Jak wczesna diagnoza autyzmu „zmieniła wszystko” u jednego chłopca

0
265
Tony Hernandez jako dziecko w Portoryko, a dziś jako przedstawiciel osób z autyzmem.

Kiedy Tony Hernandez Pumarejo był małym dzieckiem dorastającym w Portoryko na początku lat 90., jego rodzina czuła, że jest w nim coś „innego”. W wieku trzech lat, kiedy większość dzieci wypowiada pełne zdania, Tony nie mówił.

Rodzice Tony’ego zaczęli szukać więcej informacji, co może dolegać ich synowi, ale otrzymali sprzeczne opinie na temat jego stanu. Nauczyciele twierdzili, że nie ma zbyt wiele nadziei na przyszłość Tony’ego, a jeden z nich powiedział matce, że „Tony nigdy nic w życiu nie osiągnie”.

„Brakowało edukacji, szczególnie w społeczności latynoskiej, na temat autyzmu” – powiedział Tony już jako dorosły mężczyzna. „Stereotypy i inne nieporozumienia są przeszkodami, z którymi boryka się wiele rodzin w poszukiwaniu odpowiedzi, co utrudnia uzyskanie potrzebnej pomocy”.

W końcu rodzina Tony’ego znalazła lekarza, który zdiagnozował u niego zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD). Diagnoza była dla nich ogromną ulgą, ponieważ oznaczała, że chłopiec mógł wreszcie uzyskać odpowiednie terapie i zapisać się na zajęcia z pedagogiki specjalnej.

Według badań psychologicznych i zarządzania zachowaniem wczesna diagnoza i leczenie za pomocą interwencji opartych na dowodach „może znacznie poprawić jakość życia osób z ASD, a także ich opiekunów i rodzin”, ponieważ kładzie mocne podstawy dla lepszych wyników i aby pomóc dziecku poprawić się psychicznie, emocjonalnie, fizycznie i społecznie.

Po uzyskaniu właściwej diagnozy Tony otrzymał terapię logopedyczną w wieku od czterech do ośmiu lat, a przez całe życie otrzymał istotne wsparcie i pomoc od nauczycieli i terapeutów.

„Znalezienie odpowiednich terapii było kluczowe dla poprawy moich umiejętności werbalnych. Przez lata wciąż stawiałem czoła wielu wyzwaniom, w tym zmaganiom z komunikacją społeczną, krótkotrwałą pamięcią roboczą, zaburzeniami lękowymi i budowaniem relacji, ale wczesna diagnoza zmieniła moje życie” – powiedział Tony.

W 2012 roku, w wieku 21 lat, Tony przeprowadził się na Florydę, gdzie mieszkała jego mama.

Od tego czasu Tony skupił się na nauce. Ukończył Seminole State College z tytułem licencjata z zarządzania biznesem.

Tony pracował w obsłudze klienta dla firm takich jak Sherwin Williams, Sam’s Club i Home Depot i przez ostatnią dekadę był niestrudzonym orędownikiem osób z ASD. Od dwóch lat regularnie pojawia się w Univision Orlando, gdzie prowadzi segment o nazwie „Tu Proposito”, co można przetłumaczyć jako „Twoja intencja” i zagłębia się w przeszkody, na jakie regularnie napotykają ludzie ze spektrum, oraz w jaki sposób mogą się nad nimi wznieść.

Czytaj: Autystyczna aktorka zagra autystyczną postać w nowym serialu telewizyjnym

Instagram

Ponadto Tony jest znakomitym autorem, który w 2018 roku wydał swoje wspomnienia „An Autism Unscripted Life” („Życie bez scenariusza z autyzmem”), które w 2019 roku przetłumaczono na hiszpański jako „Una Vida Autista Sin Libreto”.

Instagram

W wolnym czasie Tony uwielbia wędrować, odkrywać nowe miejsca, chodzić do kościoła i ćwiczyć. Obecnie pracuje nad ułożeniem 1000-elementowej układanki „Gwiezdne wojny”.

Tony pracuje teraz na pełny etat dla Autism Speaks, organizacji non-profit, której celem jest wspieranie potrzeb osób z autyzmem i ich rodzin, jako członek ich zespołu reagowania na autyzm, gdzie pomaga wspierać osoby z ASD i ich rodziny.

Czytaj: Białobrewy, białoki, cesarski, maskowy – o autyzmie.

Chociaż prawdopodobnie wydawało się to wtedy niemożliwe, młody chłopak z Portoryko, który miał trudności ze znalezieniem swoich słów, stał się popularnym mówcą po angielsku i hiszpańsku. Tony regularnie prowadzi prezentacje dla szkół, firm i innych organizacji społecznych na temat autyzmu, praw osób niepełnosprawnych i neuroróżnorodności.

Uważa, że wczesne zdiagnozowanie odegrało ogromną rolę w jego sukcesie.

„Miałem szczęście, że udało mi się postawić wczesną diagnozę. Doprowadziło mnie to do uzyskania wsparcia, którego potrzebowałem, aby przezwyciężyć wyzwania we wczesnych latach rozwoju w moim życiu” – powiedział Tony.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dowiedzenie się, że Twoje dziecko ma ASD, może być początkowo zniechęcające. Jednak nie ma nic bardziej satysfakcjonującego jako rodzic niż doświadczanie i wspieranie dziecka w osiągnięciu pełnego potencjału.

„Diagnoza autyzmu może wywołać panikę i niepewność w wielu rodzinach, ale ważne jest, aby rodzice wzięli głęboki oddech i skupili się na kolejnych krokach, które należy podjąć, aby pomóc dziecku osiągnąć lepsze życie” – mówi Tony.

Tony kieruje się prostym, ale potężnym mottem: „Każdy człowiek ma cel na tym świecie. Nigdy nie rezygnuj z realizacji swoich marzeń.”

wad

Brak postów do wyświetlenia