Inicjatywa „Pies w Koronie” oferuje pomoc właścicielom zwierząt, którzy są na kwarantannie

0
386
Ogólnopolska akcja "Pies w Koronie". Zdjęcie: .facebook.com/pieswkoronie

Koronawirus wywrócił życie wszystkich do góry nogami. I nie mówię tylko o ludziach, ale także o zwierzętach. Co zrobić z psem, gdy nagle dowiadujesz się, że musisz być na kwarantannie? Z pomocą przychodzi grupa wsparcia „Pies w Koronie”.

Co zrobić w sytuacji, gdy przebywasz na kwarantannie i nie możesz wyjść z psem na spacer? Co, jeśli nie może pomóc sąsiadka, siostra ani nikt ze znajomych? Z pomocą przychodzi ogólnopolska internetowa akcja „Pies w Koronie”, w ramach której ludzie z całej Polski wyprowadzają psy, gdy ich właściciele nie mogą opuścić mieszkania ze względu na COVID-19.

Do akcji „Pies w Koronie” dołączyło już ponad 67 tys. osób. Dołącz i Ty!

Zwierzęta na pewno nie chorują na koronawirusa, ale mogą odczuwać negatywne skutki, gdy choroba dotknie właścicieli, którzy nagle z dnia na dzień nie mogą wyjść na spacer ze swoim czworonożnym przyjacielem.

W tych trudnych i ciężkich czasach nie możemy zapomnieć o zwierzętach. Inicjatywa „Pies w Koronie” zapewnia bezpieczeństwo i opiekę psom. To właśnie dzięki tej grupie osoby mające problem z wyprowadzeniem swojego podopiecznego, mogą zwrócić się do kogoś, kto nieodpłatnie i chętnie zabierze ich pupila na spacer.

Czytaj: Dlaczego odporność zbiorowa jest problematyczna i nieetyczna

Inicjatywa pomaga osobom przebywającym na kwarantannie oraz seniorom w opiece nad psami. Inicjatorką akcji jest Joanna Broda, która jest adwokatem i zajmuje się kynologią.

Kiedy problem z pandemią COVID-19 pojawił się w Polsce, odwołała swój służbowy wyjazd. Spojrzała na swoje dwa psiaki i powiedziała: “co by z wami się działo, gdyby mnie coś dopadło? To był właśnie impuls do tego, by założyć grupę – dodaje.

Obecnie grupa “Pies w Koronie” ma już ponad 67 tys. użytkowników. – To wolontariusze i osoby potrzebujące – zaznacza Jolanta Broda. Założycielka nie spodziewała się, że to małe grono osób aż tak się rozrośnie. – Bardzo szybko dołączyłam z drugą administratorką do całego projektu. Zajęłam się regulaminem i kontaktem z mediami – tłumaczy. Skupiają się głównie na wyprowadzaniu zwierząt i transporcie do weterynarza.

Do rozpowszechniania swojej inicjatywy wykorzystują Facebook. – To narzędzie darmowe i łatwo dostępne – nawet dla seniorów. Pozwala nam szybko znaleźć pomoc lub jej udzielić – uważa Jolanta Broda.- Pomagamy osobom podczas kwarantanny, chorym, starszym oraz pracownikom służby zdrowia, którzy teraz dzielnie walczą w szpitalach. Odmawiamy jedynie tym, którzy chcą nas oszukać… I nie wyprowadzają zwierząt z lenistwa – podkreśla. – Ludzie czasami zachowują się okropnie. Na szczęście wolontariusze są czujni – przypominamy im też, by uważali na siebie – dodaje.

Inicjatywa “Pies w Koronie” pomaga też osobom, które nie mogą mieć zwierząt – z różnych powodów – a przebywanie w ich towarzystwie sprawia im wielką radość. Mogą mieć czworonoga chociaż na chwilę. – Spełnia się ich marzenie – jest obok nich wreszcie ten wymarzony “psi przyjaciel” – tłumaczy.

johannesfloe.com – Art to remember

ZASADY BEZPIECZNEGO PRZEKAZANIA PSA:

Przy przekazywaniu psa nie może dochodzić do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie lub samoizolacji oraz osobą, która wyprowadza psa. Pamiętaj o bezpiecznej odległości.

Najlepiej wystawić za drzwi psa z już założoną obrożą i przypiętą do niej smyczą. Możesz również zabrać swoją smycz o ile spełnia wymagania pupila.

Osoba wyprowadzająca psa nie powinna dotykać smyczy, obroży i samego psa bezpośrednio. Najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe. W komentarzu znajdziesz instrukcje jak bezpiecznie przekazać drugiej osobie rękawiczki oraz jak je zdjąć.

Dobrym pomysłem jest zawiązanie na smyczy ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI – to znak dla innych osób spacerujących z psami, aby nie podchodzili – nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z psami, bez obecności swojego właściciela.

Pamiętaj, że dla zwierząt to również stresująca sytuacja. Poproś właściciela o smaczki i woreczki. Wszyscy musimy zbierać odchody, to nasz obowiązek.

Dołącz do akcji na Facebooku.

Czytaj: Poznań: Telefon Serdeczności dla seniorów, którym doskwiera izolacja!