Jak często prać pościel, ręczniki i piżamę? Mikrobiolog wyjaśnia.

0
816

Pewnie wydaje Ci się, że znasz odpowiedzi na to z pozoru banalne pytanie, jak często powinno się prać pościel, ręczniki i piżamę. A może się mylisz? Spieszymy z pomocą i wyjaśniamy, jak często powinniśmy robić pranie, aby w naszych rzeczach nie rozkwitło multum roztoczy, bakterii i grzybów. 

Nikt nie lubi słowa „powinnaś/powinieneś”. Najbardziej denerwuje nas to słowo, kiedy dotyczy to naszego życia, naszej osobistej przestrzeni. Czasem jednak warto posłuchać kogoś mądrzejszego od siebie, aby samemu sobie nie zaszkodzić, aby nie stworzyć zagrożenia dla zdrowia, które jest bardzo ważne.

Jak tylko jest okazja, lubimy leniuchować. Ponad 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. Należy jednak pamiętać, że łózko to miejsce, w którym nie jesteśmy sami. W naszej pościeli szybko rozkwita ogród roztoczy, bakterii i grzybów. Nieproszeni goście mają sprzyjające warunki – wilgoć, ciepło, wytwarzany przez nas pot.

Poza grzybami i bakteriami pochodzących z potu, komórek skóry i wydzielin z miejsc intymnych, łóżko dzielimy także z obcymi mikroorganizmami. Mam na myśli roztocza kurzu, brud, sierść zwierząt.

Brudna pościel może stać się dla nas niebezpieczna i prowadzić do chorób. 

Potwierdzają to badania opublikowane 30 listopada w „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Po przetestowaniu kilku tysięcy amerykańskich domów, naukowcy orzekli, że w ponad 90% z nich znajdowały się co najmniej trzy wykrywalne alergeny. Kiedy alergeny „czają się” w miejscach, z którymi kontakt mają nasze błony śluzowe, mogą wywoływać reakcje alergiczne takie jak katar, kichanie czy krztuszenie się, nawet jeśli dana osoba nie zmaga się z alergią. Wszystko przez to, że drobnoustroje są tak blisko nosa i ust, że trudno nimi nie oddychać.

Podsumowując – brudna pościel i prześcieradło może wywołać reakcje alergiczne oraz wiele problemów zdrowotnych.

JESTEŚ Z KRAKOWA? KONIECZNIE ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ f7krakow.pl

Jak często powinniśmy zmieniać pościel, aby nie mieć do czynienia z takimi problemami?

Tego naprawdę nie należy bagatelizować – pościel należy regularnie prać i zmieniać. Jednocześnie zapobiegając chorobom, którym zapobiec możemy.

– By tego uniknąć powinniśmy prać pościel i prześcieradła raz w tygodniu – radzi Philip Tierno, mikrobiolog z New York University School of Medicine. – Jeśli pogłaskałeś psa na ulicy, prawdopodobnie chcesz umyć ręce. A teraz wyobraź sobie że ta sytuacja analogicznie dotyczy  Twojego łóżka i zadaj sobie pytanie, czy na pewno chcesz w tym spać. Tego naprawdę nie należy bagatelizować – pościel należy regularnie zmieniać i prać. Jednocześnie zapobiegając chorobom, którym możemy zapobiec. 

Sytuacja bardzo podobnie wygląda z ręcznikami – Jeśli jesteś w stanie wysuszyć ręcznik całkowicie, to powinieneś go używać nie więcej niż trzy razy.  –  mówi Philip Tierno, mikrobiolog.

Powyższe rady nie są nakazem, ale warto je potraktować jako pomocne. W końcu zdrowie jest najważniejsze.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jak często prać piżamę?

Wyprana, świeżutka piżama raz na tydzień to zdecydowanie za rzadko. Piżamę lub koszulę nocną powinno się prać do 3-4 dni. Daruj sobie tłumaczenie, że jesteś czysta ubierając piżamę, bo dopiero co się kąpałaś i nie musisz jej tak często prać. Pomimo że tego nie widać, każdemu z nas złuszcza się naskórek, który wnika z piżamę. Nocą pocimy się, a pot wycieramy w piżamę i pościel. Dlatego czasami budząc się rano, czujesz, że masz mokre plecy.

A gdy jesteś przeziębiona, pocisz się zdecydowanie mocniej. Taką przepoconą piżamę powinno się zmieniać raz dziennie. Piżamkę noworodka warto zmieniać codziennie lub co 2 dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: LUDZIE, KTÓRZY CIĄGLE PUBLIKUJĄ SELFIE Z TRENINGÓW, MAJĄ PROBLEMY NATURY PSYCHOLOGICZNEJ – f7dobry.com

Źródło: businessinsider.comviralthread.com