Jak poprawić pamięć u dzieci – 10 skutecznych sposobów

0
476
Sprawna pamięć jest dla dziecka niezbędna. Zdjęcie: pixabay.com

Dzieci ze złą pamięcią zdarzają się rzadko, częściej jest to po prostu słabo rozwinięta umiejętność zapamiętywania.

Najczęściej problemy z pamięcią pojawiają się wraz z rozpoczęciem edukacji szkolnej. Dziecko nagle musi zmierzyć się z ogromną ilością informacji, którą musi przyswoić. Może pojawić się zmęczenie, zniechęcenie, brak koncentracji i trudności w nauce.

Na szczęście można poprawić pamięć dziecka. Poznajcie 10 skutecznych sposobów.

Dzięki tym sposobom dziecko nie tylko będzie lepiej zapamiętywać, ale także będzie na dłużej zapamiętywało przyswojone informacje.

Czytaj: 8 genialnych zabaw, dzięki którym Twoje dziecko będzie zdrowe i silne emocjonalnie

Warto zapamiętać, że dzieci ze złą pamięcią zdarzają się bardzo rzadko, po prostu jest to sławo rozwinięta umiejętność zapamiętywania i łatwo można to zmienić.

1. Po pierwsze – pytaj, jak minął dzień

Codziennie wieczorem przed snem poproś dziecko, aby powiedziało ci, jak mu minął dzień. Pytaj o szczegóły. To naprawdę dobry trening dla pamięci malucha.

Takie monologi nauczą budowania chronologii wydarzeń. Jako rodzic, analizuj, co mówi dziecko. Zauważysz, że na początku historia dziecka jest niespójna, z niepowiązanymi wątkami, trudna do zrozumienia, ale z czasem przekaz stanie się bardziej zrozumiały i logiczny. Dziecko zacznie zapamiętywać więcej szczegółów i kolejność wydarzeń.

Aby pomóc dziecku, możesz zadawać następujące pytania:

„A co robiła wtedy Twoja koleżanka Magda?”
„Jakiego koloru był jej sweterek?”

2. Czytaj dziecku książki

Gdy dziecko jest jeszcze małe, obowiązkowo czytaj dziecku ciekawe, dłuższe historie przed snem, a następnego dnia wieczorem spytaj dziecko, co zapamiętało z wczorajszego czytania.

Warto też uczyć dziecko piosenek, zwłaszcza rymowanych. Niech dziecko zapamięta cztery wersy. Zanim zacznie uczyć się kolejnych czterech wersów, upewnij się, że pamięta poprzednie wersy.

Czytanie i piosenki będą miały bardzo dobry wpływ na słownictwo Twojego dziecka. Niech dziecko widzi, że Wy również czytacie dla przyjemności. Zaszczepicie w dziecku dobre nawyki i zamiłowanie do czytania książek.

Niech książka będzie przyjacielem, a nie wrogiem dziecka. Nie wolno zmuszać dziecko do czytania tego, czego nie chce. Przelewanie zbyt dużych ambicji na dziecko sprawi, że dziecko zacznie nienawidzić czytanie. A czytając dziecku poprawia się pamięć, ponieważ książki pobudzają wyobraźnię, uruchamiają skomplikowane ścieżki kodowania i budowania informacji w większe bloki, które są podstawą wiedzy.

Każdy rodzic znajdzie czas, aby przeczytać dziecku kilka stron dziennie dowolnej książki. Zawsze po przeczytaniu poproś dziecko, żeby opowiedziało o czym było opowiadanie. Opowiadanie przez dziecko ciekawych historii jest ważnym procesem modelowania procesów poznawczych.

3. Bawcie się słowami

Powiedź dziecku 10 słów i poproś, aby powtórzyło w tej samej kolejności. Możesz wybrać słowa według kategorii, np. owoce i warzywa, przedmioty w pokoju, zabawki, kwiaty, itd. Wszystkie słowa, które nie zostały zapamiętane przez dziecko należy powtórzyć.

Naukowcy twierdzą, że jeśli dziecko w wieku 6-7 lat potrafi powtórzyć 5 słów na 10 to ma dobrą pamięć krótkotrwałą, a jeśli 7-8 słów na 10 to pamięć dziecka jest długotrwała i dobrze rozwinięta.

Ty, jako rodzic możesz także rozwijać pamięć wzrokową dziecka, np. pokaż dziecku 5-7 obrazków i poproś, aby ułożyło je w kolejności. Możesz również pokazać dziecku w ciągu 7 obrazków, następnie schować 2 obrazki i poprosić dziecko o wskazanie, jakich brakuje.

