Jak sprawić, by weekendy były dłuższe?

0
126
Jak odpoczywać, żeby wypocząć Zdjęcie: pl.freepik.com

Ponieważ 48 godzin to za mało, eksperci zdradzają, jak najlepiej wykorzystać swój cenny czas poza pracą.

Weekendy nigdy nie są wystarczająco długie. Niezależnie od tego, czy jest to zwykły dwudniowy weekend, czy przedłużony trzydniowy weekend, czas wolny upływa znacznie szybciej niż dni robocze.

Chociaż nie ma magicznego sposobu na przedłużenie każdego weekendu, istnieją sposoby na wykorzystanie czasu wolnego od pracy, a co za tym idzie, aby weekendy były bardziej satysfakcjonujące.

Według dr Mike’a Sevilli, lekarza rodzinnego z Centrum Praktyk Rodzinnych Salem w Ohio, weekendy są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

„Ludzie potrzebują fizycznego czasu i przestrzeni, aby się zrelaksować i naładować swój umysł i ciało po długim tygodniu pracy” – powiedział Sevilla.

Tracy Dumas, profesorka nadzwyczajna na wydziale zarządzania i zasobów ludzkich na Uniwersytecie Stanowym Ohio, dodaje, że „każda przerwa w pracy, czy to wakacje, weekendy, czy nawet po pracy wieczorem, jest niezwykle ważna dla powrotu do zdrowia”.

Eksperci dzielą się tym, jak zoptymalizować te dni odpoczynku i jak najlepiej wykorzystać wolny czas:

Zaplanuj trochę swojego czasu.

„Możesz jak najlepiej wykorzystać weekend, planując zajęcia, które sprawiają ci przyjemność” – powiedziała Alayna L. Park, adiunkt psychologii na Uniwersytecie w Oregonie.

Zauważyła, że stworzenie konkretnego harmonogramu na weekend może pomóc w wykonaniu czynności, które chcesz wykonać. W ten sposób podczas niedzielnego wieczoru nie poczujesz się rozczarowany, że czegoś nie zrobiłeś.

Pomyśl o tym: jest znacznie bardziej prawdopodobne, że wybierzesz się na tę długą przejażdżkę rowerem, jeśli wypożyczysz rower z wyprzedzeniem lub umówisz się na jazdę z przyjacielem. I chociaż planowanie rzeczy może fizycznie nie wydłużyć weekendu, ustalenie rzeczy do zrobienia (których nie możesz się doczekać) może sprawić, że poczujesz się, jakbyś zmaksymalizował swój czas.

Jest jeszcze jedna zaleta robienia planów z wyprzedzeniem: „Sporządzanie przyjemnych planów z wyprzedzeniem sprawi, że będziesz się cieszyć na samą myśl o tym i łatwiej wytrwasz podczas gorączkowego tygodnia pracy” – powiedziała Park.

Ogranicz użycie ekranu (telefon, laptop, telewizor) i znajdź hobby.

Kiedy siadasz do oglądania godzinnego programu lub przewijasz Instagram, często czujesz, że czas leci szybko. Badania pokazują, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu w mediach społecznościowych, mogą doświadczać zniekształconego poczucia czasu, często zastanawiając się, kiedy ten czas to szybko minął.

Przeglądanie mediów społecznościowych lub oglądanie telewizji w weekend jest oczywiście w porządku, ale powinieneś spróbować to ograniczyć. Według dr Sevilli, przerwa od oglądania telewizji lub przeglądania mediów społecznościowych to dobry sposób na ponowne połączenie się z rzeczami, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy w wolne dni.

„Rozważ powrót do poprzedniego hobby, które robiłeś przed pandemią, takiego jak spacery lub czytanie” – powiedział dr Sevilla. „Albo jeszcze lepiej, rzuć sobie wyzwanie i wypróbuj coś nowego”.

