Jak zhakować system nagród w mózgu i zachować motywację?

0
554
"Jeśli zmienisz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmienią się". Zdjęcie: pixabay.com

Jak osiągamy nasze największe cele w życiu? Ciężka praca, uczenie się nowych umiejętności i koncentracja to zdecydowanie ważne rzeczy, ale jedną z najważniejszych rzeczy, których potrzebujemy, jest motywacja.

Utrata motywacji może nas powstrzymać od osiągnięcia celu. Może sprawić, że zaczniemy zwlekać, wątpić w nasze umiejętności i zdolności oraz schodzić z drogi do sukcesu. W najgorszych przypadkach brak motywacji może zniszczyć nasze cele i zabić marzenia.

Skąd bierze się motywacja?

Motywacja zaczyna się od myśli i substancji chemicznych w systemach nagrody w naszych mózgach. Rozwija się w naszych mózgach i jest dalej kształtowana przez nasze zachowania. Dlatego tak ważna jest neuronauka, czyli badanie funkcji mózgu.

Kiedy zrozumiemy podstawy neuronauki, możemy zhakować system nagród w naszych mózgach, aby zachować motywację do osiągania naszych największych celów.

pixabay.com

Neuronauka motywacji

Na najbardziej podstawowym poziomie ludzie chcą uniknąć bólu i doświadczać przyjemności. Nasze zachowanie polegające na szukaniu przyjemności opiera się na mentalnym systemie nagrody kontrolowanym przez nasz mózg. Ten system nagród motywuje nas i pomaga osiągnąć nasze największe cele i marzenia.

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne w naszych mózgach, które pomagają kształtować nasze myśli i zachowania. Jednym z głównych neuroprzekaźników w naszym systemie nagrody jest chemiczna dopamina „przyjemności”. Dopamina jest wytwarzana głównie w śródmózgowiu, a następnie przenosi się do innych obszarów mózgu, takich jak ciało migdałowate, które odgrywa dużą rolę w naszym rozwoju emocjonalnym. Przenosi się również do kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za myślenie, odczuwanie, planowanie i podejmowanie działań.

Kiedy robisz coś przyjemnego, Twój mózg uwalnia dopaminę, abyś poczuł się dobrze psychicznie i fizycznie. Dzieje się tak często, gdy jemy ulubione potrawy, uprawiamy seks, prowadzimy z kimś świetną rozmowę lub robimy coś innego, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Za każdym razem, gdy czujemy przyjemność z robienia czegoś, nasz mózg pamięta, co sprawiło, że czuliśmy się dobrze. W rzeczywistości przypisuje wartość nagrody za wszystko, co robimy.

Na przykład zjedzenie kawałka naszej ulubionej pizzy może mieć wyższą wartość nagrody niż wypicie koktajlu. Pobyt na tropikalnych wakacjach będzie miał większą wartość nagród niż oglądanie fontanny w centrum miasta.

Nasze mózgi uwalniają nawet dopaminę, zanim zaangażujemy się w te rzeczy, które nas uszczęśliwiają. To raczej oczekiwanie nagrody niż sama nagroda ma największy wpływ na nasze reakcje emocjonalne i wspomnienia tego, co przyjemne. Już samo planowanie tych tropikalnych wakacji poprzez sprawdzanie różnych lokalizacji na stronie podróżniczej lub patrzenie na rzeczy, które chcemy kupić na Amazon, stymuluje nasz system nagród poprzez uwalnianie dopaminy.

Myślenie o rozpoczęciu projektu w pracy, który naprawdę nas interesuje, aktywuje również nasz system nagród. Ten akt odczuwania przyjemności generowanej przez nasze mentalne systemy nagród jest tym, co tworzy zachowania w poszukiwaniu nagrody i jest dużą częścią motywacji.

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt odkryli, że osoby, które są bardziej skłonne do ciężkiej pracy, mają większą aktywność dopaminy w prążkowiu i korze przedczołowej, dwóch obszarach mózgu, które wpływają na motywację i nagrodę.

pixabay.com

Hakowanie systemu nagród w naszym mózgu

Oto cztery sposoby na zhakowanie systemu nagród w mózgu, aby zachować motywację.

1. Rozwijaj się

Kiedy robisz te same rzeczy w kółko, przypływ dopaminy ma tendencję do zmniejszania się. Świetnym sposobem na utrzymanie motywacji jest ciągły rozwój poprzez robienie coraz większych rzeczy.

Podejmuj się większych, trudniejszych projektów w pracy. Gdy osiągniesz kamień milowy związany z bieganiem lub kondycją, zacznij dążyć do większego celu. Jeśli biegle władasz językiem obcym, naucz się prowadzić bardziej złożone, filozoficzne rozmowy. Jeśli masz własną firmę, znajdź sposób na zdobycie większej liczby klientów, abyś mógł generować większy zysk. Ucz się nowych umiejętności, które popchną Cię na skraj swojej strefy komfortu.

Podejmowanie większych wyzwań pomaga naszemu mózgowi systemowi nagrody nadal przypisywać wysokie wartości nagrody rzeczom, które robimy. Zacznij od osiągnięcia małych celów. W miarę gromadzenia coraz większej liczby małych wygranych pracuj na drodze do coraz trudniejszych celów.

giphy.com

2. Użyj wizualizacji

„Wizualizacja to marzenie z celem” – Bo Bennett

Świetnym sposobem na utrzymanie motywacji jest wizualizacja osiągnięcia celu – nawet jeśli jeszcze go nie osiągnąłeś. Wizualizacja w rzeczywistości powoduje, że mózg uwalnia dopaminę. To sprawia, że ​​radośniej widzimy nasze przyszłe nagrody i bardziej żarliwie podążamy za nimi.

