Inkluzje w bursztynie

0
778

Bursztyn z inkluzjami to bardzo rzadkie i cenne znalezisko nie tylko dla naukowców, ale także dla jubilerów. Owady zamrożone w skamieniałej żywicy kopalnej mogą wiele powiedzieć o faunie starożytności. A dla koneserów biżuterii to rzecz wyjątkowa, bo na Ziemi nie ma drugiego takiego produktu samej natury.

Inkluzje – tak określane są zatopione w bursztynie okazy flory i fauny, które występowały w bursztynowych lasach około 40 mln lat temu. 

Ważka. Imgur

Ze wszystkich bursztynów zebranych na naszej planecie tylko 5% zawiera inkluzje. W większości są to przedstawiciele flory i fauny z czasów dinozaurów!

Jaszczurka paleozoiczna w bursztynie bałtyckim. Imgur

90% wydobywanego bursztynu to bursztyn bałtycki. Według naukowców powstał on w połowie okresu paleogenu, a to około 65-55 milionów lat temu – dokładnie wtedy, gdy żyły dinozaury.

Pajęczak, który żył miliony lat temu. Imgur

W ciągu ostatnich pięciu lat koszt prawdziwego bursztynu podwoił się, więc może to być dobra inwestycja. W szczególności w Chinach wzrósł popyt na bursztyn z krajów bałtyckich, przez co cena wzrosła z 30 do 70 dolarów. Bursztyn z owadami jest jeszcze droższy, bo tylko 5% zawiera inkluzje.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Starożytny kwiat w bursztynie. sci-news.com

98,3% to zwierzęta w bursztynie, 0,4% to rośliny, a 1,3% to gady, mięczaki, minerały, plamy powietrza i wody.

Chruściki. Reddit

Owady w bursztynie z czasów starożytnych niewiele różnią się od współczesnych, tylko 1% z nich to gatunki wymarłe.

Modliszka, która żyła 12 milionów lat temu. Reddit

Czytaj: 12-milionowa modliszka zamknięta w bursztynie

Owady są szczególnie dokładnie badane przez naukowców, którzy chcą dowiedzieć się jak najwięcej o świecie, gdy żyły dinozaury.

Gekon ma 54 miliony lat. Reddit

Bursztyn to skamieniała żywica roślin i drzew, którą wydzielają, aby chronić je przed szkodnikami i drapieżnikami. W związku z tym to właśnie te organizmy były najczęściej zamrażane w żywicy i idealnie zachowywane przez miliony lat, więc teraz naukowcy mogą badać ich nawyki.

Ten wąż żył 50 milionów lat temu. Reddit

Weźmy na przykład bezskrzydłą samicę owada znalezioną w bursztynie, która żyła 100 milionów lat temu w kredzie. Znalezisko zostało wykonane w kopalni w dolinie Hookaung w Birmie. Nowy owad nieznany dotąd nauce został nazwany Aethiocarenus burmanicus.

Aethiocarenus burmanicus. nammu.com

Główną cechą tego stworzenia była możliwość obracania głowy o 180 stopni! Żaden z żywych owadów nie może tego zrobić!

Chimerarachne yingi. nammu.com

Chimerarachne yingi to kolejne znalezisko nie dla osób o słabym sercu. Ten pajęczak czołgał się przez lasy deszczowe dzisiejszej Azji Południowo-Wschodniej ponad 100 milionów lat temu, w kredzie, w czasach dinozaurów. Ogon tych stworzeń był dłuższy niż ich ciało i najwyraźniej służył jako czujnik do wykrywania ofiar lub unikania innych dużych drapieżników. Podobny ogon – telson – jest teraz używany przez skorpiony, ale wcześniej nie znaleziono go u pająków.

Pająk atakuje osę. nammu.com

Tak więc owady w bursztynie są często bardzo wyjątkowe. Jest nawet okaz bursztynu, w którym pająk zamarzł zaraz podczas ataku na osę w swojej sieci (oba gatunki już wymarły)! Piętnaście nietkniętych nici pajęczego jedwabiu jest doskonale zachowanych, a samo miejsce ataku jest uważane za pierwszy skamieniały dowód takiego ataku.

Ogon dinozaura. Reddit

Ponadto w bursztynie znaleziono szczątki innego pająka, co również pozwala naukowcom spekulować na temat zachowań społecznych tych owadów tamtych czasów. Znalezisko pochodzi z wczesnej kredy – około 97-110 milionów lat temu.

Instagram

Jeśli więc masz szczęście znaleźć w sprzedaży prawdziwy bursztyn z inkluzją – sprawdź jego autentyczność i nie wahaj się zainwestować w tak wyjątkowy klejnot!

Mucha, która ma 50 milionów lat. Instagram
Instagram

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

wad

Brak postów do wyświetlenia