Jad pszczół miodnych zabija komórki raka piersi w 60 minut

0
298
views
Jad pszczół zabija agresywne komórki raka piersi. I to w 60 minut. Zdjęcie: pixabay.com

Rak potrójnie ujemny to jeden z najgorzej rokujących nowotworów piersi, występujący najczęściej wśród młodych kobiet. Leczenie jest ograniczone, jednak najnowsze badania dają chorym nadzieję. Naukowcy odkryli, że jad pszczół miodnych zabija agresywne komórki raka piersi i to w zaledwie godzinę.

Melityna, to główny składnik jadu europejskiej pszczoły miodnej. W australijskim laboratorium zdołała zniszczyć komórki rakowe dwóch agresywnych nowotworów piersi (potrójnie ujemnego oraz HER2 dodatniego, występującego u ok. 20-25% kobiet).

Wyniki opublikowanego w czasopiśmie ”Nature Precision Oncology” badania prof. Peter Klinken, główny doradca naukowy władz stanu Australia Zachodnia, określił jako ”niezwykle ekscytujące”. Konieczne są jednak dalsze testy skuteczności. Nie można dopuścić do sytuacji, że pacjentki z trakcie chemioterapii będą żądlić pszczoły.

Terapia jadem pszczelim w połączeniu z lekami przeciwnowotworowymi dała niezwykle obiecujące rezultaty w badaniach laboratoryjnych na myszach. Odkrycia te mogą mieć duże znaczenie w walce z agresywnymi i trudnymi do leczenia typami raka piersi, które słabo reagują na obecne terapie.

Czytaj: Artystka tworzy specjalne tatuaże z henny kobietom chorym na raka

Melityna

Dr. Ciara Duffy z Instytutu Badań Medycznych im. Harry’ego Perkinsa na uniwersytecie Zachodniej Australii zebrała jad 300 pszczół (z Australii, Anglii oraz Irlandii) oraz trzmieli. Przeprowadziła test na komórkach potrójnie ujemnego raka piersi z użyciem samej melityny oraz w kombinacji z lekiem przeciwnowotworowym docetaksel (substancja otrzymywana z igieł cisu pospolitego).

Nikt wcześniej nie porównał wpływu jadu pszczelego na różne podtypy raka piersi. My przetestowaliśmy jad pszczeli na normalnych komórkach piersi oraz komórkach z różnych podtypów nowotworów piersi, w tym HER2 dodatnim i potrójnie ujemnym. Sprawdzaliśmy peptyd znajdujący się w jadzie pszczoły miodnej zwany melityną, który mogliśmy odtworzyć syntetycznie. Jad był niezwykle silny. Odkryliśmy, że melityna znacząco i szybko zmniejszała żywotność komórek potrójnie ujemnego raka piersi i HER2 dodatniego. Co więcej, syntetyczny jad odzwierciedlał większość przeciwnowotworowego działania naturalnego jadu pszczelego – powiedziała dr Duffy.

Połączenie melityny i docetakselu było niezwykle skuteczne w ograniczaniu wzrostu guza u myszy – przyznała Duffy.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Jad zaczął już w ciągu godziny dziurawić błony komórek, skutecznie blokując możliwość namnażania. Melityna dodatkowo nie szkodziła zdrowym komórkom.

Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut – przyznała Duffy.

To badanie demonstruje jak melityna blokuje szlaki sygnałowe w komórkach rakowych i zmniejsza ich szanse na wzrost i replikację – zauważył prof. Klinken. 

To bardzo wczesny etap badań. Wiele rzeczy zabija raka piersi w laboratoryjnym naczyniu albo w ciele myszy. Ale jeszcze długa droga do wykorzystania tego odkrycia do czegoś, co można stosować w praktyce klinicznej – powiedział BBC prof. Alex Swarbrick, niezwiązany z opisywanymi tu badaniami na pszczołach ekspert Instytutu Badań Medycznych Garvan w Sydney.

Melitynę można syntetycznie produkować. I tak, jak na przykład w terapii onkologicznej melitynę stosuje się od dawna, aby przyspieszyć przyswajanie leków, tak melityna bywa też skuteczną i niewykrywalną trucizną wywołującą zabójczy atak serca.

Czytaj: Koncert dedykowany Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiego w ICE Kraków