Kiedy nasz mózg uwalnia dopaminę i czujemy przypływ euforii, nasz hipokamp, ​​który jest częścią układu limbicznego naszego mózgu, rejestruje te przyjemne chwile w naszej pamięci długotrwałej. Im bardziej wizualizujemy sukces, tym bardziej nasze mózgi kojarzą ten wizualizowany sukces z przyjemnymi uczuciami.

Kiedy wyobrażamy sobie lepszą przyszłość, mamy motywację, by iść naprzód i pokonywać przeszkody na naszej drodze. Dlatego ludzie ciężko pracują, aby dostać podwyżki i awanse, inwestują swoje pieniądze, umieszczają swoje dzieci w college’u i robią inne rzeczy, które pomagają im lub innym w powodzeniu w późniejszym życiu.

Arnold Schwarzenegger, Oprah Winfrey, Will Smith, Jim Carrey i inni znani i wpływowi ludzie używali wizualizacji, aby osiągnąć niebotyczny sukces. To świetny sposób na wykorzystanie mocy wyobraźni, aby zmotywować Cię do odniesienia sukcesu.

Czytaj: Znajdź pracę w Krakowie nie wychodząc z domu. Ruszają Inżynierskie Targi Pracy

3. Unikaj nadmiernego stresu

Wysoki poziom stresu wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, co może powodować spadek naszej motywacji. Naukowcy z Emory University wysunęli teorię, że przewlekłe zapalenie wywołane stresem może powodować reakcję chemiczną w organizmie, która zmniejsza dopaminę w mózgu.

Niski poziom stresu może faktycznie pomóc nam osiągać lepsze wyniki, zwiększając czujność. Ten przypływ adrenaliny, który otrzymujemy ze stresu, może dać nam energię i przewagę, by dać z siebie wszystko. Ale kiedy poziom stresu jest wysoki, może on być szkodliwy dla naszych ciał, umysłów i motywacji.

Czytaj: Najważniejsza część poprawy siebie – utrzymanie motywacji

Wysoki stres może prowadzić do wypalenia. W najgorszych przypadkach może to spowodować rezygnację z projektów lub rezygnację z pracy. Może powodować problemy psychiczne, takie jak lęk lub depresja. Może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie i inne choroby. Zmniejsz stres, wykonując ćwiczenia głębokiego oddychania, medytując, biegając lub ćwicząc regularnie.

4. Zmień ramy wyzwań

Jeśli zmienisz sposób, w jaki patrzysz na rzeczy, rzeczy, na które patrzysz, zmienią się – Wayne Dyer

Innym świetnym sposobem na zhakowanie systemu nagradzania mózgu jest zmiana sposobu, w jaki postrzegasz wyzwania w swoim życiu. Powszechnym problemem jest to, że wiele osób postrzega trudną pracę jako przeszkodę lub po prostu coś, czego nie lubią robić.

Dobrą strategią jest traktowanie trudnych sytuacji i przeszkód jako szans, które pomogą Tobie i osobom wokół Ciebie się rozwijać. Pomoże nam to spojrzeć na trudne rzeczy w pozytywnym świetle i faktycznie nie będziemy mogli się doczekać ich zrobienia, zamiast się ich bać.

Na przykład, jeśli trzech pracowników w Twoim zespole nie dogaduje się ze sobą, a dwóch z nich myśli o rzuceniu palenia, nie traktuj tego jako bardzo stresującego, strasznego problemu. Zamiast tego potraktuj sytuację jako okazję do wykorzystania swoich umiejętności interpersonalnych, aby zebrać razem wściekłych pracowników, pozwolić im wyrazić swoje obawy, a następnie rozwiązać problem.

Pomoże im to poprawić się osobiście i zawodowo. Pomoże również w prosperowaniu Tobie i Twojej firmie. Możesz również zastosować ten sam sposób myślenia w swoim życiu osobistym. Jeśli Twoi przyjaciele lub członkowie rodziny nie dogadują się, wykorzystaj spór jako okazję do rozwoju, która przyniesie korzyści im i Tobie.

Kiedy będziemy postrzegać trudne rzeczy jako wielkie możliwości, zaczniemy na nie tak patrzeć. Kiedy nie możemy się doczekać robienia rzeczy, system nagrody w naszych mózgach wynagradza nas większą ilością dopaminy i zwiększa szanse, że będziemy patrzeć na przyszłe problemy jako na możliwości rozwoju.

Pinterest

Wniosek

Motywacja to trudna część rozwoju osobistego i zawodowego. Dlatego tak popularne są filmy motywacyjne i przemówienia motywacyjne. Centralną częścią utrzymania motywacji, nawet w najtrudniejszych czasach, jest zrozumienie, jak działa nasz mózg. Nauka dała nam dobre zrozumienie systemu nagrody w naszym mózgu oraz chemikaliów i ścieżek, które pozwalają mu kształtować nasze zachowanie.

Zhakuj system nagród w swoim mózgu, podejmując większe wyzwania, wizualizując sukces, unikając nadmiernego stresu i traktując trudne sytuacje jako okazję do pomocy innym i samemu sobie w rozwoju.

Kiedy zaczniemy opanowywać nasze mózgi, będziemy w stanie lepiej opanować nasze życie i osiągnąć te wielkie cele.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org