Jak przestać porównywać się z innymi?

0
96
Porównywanie się z innymi to pułapka niskiej samooceny. Zdjęcie: pl.freepik.com

„Jak, do cholery, mam przestać porównywać się do innych?”, zapytała kiedyś moja przyjaciółka Anna na czacie grupowym.

Oczywiście nikt z nas nie znał na to odpowiedzi, poza tym, chcieliśmy wiedzieć, bo to też doprowadzało nas do szaleństwa.

Niezależnie od tego, czy chodzi o porównywanie kariery, zazdrość o podróże, czy po prostu ogólne porównanie życia, wszyscy jesteśmy winni wydawania osądów na podstawie tego, co myślimy o innych.

Szczególną kwestią sporną, szczególnie dla przyjaciół, są porównania fizyczne.

Według psycholożki klinicznej, dr Meg Arroll, jako ludzie mamy „wrodzony pęd” do porównywania się z innymi – zwłaszcza na podstawie powierzchownych cech wizualnych, takich jak kształt ciała, wygląd i styl.”

„Tak więc, jeśli chodzi o psychologię ewolucyjną, prawie automatycznie będziemy porównywać się z innymi” – mówi dr Arroll.

„Aby przeżyć, dokonujesz tej bardzo szybkiej, podświadomej oceny innych pod kątem tych widocznych cech, aby wiedzieć, gdzie jesteś w grupie, jaka jest Twoja pozycja”.

Czytaj: Morgan Freeman powiedział kiedyś bardzo mądre słowa. Warto do nich wrócić

Ponadto dodaje, że nasze „mechanizmy poznawcze” nie ewoluowały zgodnie z technologią – co oznacza, że media społecznościowe odgrywają ogromną rolę.

„Wcześniej w małych grupach i społecznościach można było porównać garstkę innych osób” – mówi dr Meg. „Teraz jest ich niezliczona ilość”.

Ponownie, ze względu na wizualną naturę platform takich jak TikTok i Instagram, jest mniej prawdopodobne, że będziemy porównywać się z innymi w kwestiach takich jak nasze podstawowe wartości – szczególnie dlatego, że przez większość czasu porównujemy się z zupełnie obcymi.

Dodaje, że aplikacje randkowe również nie pomagają, biorąc pod uwagę, że są bardzo oparte na wyglądzie, a to również wpływa na psychologię ewolucyjną.

Jak przestać porównywać się do innych?

Spojrzenie do wewnątrz może pomóc Ci uświadomić sobie swoją wartość.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Zauważ swoje podstawowe wartości

Zamiast skupiać się na atrybutach fizycznych, dr Meg mówi, że dobrym pomysłem jest spojrzenie w głąb siebie i dokonywanie porównań „sobie”, a nie „innym”.

„Ogólnie rzecz biorąc, istnieje pewien rodzaj kryteriów opartych na wartościach związanych ze sposobem, w jaki postrzegamy, jak ktoś lub my wyglądamy” – mówi dr Meg.

„Aby odejść od tego, zachęcałabym ludzi do przyjrzenia się ich podstawowym wartościom i tego, czy spełniamy je.”

„Są to rzeczy, które naprawdę mają znaczenie, a ta zmiana uwagi pozwoli nam poczuć się znacznie lepiej”.

A są o wiele wartościowsze rzeczy niż ładny wygląd.

Czytaj: To on został „Poznańskim Taksówkarzem Roku 2022”

Porównaj „w dół”

Choć może się to wydawać nieco kontrowersyjne, dr Meg twierdzi, że w rzeczywistości dobrym pomysłem jest porównanie „w dół”, a nie w górę.

Oznacza to porównywanie się z ludźmi, których niekoniecznie uważamy za lepszych od nas, ponieważ jest to coś, co rzadko robimy.

„Porównywanie w dół tak naprawdę nie służyło nam pod względem ewolucyjnej przewagi, ale w rzeczywistości porównywanie w dół może stworzyć poczucie wdzięczności – które, jak wiemy z ogromnej ilości badań, jest bardzo, bardzo dobre dla zdrowia psychicznego” – dodaje. Dr Meg.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pamiętaj, że kanon piękna zawsze się zmienia

Na koniec, zwłaszcza jeśli twoje powody do porównań są oparte na przekonaniu, że nie pasujesz do standardu urody, pamiętaj, że kluczowym słowem jest tutaj „aktualny”.

„Zrozumienie i docenienie, że te standardy są subiektywne i zmieniają się w czasie, jest ważne” – mówi dr Meg.

Mówi, że spojrzenie wstecz na to, jak wiele rzeczy zmieniło się przez dziesięciolecia, może pomóc nam pamiętać, że jesteśmy czymś więcej niż tylko wyglądem.

Te uczucia mogą być widoczne, gdy próbujesz znaleźć partnera, a aplikacje randkowe nie pomagają.

Ale dr Meg mówi: „Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż wygląd może być pierwszym wrażeniem, to nie on sprawia, że można się w kimś zakochać”.