Jak poprawić koncentrację? Dowiedz się!

0
664
źródło: pixabay.com

Masz mało czasu, dużo pracy i łapiesz się na tym, że coraz częściej tracisz koncentrację nad jednym zadaniem? Po pierwsze zastanów się, czy Twój mózg nie jest przemęczony. Nikt nie potrafi w pełnym skupieniu pracować przez kilka godzin pod rząd. To normalne, że potrzeba nam przerw i odpoczynku. Ale jeżeli robisz przerwy, a pomimo tego nadal miewasz problemy z koncentracją, sprawdź co możesz zrobić…

Jedną z podstawowych rzeczy jest zdrowe odżywianie. Chodzi o to, aby naszemu organizmowi nie brakowało ani witamin, ani minerałów, ani chociażby kwasów tłuszczowych omega 3, które mają ogromny wpływ na pracę mózgu. Zapewne pamiętamy z młodości, jak rodzice zalecali nam jeść ryby, orzechy i pić kakao. To ostatnie to nie tylko cenny magnez, ale i  pirazyna, która usprawnia myślenie i skraca czas reakcji, a więc bardzo nam się przyda, jeżeli potrzebujemy pracować umysłowo szybko i efektywnie. Do tego rośliny strączkowe, nasiona, warzywa takie jak: papryka, brokuły, kapusta powinny codziennie gościć w naszej diecie. Z kolei unikajmy fast foodów i słodyczy, które nie tylko powodują ociężałość fizyczną, ale i tą umysłową, nie mówiąc już o tym, że zamiast wartościowych składników sycą nas pustymi kaloriami: cukrami prostymi tłuszczami trans.

Uwaga! Słaba koncentracja może też świadczyć o słabym nawodnieniu organizmu. Zanim wykupisz wszelkie możliwe suplementy wspomagające koncentrację, upewnij się czy wypijasz dziennie minimum dwa litry wody. Jeżeli nie – spróbuj i sprawdź czy to coś zmieni. Kiedy tobie chce się pić, nie masz siły się ruszać. Twój mózg może mieć zupełnie tak samo.

Przeczytaj o eksperymencie związanym z piciem wody.

O tym jak ważny jest sen zapewne słyszeliście nie raz. Nie tam żadne 8 godzin. Jedni żeby się wyspać potrzebują 10, a innym w zupełności wystarczy 6. Ważne żeby dostosować sen do swoich potrzeb i spać efektywnie – w przewietrzonym pokoju, bez stresu i odpowiednio najedzonym. Pracując po nocach nie dziw się, że spada ci koncentracja. Jesteśmy ludźmi – nie robotami i potrzebujemy odpoczynku i regeneracji po całym dniu.

No to teraz czas na kilka przykładowych ćwiczeń na koncentrację. Wybierze nie te, które wydają ci się sensowne, ale te które na ciebie działają. Żeby się o tym przekonać, musisz najpierw spróbować wszystkich ćwiczeń.

Policz od 100 do 1. Wydaje się to być banalne, ale zobaczysz przy której liczbie już zaczyna uciekać ci koncentracja.

Weź do ręki jakikolwiek owoc i dokładnie go obejrzyj. Następnie zrób to samo w myślach. Z zamkniętymi oczami spróbuj dostrzec we wcześniej trzymanym owocu nawet najmniejszy szczegół.

Narysuj znak nieskończoności najpierw jedną, później drugą ręką a następnie splecionymi dłońmi. (ćwiczenie świetnie nadaje się też dla dzieci i doskonale ćwiczy równowagę dwóch półkul mózgowych).

Więcej ćwiczeń na koncentrację znajdziesz tutaj: kliknij

Pamiętaj, wielozadaniowość nie sprzyja koncentracji. Jeżeli masz z nią problem lepiej podejmuj się jednego zadania, a dopiero gdy je skończysz bierz się za kolejne.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.