Starsze dzieci mogą bawić się tak samo, tylko należy zwiększyć ilość słów i obrazków.

Możesz również pokazać dziecku obrazek i poprosić, aby przez 20 sekund zapamiętało jak najwięcej szczegółów. Następnie poproś o powiedzenie tych szczegółów.

4. Trenuj uwagę dziecka

Ciekawym ćwiczeniem jest szukanie różnic na dwóch pozornie takich samych obrazkach. Takie obrazki można znaleźć w Internecie i wydrukować lub w książkach dostosowanych do wieku dziecka. Jest tego mnóstwo. Te ćwiczenia są interesujące oraz doskonale trenują pamięć, wyobraźnię i uważność.

5. Opanuj metodę Cecyrona

Ważna w tej metodzie jest aranżacja mentalna rzeczy do zapamiętania w znajomej przestrzeni, np. pokój dziecka, strych lub pomieszczenie, które dziecko dobrze zna.

Na przykład dziecko musi zapamiętać 5 słów – parasol, wieloryb, jabłko, koń, jezioro i krzesło. Wszystkie te słowa dziecko musi mentalnie „umieścić” w danym pomieszczeniu. Zasada jest taka, że duże przedmioty zmniejszamy, a małe powiększamy, więc: parasolkę dziecko wiesza na klamce drzwi, wielkie jabłko kładzie na dywan, małe krzesło wstawia pod łóżko, małego wieloryba stawia na półce, małego konia kładzie do łóżka, a morze szumi w muszelce na stoliku.

6. Naucz dziecko metody skojarzenia

Ta metoda pozwoli Twojemu dziecku zapamiętywać jak najwięcej informacji, gdy chaotyczny zestaw faktów ciężko dopasować.

Metoda skojarzenia uczy dziecko budować związki między zapamiętanym słowem, a czymś dobrze mu znanym i zrozumiałym. Spytaj dziecko, co zrobić z konkretnym słowem, z czym je związać.

Skojarzenia mogą być śmieszne i zrozumiałe tylko dla Twojego dziecka. To jego głowa i jego wyobraźnia.

7. Ucz dziecko języka obcego

Nauka języka obcego to bardzo dobry trening pamięci, tak jak każda nowa umiejętność, jak np. gra na gitarze czy nauka tańca.

Zapamiętanie 10 nowych słów w obcym języku nie zajmie wiele czasu, ale ta umiejętność zaowocuje w przyszłości oraz wytrenuje dobrze pamięć. Pamiętaj, aby przed każdą lekcją powtórzyć słówka z dnia poprzedniego.

8. Zapewnij dziecku aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna ma dużo wspólnego z pamięcią. Ruch na świeżym powietrzu poprawia ukrwienie i dotlenia mózg oraz uczy automatyzacji, która jest ważnym czynnikiem zapamiętywania informacji i docierania do tych już zakodowanych.

Ruszaj się z dzieckiem, to samo zdrowie i wyjdzie każdemu na dobre. Pamiętaj również, aby codziennie przed snem dobrze wywietrzyć pokój.

9. Naucz dziecko przeciążać pamięć

Aby rozwinąć pamięć ważny jest trening, jednak bez obciążenia nie będzie działać. Tak jak w treningu fizycznym mięśnie muszą pracować i się zmęczyć, co często kończy się zakwasami, tak samo trzeba trenować mózg. Nie będziecie widzieć żadnej efektywności, jeśli dziecko do dotrze do granicy zmęczenia, nie poczuje trud intensywnego myślenia.

W czasach, gdy dziecko nie rozstaje się z telefonem bądź tabletem, nie ma szans, że dziecko przeciąży pamięć. Informacje są dostępne na jedno kliknięcie. Dziecko najczęściej bezmyślnie surfuje po Internecie, nie przynosi to żadnych korzyści.

10. Zdrowo się odżywiajcie

Odpowiednia dieta jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju pamięci dziecka. Niektóre produkty zawierają substancje poprawiające aktywność mózgu i pamięć.

Warto do menu dziecka dodać takie produkty, jak:

  • tłuste ryby;
  • banany;
  • orzechy, zwłaszcza włoskie;
  • marchewka;
  • brokuły;
  • szpinak.

Dzieci z tej listy najczęściej jedzą tylko banany, wiem, ale warto wprowadzać do codziennego jadłospisu w małych ilościach resztę produktów. Zdrowe produkty muszą być obecne w diecie dziecka.

Czytaj: Wrocławskie Zoo znowu otwarte od 21 maja