Inteligentne okulary, które leczą krótkowzroczność, jak i nadwzroczność

0
237
Krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie u dzieci i młodzieży. Takie okulary byłyby ułatwieniem dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Japońska firma tworzy inteligentne okulary, które leczą zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność.

Cierpienie na krótkowzroczność lub dalekowzroczność jest wystarczająco złe, ale z wiekiem wielu z nas musi radzić sobie z objawami obu stanów. Oznacza to kłopoty z dostrzeżeniem szczegółów z bliska i z daleka.

Niestety, jedynym sposobem radzenia sobie z tym jest zaopatrzenie się w dwie pary okularów – jedną do czytania, a drugą do wyraźniejszego widzenia odległych rzeczy.

Posiadanie dwóch par okularów korekcyjnych jest nie tylko drogie, ale także kłopotliwe. Musisz mieć obie pary przy sobie przez cały czas i co chwilę zdejmować i zakładać te, które akurat potrzebujesz mieć na nosie. Na szczęście japońska firma pracuje nad parą inteligentnych okularów, które mogą pomóc w radzeniu sobie zarówno z krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością.

Czytaj: Przekonaj się jak widzą świat krótkowidze, gdy zdejmą okulary

Prototypowe okulary MWF firmy Vixion, start-upu specjalizującego się w inteligentnych okularach, pojawiły się niedawno w japońskiej telewizji i wzbudziły spore zainteresowanie. Biorąc pod uwagę liczbę osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością w późniejszym życiu i szybko starzejącą się populację Japonii, nie jest to zaskoczeniem.

Chociaż szczegóły działania okularów MWF są nieco trudne do ustalenia (ze względu na barierę językową i ograniczone informacje w Internecie), zasadniczo polegają one na wbudowanym czujniku, aby dowiedzieć się, na co patrzy użytkownik i dostosować ostrość soczewek odpowiednio, pomagając im widzieć wyraźnie z praktycznie każdej odległości.

Czytaj: Pracujesz przed komputerem? Zadbaj o wzrok.

Gdy osoba po raz pierwszy zakłada okulary MWF, musi je ręcznie skalibrować, obracając pokrętło wbudowane w oprawkę. Gdy to zrobisz, za każdym razem, gdy widz zmieni kierunek patrzenia, okulary są w stanie określić, na co patrzy użytkownik i dostosować ostrość soczewek.

Japoński reporter niedawno przetestował okulary MWF i poinformował, że działają zgodnie z przeznaczeniem, co oznacza, że wykrywają kierunek widzenia i dostosowują ostrość obiektywu, aby widzieć wyraźniej, niezależnie od tego, czy coś jest blisko, czy daleko. W raporcie nie wspomniano, ile czasu zajmuje okularom wychwycenie tego, na co patrzysz, i zmiana ostrości.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak można sobie wyobrazić, wiele osób jest podekscytowanych prototypem Vixion, ale niestety będą musieli trochę poczekać, aż pojawi się wersja komercyjna, ponieważ MWF jest wciąż w fazie testów. To zdecydowanie obiecujące.

Co ciekawe, inna japońska firma opracowała parę inteligentnych okularów, które rzekomo mogą leczyć krótkowzroczność.