Indyjskie perfumy, które pachną jak deszcz

0
810
Woda deszczowa spływa z dachu. Zdjęcie: Anna Nikonorova / Shutterstock.com

Uwielbiasz ten świeży zapach ziemi, który przenika powietrze, gdy pierwsze krople deszczu spadną na ziemię?

Zapewne znany Wam jest petrichor, przyjemny zapach aromatycznych związków chemicznych. Niektóre są wytwarzane przez rośliny, inne są wytwarzane przez bakterie żyjące w glebie. Bakterie te są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wyraźnego ziemskiego zapachu. Bo petrichor to nic innego jak dosłownie zapach ziemi tuż po deszczu.

Ożywczy, świeży aromat, jaki czujemy w powietrzu po deszczu powstaje na skutek procesów chemicznych zachodzących w ziemi.

Podczas deszczu bakterie obecne w glebie, zwane streptomyces, wytwarzają związek chemiczny zwany geosminą, na który ludzki nos jest niezwykle wrażliwy. Gdy krople deszczu spadną na ziemię, molekuły geosminy są uwalniane i przenikają do powietrza, roznosząc dobrze znany nam zapach. Jednak geosmina nie uniesie się w powietrze, dopóki pierwsze krople deszczu nie spadną na ziemię i nie wyrzucą cząsteczek geosminy z ziemi.

Co ciekawe, jeśli krople deszczu spadają na ziemię w wolniejszym tempie, powstaje więcej cząsteczek geosminy. To tłumaczy, dlaczego petrichor jest bardziej wyczuwalny po mniejszym deszczu niż po oberwaniu chmury.

Podczas gdy naukowcy dopiero zaczynają rozumieć chemię tego cudownego zapachu, małe miasteczko w Uttar Pradesh w Indiach uchwyciło ten zapach w butelce, aby można go było nosić na ubraniach jak perfumy przez setki lat.

Kannauj leży nad brzegiem rzeki Ganges, między miastami Agra i Lucknow. To starożytne miasto było domem dla przemysłu perfumeryjnego od czasów Harsza, który rządził północnymi Indiami w VII wieku. Perfumy Kannauj były znane wśród cesarzy Mogołów, którzy rządzili Indiami przez prawie 300 lat. Około 1300 lat później prawie połowa z 1,5 miliona mieszkańców Kannauj jest nadal zaangażowana w produkcję perfum przy użyciu tradycyjnych metod.

Każdego ranka miejscowi rolnicy zbierają różne kwiaty, takie jak róża, jaśmin, magnolia champaca, lotos, lilia imbirowa, gardenia i dziesiątki innych, i dostarczają je do ponad dwustu destylarni perfum rozsianych po mieście.

Kwiaty miesza się z wodą i ogrzewa w dużych kadziach miedzianych zwanych degs. Parę aromatyczną przenosi się następnie bambusowymi rurkami do pojemnika zawierającego olej z drzewa sandałowego, który działa jako podstawa dla perfum. Perfumy są następnie przenoszone do butelek ze skóry wielbłąda, których porowatość pozwala odparować nadmiar wody, zatrzymując zapach i olej w środku.

Robotnicy opiekują się dużymi kadziami destylacyjnymi zwanymi „degs”.

Najbardziej niezwykłym produktem Kannauj jest Mitti Attar, czyli „Ziemskie perfumy”. Proces wytwarzania Mitti Attar jest podobny do każdego innego związku aromatycznego, ale zamiast płatków kwiatowych degs są wypełnione płaskimi cegłami wysuszonej ziemi, odrobiną wody z pobliskiego stawu, a następnie kadzie są uszczelniane gliną. Zajmuje od sześciu do siedmiu godzin, zanim cały aromat wyparuje z gliny.

Choć może to być wyjątkowa oferta Kannauj, wielowiekowa firma powoli traci klientów, ponieważ indyjska młodzież dbająca o markę coraz częściej zwraca się ku tańszym produktom na bazie alkoholu. Na przykład 100 ml fiolka Ruh Gulab (attar różany) kosztuje 1000 Rs – około 14 USD, ale można uzyskać syntetyczny zapach róży już za 100 Rs lub mniej niż 1,50 USD.

„Większość klientów woli nowoczesne perfumy i dezodoranty. Jeśli dobry dezodorant może wykonać dla Ciebie tę samą pracę, po co tyle wydawać na attar? ” pyta Nishish Tewari, który jest właścicielem sklepu z perfumami w Kannauj.

Kwiaty, takie jak te jaśminowe pąki, należy zbierać ręcznie przed wschodem słońca. Ich esencję należy wydobyć tego samego dnia. Zdjęcie: Sajjad Hussain / AFP / Getty Images

Rosnące koszty surowców, zwłaszcza oleju z drzewa sandałowego, który nie jest produkowany lokalnie, również przyczyniają się do zmartwień producentów. Kolejnym problemem jest brak standardów. Jakość attara zależy od jakości kwiatów, czasu ich zerwania i procesu destylacji. Perfumiarze Kannauj nie używają nowoczesnych maszyn podczas procesu produkcyjnego.

Podczas gdy wielu twórców zapachów jest niezmiernie dumnych z tradycyjnych metod, brak nowoczesności narzędzia bardzo utrudniają utrzymanie standardu.

„Aby przetrwać na rynku światowym, konieczne są standardy jakości. Ich standaryzacja jest niezbędna, aby pozostawić zapach na rynku światowym”- mówi Gaurav Malhotra, sprzedawca perfum.

Pracownicy wsypują płatki do dużych kadzi w celu destylacji. Zdjęcie: Sajjad Hussain / AFP / Getty Images

„Perfumy są częścią naszego codziennego życia. Myjemy zęby aromatyzowaną pastą do zębów, kąpiemy się pachnącym mydłem, a następnie nakładamy perfumy. Zapachy nie znikną z naszego życia. Należy zadać sobie pytanie, czy chcemy utrzymać nasze tradycje przy życiu. To jest prawdziwe wyzwanie w dzisiejszych czasach.” – mówi Gaurav Malhotra.

Chcielibyście mieć perfumy o zapachu deszczu? Jeśli tak, możecie je kupić tutaj.

Butelki perfum ze skóry wielbłąda z Kannauj, w których zapach dojrzewa. Zdjęcie: David Prasad / Wikimedia Commons

Źródło: www.amusingplanet.com

Czytaj: