Intymne chwile między mamą niedźwiedzicą a jej młodymi

0
418
Niedźwiedzie polarne też lubią się przytulać. Zdjęcie: Facebook/Paul Goldstein

Fotograf dzikiej przyrody uchwycił intymne chwile między mamą niedźwiedzicą a jej młodymi.

Wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody i przewodnik Paul Goldstein spędził osiem dni na kanadyjskim terytorium Nunavut, gdzie miał specjalne spotkanie z mamą niedźwiedzicą i jej młodymi.

Po zabraniu skutera śnieżnego do odległej części Ziemii Baffina, znanej z całorocznej populacji niedźwiedzi polarnych, Goldstein wyruszył na zwiedzanie. Dzięki pomocy lokalnych tropicieli Inuitów natrafił na spektakularną scenę.

Przez około cztery godziny Goldstein miał przyjemność obserwować matkę niedźwiedzia polarnego i jej młode, gdy spędzały razem czas. Niezależnie od tego, czy były na zewnątrz, czy przytulały się razem w śniegu, niedźwiadka zawsze bacznie obserwowała swoje dzieci. To była magiczna chwila dla Goldsteina, który nie miał gwarancji, że zobaczy jakieś niedźwiedzie polarne, a jednak zobaczył niedźwiedzią rodzinę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Goldstein doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie miał szczęście, że zrobił te zdjęcia. Nawet po 25 latach w grze fotograficznej, uwiecznianie tak wyjątkowych chwil jest dla niego zawsze ekscytujące. Ma nadzieję, że ludzie przyjrzą się tym zdjęciom i zdadzą sobie sprawę, jak delikatne są te ekosystemy i jak ważna jest ich ochrona.

„Byłoby zachęcające, gdyby to samo zdjęcie można było zrobić za 50 lub 100 lat od teraz” – powiedział Goldstein w wywiadzie.

Czytaj: Czy będziemy świadkami wyginięcia niedźwiedzi polarnych?

Według artykułu z 2020 roku, populacja niedźwiedzi polarnych na wyspie Baffin jest stabilna i wynosi około 2800. Niedźwiedzie polarne spędzają czas na lądzie, gdy lód morski nie jest dostępny, ale gdy tylko woda zamarznie, są na lodzie i szukają swojego głównego pokarmu – fok.

Źródło: Facebook

Co ciekawe, niedźwiedzie polarne zazwyczaj rodzą bliźnięta. Daje to większą szansę przynajmniej jednemu młodemu na osiągnięcie dorosłości. Biorąc pod uwagę surowe arktyczne środowisko, w którym dorastają, ta ewolucja jest zrozumiała. Młode niedźwiedzie polarne zwykle pozostają z matką przez dwa i pół do trzech lat. W tym czasie matka nauczy ich wszystkich umiejętności przetrwania, których będą potrzebować, aby się rozwijać. Obejmuje to polowanie, pływanie i karmienie. Ale, jak wyraźnie pokazują zdjęcia Goldsteina, wciąż mają mnóstwo czasu na przytulanie.

Czytaj: Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo. Jest śliczna i zdrowa!

Fotograf Paul Goldstein natknął się na rodzinę niedźwiedzi polarnych w odległej części Wyspy Baffina.

Źródło: Facebook

Pomiędzy polowaniem a karmieniem było mnóstwo czasu na przytulanie.

Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook

Paul Goldstein: Strona internetowa | Facebook | Instagram