Jak poczuć się szczęśliwszym w 10 minut lub krócej?

0
49
Jak szybko poprawić sobie humor? Wystarczy kilka minut! Zdjęcie: pl.freepik.com

Ponieważ od czasu do czasu każdemu z nas przydałaby się szybka poprawa nastroju.

Szczęście dla każdego wygląda inaczej – ale wszyscy mamy takie dni, kiedy czasami tylko niewielki impuls może zdziałać wiele.

Jak więc możesz od razu poczuć się szczęśliwszy, powiedzmy w zaledwie 10 minut lub krócej? Zapytaliśmy ekspertów od dobrego samopoczucia, co polecają. Oto ich odpowiedzi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

1. Bądź offline

„Czy można się dziwić, że ludzie zaczynają czuć się znudzeni i sfrustrowani swoim życiem, skoro większość czasu spędzają na oglądaniu najważniejszych wydarzeń ze świata w mediach społecznościowych?” mówi Simone Thomas, założycielka Simone Thomas Wellness (simonethomaswellness.com).

„Tak, to część współczesnego życia, ale wyłączenie telefonu, odłożenie laptopa i zrobienie czegoś innego poprawi ci nastrój”.

Czytaj: Co daje detoks od mediów społecznościowych?

2. Poruszaj się

„Mówiąc słowami Taylor Swift: shake it off, czyli poruszaj się” — mówi Thomas. „Taniec w kuchni z ulubioną muzyką to niezawodny sposób na wyciszenie negatywnych emocji i podkręcenie radosnego radia FM.”

„Dziesięć minut ruchu oderwie Cię od stale rosnącej listy rzeczy do zrobienia, a gdy przyspieszy bicie serca i zacznie krążyć więcej krwi w organizmie, te naturalne endorfiny poprawiające samopoczucie zapewnią ci radość na resztę dnia” – dodaj Thomas.

3. Spędź czas ze zwierzakiem

„Codziennie staram się spędzać trochę czasu ze zwierzęciem i stwierdzam, że moje pięć psów ma wpływ na moje samopoczucie. Kiedy są niespokojne, wyczuwam to i upewnię się, że wyjdziemy na spacer” – mówi Lowri Dowthwaite, starszy wykładowca interwencji psychologicznych na University of Central Lancashire (uclan.ac.uk).

„Dobrze wiadomo, że więzi między ludźmi i zwierzętami pozytywnie wpływają zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne, a dowody sugerują, że głaskanie zwierzęcia może wywoływać zmiany biochemiczne w organizmie”.

Czytaj: Przytulanie naszych pupili najskuteczniejszą metodą na uwolnienie się od stresu

4. Zrób sobie mini mentalną ucieczkę

Wyobraź sobie siebie w miejscu, które sprawia, że jesteś szczęśliwy. Kath Temple, psycholożka z Goldster (goldster.co.uk), sugeruje to ćwiczenie: „Wyobraź sobie, że jesteś w swoim ulubionym miejscu. Zobacz, co widzisz, usłysz to, co usłyszałabyś w tym miejscu, i poczuj wspaniałe uczucia, które odczuwasz, gdy tam jesteś. Spraw, aby kolory były bogatsze, jaśniejsze i odważniejsze, a dźwięki nieco głośniejsze i podwój te uczucia. Możesz być w dowolnym miejscu w ciągu nanosekundy i zwiększyć swoją wewnętrzną energię podczas podróży w swoim umyśle”.

5. Uśmiechnij się

Kolejna szybka poprawa nastroju? „Uśmiechnij się i spójrz w górę. Trudno jest czuć się beznadziejnie, kiedy się uśmiechasz i patrzysz w górę” — mówi Temple. „To przeciwieństwo tego, co robimy, gdy czujemy się przygnębieni”.

Czytaj: Uśmiechaj się! Optymizm jest dobry dla Twojego zdrowia

6. Wypróbuj szczotkowanie skóry na sucho

„Ten łatwy rytuał zajmuje tylko 10 minut i można go włączyć przed porannym prysznicem. Kup szczotkę z naturalnego włosia i szczotkuj w kierunku serca” – mówi Eloise Minton, akupunkturzysta i dietetyk firmy Triyoga (triyoga.co.uk). Minton mówi, że nie tylko pobudza to krążenie, ale także złuszcza martwe komórki skóry!

7. Gorąca kąpiel stóp

„Moczenie stóp w gorącej wodzie to doskonała i niedroga technika, która pomaga złagodzić niepokój, uspokoić zapracowany umysł, złagodzić napięcie, złagodzić słabe krążenie i poprawić nastrój” – mówi Minton. „Znajdź pojemnik, który zmieści się na obie stopy – duża miska jest idealna – i dodaj kilka kropli olejku lawendowego lub soli, aby uzyskać relaksujący i rewitalizujący zabieg”.

Czytaj: Zrób sobie taką kąpiel stóp, popraw swoje zdrowie i samopoczucie

8. Posłuchaj dudnień różnicowych

Jasmine Eskenzi, założycielka The Zensory (thezensory.com), mówi: „Aby szybko poprawić sobie nastrój, możesz spróbować posłuchać utworu zawierającego dudnienia różnicowe. Są to potężne iluzje słuchowe, które grają na różnych częstotliwościach w obu uszach. Te ścieżki mogą manipulować mózgiem, wprowadzając go w określony stan, taki jak skupienie, kreatywność lub czujność.

„Wszystko, co trwa dłużej niż trzy minuty, może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój – w szczególności udowodniono, że słuchanie uderzeń alfa w częstotliwości od 8 Hz do 13 Hz poprawia pozytywne nastawienie i relaksację” — dodaje Eskenzi. „Aby uzyskać pełny efekt, zaleca się używanie słuchawek. Piękno polega na tym, że możesz ich słuchać wszędzie: w autobusie, w łazience, przed wyjściem lub w łóżku. Utwory zawierające dudnienia różnicowe można znaleźć w Internecie lub w aplikacjach”.

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Krakowie. Znamy datę otwarcia!

9. Sięgnij po olejki

„Zawsze wierzyliśmy w poprawiającą nastrój moc olejków aromaterapeutycznych i zapachów. Zapachy natychmiast wysyłają wiadomości do mózgu; są potężnymi eliksirami, które mogą zmienić emocje, stres i nastrój oraz pomóc poczuć się podniesionym na duchu i bardziej zrównoważonym” – mówi Clare Hopkins, współzałożycielka Balance Me (balanceme.com).

„W szczególności Fragonia, Elemi i Benzoes mogą pomóc uspokoić umysł i ciało oraz są znane ze swoich właściwości poprawiających nastrój, dlatego są tak ważne w naszej mieszance Balance Being Oil. Wlewam trochę do wanny lub wdycham głęboko z butelki, kiedy czuję się zestresowana. Ma natychmiastowy efekt, pomagając mi poczuć się bardziej zrównoważonym”.