Jak czyścić palniki w kuchence gazowej

0
473
Zdjęcie: pl.freepik.com

Kuchenki gazowe mają wiele zalet w porównaniu z płytami elektrycznymi, jeśli chodzi o gotowanie posiłków.

Jednak gdy otwory gazowe na palnikach zostaną zatkane, kuchenki gazowe tracą swoją skuteczność. Mogą również wpływać na gotowanie i stanowić zagrożenie pożarowe.

Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu czyścić palniki gazowe.

Czytaj: Genialny sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej

Jeśli przeraża Cię czyszczenie kratek kuchenki gazowej, ponieważ uważasz, że jest to dużo pracy lub trudne do wykonania zadanie, nie martw się, ponieważ dzięki tej prostej sztuczce zrobisz to w mgnieniu oka.

Jeśli nie czyściłaś palników na kuchence gazowej przez długi czas, zaczniesz zauważać, że palnik gazowy będzie wydzielał słaby płomień – lub w niektórych przypadkach nie będzie w ogóle płomienia, jeśli palnik jest mocno zabrudzony.

Oznacza to, że palnik gazowy jest zatkany i należy go jak najszybciej wyczyścić.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Palnik gazowy znów będzie działał dobrze, ale zrób to przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście najlepiej byłoby wyczyścić palniki gazowe natychmiast po ugotowaniu, ale bądźmy szczerzy: kto tak naprawdę to robi?

Aby prawidłowo wyczyścić palniki gazowe, będziesz potrzebować:

  • soda,
  • detergent,
  • gąbka,
  • wrzątek,
  • stara ścierka do naczyń,
  • rękawiczki kuchenne.

Krok 1: Czyszczenie żeliwnych podstawek pod patelnie

Jak być może zauważyłaś, kuchenka gazowa składa się z kilku części: żeliwnych podstawek pod garnki, aluminiowych palników gazowych i pokryw palników.

Żeliwne ruszty pod patelnie zwykle stają się najbardziej tłuste i najlepiej je namoczyć we wrzącej wodzie z dużą ilością sody. Można to łatwo zrobić w zlewie. Możesz wyczyścić żeliwne podstawki, szorując je po namoczeniu w gorącej wodzie przez 30 minut. Ważne jest, aby następnie wysuszyć je starym ręcznikiem. Zapobiegnie to tworzeniu się rdzy.

Krok 2: Czyszczenie aluminiowych palników gazowych

Aby wyczyścić aluminiowe palniki gazowe, napełnij zlew wrzącą wodą i dodaj trochę detergentu. Następnie namocz w nim aluminiowe pierścienie palników gazowych. Pamiętaj, aby nie używać sody, w przeciwnym razie palniki gazowe mogą się odbarwić. Po półgodzinnym namoczeniu pierścienie można wyczyścić metalową gąbką.

Krok 3: Wyczyść osłony palników

Pokrywy palników są zwykle wykonane z aluminium i najlepiej czyścić je uniwersalnym środkiem czyszczącym. Koniecznie wypłucz je wodą natychmiast po czyszczeniu. Pozostaw osłony palnika w wodzie z mydłem i usuń zabrudzenia gąbką do patelni. Jeśli wszystko poszło dobrze, palniki gazowe są błyszczące i czyste!

Dodatkowa wskazówka: czyszczenie palników gazowych amoniakiem

Alternatywnym sposobem czyszczenia palników gazowych jest użycie amoniaku. Najpierw włóż palniki gazowe, osłony i ruszty do worka na śmieci wraz z małą miską amoniaku. Zamknij worek i zostaw na jedną noc na zewnątrz. Następnego ranka otwórz worek (nie wdychaj oparów, są bardzo szkodliwe dla zdrowia!) i usuń tłuszcz szmatką. To wszystko!

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org