Innowacyjne okulary leczące krótkowzroczność trafiły do sprzedaży

0
230
U osób cierpiących na krótkowzroczność, oczy wydają się zawsze większe. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kubota Glass, rewolucyjne okulary, które mogą leczyć osoby z krótkowzrocznością niedawno trafiły do sprzedaży w Japonii za aż 5700 dolarów czyli ponad 26 tys. zł.

Pierwotnie o firmie Kubota Glass pisaliśmy w kwietniu 2021 roku, kiedy firma Kubota Pharmaceutical po raz pierwszy ogłosiła, że opracowała nieinwazyjny sposób na odwrócenie skutków stanu okulistycznego, który prawdopodobnie dotknie połowę światowej populacji do 2050 roku.

Czytaj: „Inteligentne okulary” leczące krótkowzroczność

Krótkowzroczność to choroba oczu, w której światło skupia się przed siatkówką, a nie na siatkówce, przez co obiekty w oddali wydają się rozmazane, podczas gdy bliskie wydają się normalne.

Poza czynnikami genetycznymi, krótkowzroczność wiąże się z przyczynami środowiskowymi, takimi jak brak ekspozycji na normalne bodźce wzrokowe normalnie występujące na zewnątrz, w warunkach światła dziennego. Przy tak wielu z nas spędzających coraz więcej czasu w pomieszczeniach przed telewizorami, monitorami i ekranami komputerowymi, nic dziwnego, że przypadki krótkowzroczności rosną w alarmującym tempie.

Do tej pory jedynymi nieinwazyjnymi sposobami radzenia sobie z objawami krótkowzroczności były okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Istniało też inwazyjne rozwiązanie chirurgii refrakcyjnej, które nie gwarantuje, że u pacjenta ponownie nie rozwinie się krótkowzroczność. Jednak w zeszłym roku japoński startup Kubota Pharmaceutical ogłosił, że wynalazł specjalny rodzaj okularów, które mogą odwrócić skutki krótkowzroczności, zasadniczo lecząc tę chorobę.

Źródło: Twitter

„Ten produkt, który wykorzystuje technologię wieloogniskowych soczewek kontaktowych, pasywnie stymuluje całą obwodową siatkówkę światłem krótkowzrocznym rozogniskowanym przez niecentralną moc soczewki kontaktowej” – czytamy w komunikacie prasowym firmy z 2021 roku.

„Technologia Kubota Glasses wykorzystuje nanotechnologię w swoim elektronicznym urządzeniu opartym na okularach i ma na celu zmniejszenie postępu krótkowzroczności poprzez aktywną stymulację siatkówki przez krótsze okresy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości centralnego widzenia i bez wpływu na codzienne czynności”.

Czytaj: Kino letnie w Poznaniu. Gdzie obejrzysz film „pod chmurką” w sierpniu?

Źródło: Twitter

Okulary Kubota Glass są wyposażone w mikro-diody LED, które wyświetlają obrazy na peryferyjnym polu widzenia, aby aktywnie stymulować siatkówkę, a noszenie ich przez 60 do 90 minut dziennie wystarczy, aby skorygować skutki krótkowzroczności.

Czytaj: Przekonaj się jak widzą świat krótkowidze, gdy zdejmą okulary

Sposób działania okularów Kubota Glass omówiliśmy już w naszym poprzednim artykule na temat tego urządzenia, ale pomyśleliśmy, że powinniśmy wrócić do tematu, ponieważ firma Kubota Pharmaceutical niedawno wprowadziła na rynek swój wynalazek. Często jest tak z tak intrygującymi urządzeniami, że nigdy nie trafiają na rynek. Działają jako dowód koncepcji, ale okazują się nieskuteczne podczas testowania i cały projekt się załamuje. Cóż, najwyraźniej tak nie jest w przypadku Kubota Glass.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter

Strona SoraNews24 ogłosiła niedawno, że pierwsze pary okularów leczących krótkowzroczność są dostępne u wybranych optyków w japońskich prefekturach Hyogo i Kanagawa. Tylko 20 par jest do zgarnięcia między 1 sierpnia a 15 września, a cena za każde okulary wynosi 770 000 jenów czyli ponad 26 tys. zł.

Nie rozpaczaj jednak, ponieważ jest to tylko próba mająca na celu zmierzenie popytu na przyszłość. Oczekuje się, że cena Kubota Glass spadnie wraz ze wzrostem popytu, ale prawdopodobnie nadal będziemy musieli zapłacić sporo, aby wyleczyć naszą krótkowzroczność bez operacji.