Czytaj: Nowe punkty wypożyczania rowerów elektrycznych w Krakowie

Zdjęcie: pl.freepik.com

Wykonuj czynności, które różnią się od Twojej codziennej pracy.

„Zaangażuj się w działania, które wykorzystują zupełnie inny zestaw zasobów niż Twoja praca” – powiedziała Dumas.

„Innymi słowy, jeśli twoja praca od 9:00 do 17:00 jest wysoce techniczna, spędź weekend na zajęciach, które opierają się na różnych umiejętnościach” radzi Dumas. „Może to oznaczać grę na instrumencie muzycznym lub wypróbowanie squasha.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Z drugiej strony, jeśli pracujesz w branży artystycznej, możesz chcieć trzymać się z dala od zajęć takich jak pisanie lub tworzenie w dni wolne i spróbować czegoś zupełnie innego. W ten sposób nie przypomnisz sobie o pracy, gdy będziesz chciał cieszyć się weekendem.

Odłóż pracę.

Niech praca będzie czymś, co odbywa się w dni powszednie, a nie Twoim zajęciem w czasem wolnym.

Według dr Sevilli, zwiększenie dystansu między Tobą a pracą w weekend jest ważne. Martwienie się o pracę marnuje te cenne weekendowe minuty, które można spędzić z przyjaciółmi lub rodziną. „Utrzymywanie pracy poza zasięgiem wzroku i umysłu może sprawić, że weekend będzie trochę dłuższy” – powiedział dr Sevilla.

Może to oznaczać wyłączenie telefonu służbowego, wyłączenie służbowej poczty e-mail, a nawet odłożenie służbowego laptopa, aby nie przypominać Ci o zbliżającym się terminie, gdy wylegujesz się na kanapie.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Znajdź równowagę między wyjściem a odpoczynkiem.

Według Dumas „odpoczynek jest ważny, ale pozostawanie na kanapie lub w łóżku przez cały weekend nie jest tak pomocne”. Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu odpoczywając przez cały weekend, czas naprawdę szybko minie – kiedy ostatni raz położyłeś się na krótką drzemkę i obudziłeś się dwie godziny później?

Poczujesz się u szczytu, kiedy połączysz tak potrzebny odpoczynek z czynnością, która jest dla Ciebie przyjemna lub stymulująca – wyjaśniła Dumas. W szczególności angażowanie się w zajęcia, w których uczysz się czegoś nowego, pomoże ci zyskać więcej energii.

„Co więcej, jeśli uznasz te zajęcia za wzbogacające, w poniedziałek udasz się do pracy z energią i lepszym nastrojem z powodu wspaniałego weekendowego doświadczenia” – powiedziała Dumas.

Czytaj: Co może zrobić śmiech dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego?

Pozostań myślami przy weekendzie.

Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale jeśli pozostaniesz myślami przy weekendzie i nie będziesz odbiegać myślami, co będzie po nim, będziesz mieć przyjemniejszy weekend. W rzeczywistości badania pokazują, że niektórzy ludzie, którzy praktykują stałą uważność i medytację, doświadczają czasu w wolniejszym tempie.

Jeśli Twój umysł zaczyna wędrować do e-maila wysłanego w zeszłym tygodniu lub do zbliżającego się spotkania, Park zasugerowała, abyś ugruntował się w chwili obecnej.

„Możesz się uziemić w dowolnym miejscu i czasie, używając swoich zmysłów” – powiedziała. Aby to zrobić, zacznij od nazwania pięciu rzeczy, które możesz zobaczyć, czterech rzeczy, których możesz dotknąć, trzech rzeczy, które możesz usłyszeć, dwóch rzeczy, które możesz powąchać i jednej rzeczy, której możesz spróbować – powiedziała.

„Kiedy wrócisz do chwili obecnej, możesz celowo iść naprzód z rzeczami, które przynoszą Ci poczucie radości” – powiedziała Park.

A kto nie chciałby doświadczyć radości przez cały wolny weekend?

wad

Brak postów do wyświetlenia