J.K. Rowling wraca z nową książką!

0
195
Tytuł najnowszej książki brzmi „The Ink Black Heart” i ukazał się w oryginale 30 sierpnia 2022 roku. Źródło: Twitter

Nowa książka J.K. Rowling opowiada o kobiecie, która zostaje zamordowana po otrzymaniu gróźb internetowych.

Nowa powieść J.K. Rowling przedstawia historię kobiety, która zostaje zabita po oskarżeniu o transfobię i rasizm. Brzmi znajomo?

J.K. Rowling w życiu codziennym spotyka się z ogromem krytyki ze względu na publikowane w mediach społecznościowych treści, a także wypowiedzi w wywiadach.

Czytaj: Miejsca, które zabiorą Cię w świat Harry’ego Pottera. To tam kręcono filmy o czarodzieju

Pomimo potępienia po napisaniu serii transfobicznych tweetów w 2020 roku, Rowling utrzymuje, że fabuła jest tylko zbiegiem okoliczności i nie czerpała z własnych doświadczeń.

„Napisałam tę książkę, zanim pewne rzeczy przydarzyły mi się w Internecie” – wyjaśniła Rowling.

„Powiedziałam mojemu mężowi: „Myślę, że wszyscy zobaczą to jako odpowiedź na to, co mi się przydarzyło”, ale tak naprawdę nie było.

„Pierwszy szkic książki został już ukończony w momencie, gdy wydarzyły się pewne rzeczy”.

Nowa powieść autorki, „The Ink Black Heart” to część pisanego przez nią cyklu kryminałów i thrillerów „Cormoran Strike”. Wydała je pod kontrowersyjnym pseudonimem Robert Galbraith. 

Już w doborze nazwiska dopatrywano się transfobicznego podłoża. Czytelnicy zauważyli, że nosił je stosujący terapię konwersyjną Robert Galbraith Heath, który był pionierem „leczenia” homoseksualności.

Źródło: Twitter, Twitter

Rowling stanowczo zaprzeczyła jednak temu powiązaniu, twierdząc, że nie był to świadomy wybór. Treść publikowanych przez nią tweetów powiązanych z tematem brzmi jednak alarmująco. Pisarka twierdzi, że proces tranzycji u osób transpłciowych to „współczesna terapia konwersyjna dla gejów, która skutkuje trwałym okaleczeniem i ograniczeniem możliwości seksualnych”. Jedna z książek wydanych przez Rowling jako Galbraith, „Troubled Blood”, jest też przez wiele osób odbierana jako krytyka współczesnego feminizmu.

Czytaj: 14 gwiazd dzięki którym świat staje się lepszym miejscem

„The Ink Black Heart”

Bohaterką „The Ink Black Heart” jest Edie Ledwell, twórczyni kreskówek, które publikuje na YouTube. Gdy pojawiają się w niej kontrowersyjne treści, m.in. postać, która jest hermafrodytą, odbiorcy dopatrują się w nich ableizmu, rasizmu i transfobii. Autorka zaczyna otrzymywać groźby śmierci i gwałtu, a ostatecznie zostaje znaleziona martwa, ugodzona nożem na cmentarzu.

Rowling przedstawia swoją bohaterkę jako „ofiarę politycznej kampanii nienawiści i walki o społeczną sprawiedliwość”. W wywiadzie z Grahamem Nortonem przekonuje jednak, że podobieństwo fabuły nowej książki do ostatnich ataków w jej kierunku jest przypadkowe.

„Powinnam jasno powiedzieć, że ta historia nie nawiązuje wydarzeń z ostatniego roku. Napisałam ją długo przed tym, jak zaczęto atakować mnie online” – powiedziała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

J.K. Rowling nie przeprosiła za kontrowersyjne wpisy i w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie. Na Twitterze publikowała m.in. szkodliwe treści wyśmiewające inkluzywność języka otwartego na osoby transpłciowe przy okazji Dnia Kobiet i podawała dalej posty uznające osoby po korekcie płci za „facetów w sukienkach”. Sama określa się jako tradycyjną feministkę, otwarcie mówi również, że jest ofiarą przemocy seksualnej.