Jak guma do żucia wpływa na nasz organizm: 8 punktów

0
702

W całej historii ludzie żuli wszystko: od żywicy i wosku parafinowego po Orbit. Na przykład 5000 lat temu ludzie żuli żywicę brzozową. Ma ona właściwości antyseptyczne i inne właściwości lecznicze, tak samo jak nowoczesna guma do żucia. Okazuje się, że guma Orbit ma więcej zalet niż tylko czysty oddech i przyjemność z żucia. 

Dziś obalamy kilka mitów dotyczących wpływu, jaki żucie gumy może mieć na Twoje ciało.

1. Wpływa na Twoje zęby

© depositphotos.com

Plus: Guma bez cukru jest skutecznym środkiem zabijającym bakterie, dzięki czemu pasta do zębów może zyskać na wartości. Chroni zęby przed próchnicą i zapaleniem dziąseł, wyzwalając dodatkową ślinę, która zmywa kwasy i resztki jedzenia. Wzmacnia również szkliwo poprzez zastosowanie dodatkowego wapnia i fosforanu.

Minus: Guma do żucia z cukrem ma negatywny wpływ na zdrowie zębów. Bakterie żyjące w jamie ustnej trawią cukier, zanim dotrze on do żołądka, powodując odkładanie się płytki nazębnej na zębach. Z czasem zwiększa również próchnicę.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

2. Poprawia pamięć

Guma do żucia zwiększa tętno, przepływ krwi i dostarczanie tlenu do mózgu. Jednym z pozytywnych skutków tego jest poprawienie zdolności poznawczych: poprawia się czujność, przetwarzanie myśli, podejmowanie decyzji i pamięć. Niestety, nie działa to długoterminowo – działa tylko wtedy, gdy żujesz przed lub w trakcie szczególnie wymagających zadań.

Czytaj: 9 sposobów na pozbycie się nieświeżego oddechu z żołądka

3. Pomaga schudnąć

© depositphotos.com© depositphotos.com© depositphotos.com© depositphotos.com

Plus: Guma może czasami hamować nasz apetyt. Gdy ludzie rano żują gumę, odczuwają potem mniejszy głód. Guma do żucia jest słodka i niskokaloryczna, więc może zastąpić przekąski. Zwiększa także wydatki na energię, przyspiesza metabolizm i sprawia, że po jedzeniu czujesz się mniej zmęczony.

Minus: Guma jako środek wspomagający dietę może obrócić się przeciwko Tobie w zły sposób. Ruch żuchwy podczas żucia i ciągła ślina wprawiają mózg w myśl, że naprawdę jesteś głodny. A guma miętowa zmusza Cię do sięgnięcia po niezdrowe jedzenie, a nie zdrowsze opcje, takie jak owoce, ponieważ guma miętowa sprawia, że smakują okropnie. Osoby żujące gumy również jedzą mniej posiłków dziennie, ale spożywają więcej kalorii.

4. Prowadzi do problemów ze szczęką

© depositphotos.com© depositphotos.com

Ciągłe żucie może prowadzić do zaburzeń w stawach i mięśniach żuchwy. Każdemu ruchowi szczęki – procesowi jedzenia, śmiechu, zwykłej rozmowy – towarzyszy bolesny ból, który czasami rozprzestrzenia się na szyję i ramiona. Ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli żujesz w chwilach stresu, ponieważ ludzie mają tendencję do nieświadomego zaciskania zębów, gdy są zdenerwowani.

5. Wpływa na układ pokarmowy

Plus: Nadmierne wydzielanie śliny podczas żucia gumy zwalcza poranne mdłości. Niektórzy lekarze uważają, że guma do żucia jest lepsza niż lekarstwo na chorobę lokomocyjną, zwalcza chęć wymiotów, dolegliwości żołądkowe, nudności.

Minus: Guma do żucia może zaszkodzić, jeśli masz wrażliwy żołądek lub niestrawność. Podczas żucia zawsze połykasz małe porcje powietrza i napełniasz żołądek gazem, który może prowadzić do wzdęć. Alkohole cukrowe często używane jako środki słodzące działają przeczyszczająco, powodując skurcze, bóle brzucha i biegunkę.

Czytaj: Poznań: Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagości na Placu Wolności

6. Zmniejsza się zgaga

© depositphotos.com© depositphotos.com© depositphotos.com

Guma do żucia zmniejsza kwasowość żołądka, a duża ilość śliny rozkłada i neutralizuje kwas po ciężkim posiłku. Może to pomóc zmniejszyć refluks żołądkowy i zgagę.

7. Wpływa na mózg

© depositphotos.com© depositphotos.com

Plus: Zaskakujące jest, że żucie gumy ma właściwości antystresowe i może poprawić nastrój. Przeżuwanie gumy obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, a prosta czynność żucia gumy u wielu osób kojarzy się z relaksacją. Lęk i depresja znikają, usuwa niepokój i zmęczenie oraz poprawia nastrój przez cały dzień.

Minus: Stały nacisk na szczękę podczas żucia gumy prowadzi do migreny i napięciowych bólów głowy. W najgorszym przypadku prowadzi do chronicznych bólów głowy. Dlatego jeśli masz skłonność do migreny, powinieneś unikać gumy do żucia.

8. Zapobiega infekcjom ucha

Infekcje ucha pojawiają się, gdy bakterie gromadzą się w przewodach łączących nos i uszy. Często dotyka to dzieci. Guma do żucia zawierająca naturalny słodzik ksylitol zapobiega osadzaniu się tam bakterii.

Lubisz żuć gumę? Czy zauważyłeś jakieś pozytywne zmiany w swoim ciele podczas żucia gumy?

Źródło: brightside.me