Jak poradzić sobie z brakiem zaufania z związku?

0
959
Zaufanie stanowi fundament, na którym buduje się wspólne życie. Zdjęcie: pixabay.com

Podstawą w związku jest zaufanie. Udany związek bez tego nie może istnieć.  Zaufanie jest gwarantem trwałości relacji. Jak radzić sobie z brakiem zaufania w związku i jak je budować, by wzmocnić relację?

Dlaczego właściwie nie ufamy?

Przyczyn nieufności w związku może być kilka. Po pierwsze może być ona wynikiem doświadczeń z poprzednich związków. Były partner nas zdradził, oszukał, zranił – to oczywiście zostawia w nas bolesny ślad. Może być też tak, że nasze zaufanie zostało nadszarpnięte ze względu na przeżycia ze związku aktualnego. Na brak zaufania cierpią też osoby, które w mniej lub bardziej odległej przeszłości doświadczyły czegoś, co skutecznie zainstalowało w nich zgeneralizowaną nieufność do ludzi.

Wyobraźmy sobie sytuację, że za młodu jesteśmy świadkiem zdrady kogoś z rodziny. Widzimy, jak rozpadają się kolejne związki naszych bliskich. To w zrozumiały sposób prowadzi do obronnego przekonania, że ludziom nie należy ufać.

U podstaw braku zaufania często leży też lęk, niepewność, zaniżone poczucie braku wartości i brak wiary w to, że ktoś może nas tak po prostu pokochać, chcieć z nami być i nie chcieć nas ranić.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zaufanie – dlaczego się go boimy?

Nie możemy też zapomnieć o mechanizmie projekcji. Projekcja (od łac. proiacere, wyrzucać przed siebie) – jest to mechanizm obronny polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów czy zachowań. 

Przykład zarzucamy partnerowi możliwość zdrady, podważamy trwałość naszego związku – w rzeczywistości sami zakładamy, że jeśli partner nam się znudzi, nie będzie potrzebny, poznamy kogoś nowego i zbudujemy nowy związek. W rzeczywistości sami bierzemy pod uwagę możliwość zdrady czy zmianę partnera.  Postawa partnera nie ma tu nic do rzeczy.

Przyznanie się do tego wymagałoby niezwykłej odwagi i uczciwości samego ze sobą. O wiele łatwiej jest wy-projektować własne tendencje na partnera. Myślimy wtedy: „on pewnie tylko czeka na okazję” albo „ona na pewno flirtuje z kolegami w pracy” itp.

Jak budować zaufanie w związku?

Jeśli wykonałeś/łaś już pierwszy krok, czyli zaobserwowałeś/łaś u siebie kłopot z zaufaniem, zastanów się nad jego przyczynami. Czy Twoja nieufność jest wynikiem Twoich bardzo wczesnych doświadczeń? Czy też może to Twój obecny partner Twoje zaufanie zawiódł? W zidentyfikowaniu źródeł Twoich kłopotów zawiera się podpowiedź, jak sobie z tą trudnością poradzić.

Jeśli przyczyną są Twoje doświadczenia z poprzednich związków bądź zaobserwowane sytuacje wśród najbliższych będziesz potrzebować do tego wrócić i dokonać właściwej analizy, pod kątem tego, czy poprzedni partner/partnerzy był/byli godni zaufania. Czy związki i ich rozstania, które obserwowaliśmy wśród najbliższych były faktycznie dobrze stworzonymi, na porządnym fundamencie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zaufanie. Jak zdobyć zaufanie drugiego człowieka?

Często jest tak, że widzimy, jak rozpadają się kolejne związki i sami zaczynamy wierzyć, że nasz też na pewno się rozpadnie. Może warto spojrzeć na nasz własny związek. Ile razem przeszliśmy, ile nas razem łączy? Może te obserwowane przez lata rozstania były efektem złego dobrania się.

Warto zrobić taką analizę. Pożegnać złe myśli i zacząć wierzyć i ufać partnerowi/partnerce. Bez zaufania nie ma dobrej relacji. Tabloidy, portale internetowe trąbią nieustannie o rozwodach, zdradach, niewierności, kreują nam świat. Dlaczego nikt nie pisze o długoletnich związkach opartych na miłości i zaufaniu?

Czy warto ufać sobie w związku czy lepiej zakładać najgorsze? Zachęcam do dyskusji.

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl