnotowano również różnice między puszczaniem pieszych przez kierowców białych i czarnych samochodów, największym wyznacznikiem był koszt samego pojazdu.

Zdjęcie: Pexels

Badania opublikowane w Journal of Transport & Health wysunęły teorię: „Brak zaangażowania i mniejsza zdolność do interpretowania myśli i uczuć innych, wraz z poczuciem uprawnień i narcyzmem, może prowadzić do braku empatii dla pieszych”.

We wcześniejszym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Helsinkach, kierowcy Audi i BMW byli głównymi winowajcami złych zachowań na drodze. Tyczyło się to ich samochodów, nawyków konsumpcyjnych, zamożności i cech osobowości.

Czytaj: Daj swojej choince drugie życie! Dołącz do Akcji Choinka 2020/2021

Zdjęcie: Pexels

Jan-Erik Lönnqvist, profesor psychologii społecznej, powiedział w komunikacie prasowym: „Zauważyłem, że najczęściej jadą na czerwonym świetle, nie ustępują pieszym i generalnie jeżdżą lekkomyślnie i zbyt szybko, często jeżdżą szybko”.

Dodał: „Okazało się również, że ci, których osobowość uznano za bardziej nieprzyjemną, bardziej pociągały samochody o wysokim statusie. To są ludzie, którzy często uważają się za lepszych i chętnie pokazują to innym”. Niestety, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Źródło: unilad.co.uk

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org