Irlandczyk kupił 500 puszek piw dzień przed zmianą cen alkoholu

0
231
Irlandia wprowadziła minimalną cenę alkoholu, aby ograniczyć upijanie się i zmniejszyć problemy zdrowotne. Zdjęcie: Pixabay

Mężczyzna w Irlandii uważa, że zaoszczędził 700 euro (około 3165 zł), kupując 500 puszek piwa Guinness, zanim weszły w życie nowe przepisy dotyczące minimalnych cen.

Po wielu miesiącach oczekiwań Irlandia stała się jednym z niewielu krajów na świecie, które wprowadziły legalną minimalną cenę jednostkową na alkohol.

Minimalna cena jednostkowa 10 centów za gram alkoholu oznacza, że przeciętna butelka wina nie może być sprzedana za mniej niż 7,40 EUR (33,47 zł), podczas gdy puszka piwa będzie kosztować co najmniej 1,70 EUR (7,69 zł).

Czytaj: Badanie: Jedna czwarta dorosłych Irlandczyków pije więcej w czasie pandemii

Ustawa weszła w życie w zeszły wtorek (4 stycznia), ale poprzedniego wieczoru mężczyzna o imieniu Brendan postanowił trochę zaplanować swoją przyszłość.

„Dzień przed wprowadzeniem cen minimalnych jeden z mniejszych sprzedawców miał specjalną ofertę na piwo Guinness. Był to 12-pak za 10 euro” – powiedział mężczyzna prezenterowi Joe Duffy na czacie RTÉ Liveline.

„Całkowicie zaopatrzyłem się… to wystarczy mi na co najmniej rok. Prawdopodobnie zakupiłem około 500 puszek piw”.

Brendan otrzymuje zasiłek socjalny i powiedział, że wzrost cen dotknie go „nieproporcjonalnie”, dlatego zdecydował się na hurtowe zakupy przed zmianą prawa.

Powiedział, że wydał około 400 euro (1808 zł), wyłapując „kilka śmiesznych spojrzeń”, gdy wraz z kumplem przewozili puszki do domu podczas dwóch podróży.

Oszacował, że ta sama ilość puszek piwa w tym sklepie następnego dnia kosztowałaby go 1100 euro (4974 zł).

O wprowadzeniu minimalnej ceny jednostkowej na alkohol, powiedział: „To dyskryminująca regulacja dla biednych, ponieważ nie wiem, czy rząd przeprowadził jakiekolwiek rozstrzygające badania, że alkoholizm nie dotyka ludzi zamożnych, dotyka tylko niższe klasy”.

„Mam w domu tylko dwie osoby w weekend, dwóch przyjaciół. Więc jeśli chcesz coś zjeść, pójść na imprezę sportową i napić się kilku piw – jest to dla mnie poważne ograniczenie przy obecnych cenach”.

Czytaj: Nowa Małopolska Konserwator Zabytków została odwołana po jednym dniu

Irlandia dołączyła do Szkocji, Walii, Rosji oraz części Australii i Kanady, wprowadzając minimalną cenę jednostkową na alkohol.

Największy wzrost cen odnotowały napoje spirytusowe, przy czym wódka i gin kosztują co najmniej 20,70 EUR (94 zł), podczas gdy whisky wzrosła do co najmniej 22 EUR (99 zł).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Przemawiając 4 stycznia, minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział: „Dzisiaj Irlandia dołącza do niewielkiej liczby krajów na świecie, gdzie obowiązują ceny minimalne na alkohol”.

„Środek ten ma na celu ograniczenie poważnych chorób i zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu oraz zmniejszenie presji na nasze służby zdrowia związane ze stanami związanymi z alkoholem.”

„Udało się to w Szkocji i nie mogę się doczekać, kiedy zadziała to i u nas”.

wad

Brak postów do wyświetlenia