Jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu: 7 kluczowych lekcji

0
417
Życie to ciągły proces ciężkiej pracy, wyzwań i innowacji. Zdjęcie: pixabay.com

Czy jest sposób, aby znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu? Co mam zrobić ze swoim życiem? Te pytania są stare jak świat, a odpowiedź brzmi…

To zależy od Ciebie.

Nikt nie weźmie Cię za rękę i nie powie Ci, jak znaleźć swoje powołanie w życiu. Ale zanim zaczniesz rozpaczasz, jest kilku wybitnych trenerów kariery i ekspertów, którzy mogą dostarczyć Ci mapę drogową do odkrycia Twojego powołania.

Ludzie tacy jak założyciel StoryCorps, Dave Isay, codziennie pracują, aby pomóc ludziom znaleźć swoje powołanie.

Ten człowiek pomógł wielu osobom i jestem przekonana, że może zrobić to samo dla Ciebie. Po przeczytaniu jego książki „Powołania: cel i pasja pracy” wielu ludzi znalazło ścieżkę, po której powinni iść.

Po przeczytaniu tej książki znajdziecie wspólny wątek między tymi, którzy znajdują swoje powołanie i je realizują, a tymi, którzy utknęli i nigdy nie wykorzystują swojego potencjału.

Oczywiście nie wszystko jest czarno-białe, a po drodze jest mnóstwo zwrotów akcji, jeśli chodzi o znalezienie swojego prawdziwego powołania w życiu.

Ale jest o wiele lepiej, jeśli wiesz, na jakie znaki drogowe uważać i jakie niebezpieczeństwa czyhają po drodze. Ostatecznie nie ma gwarancji w życiu, ale są wypróbowane i prawdziwe kroki, które możesz podjąć, aby być jednym z tych, którzy odnajdują swoje powołanie i dążą do osiągnięcia w nim doskonałości.

Oto 7 kluczowych elementów, które oddzielają ludzi, którzy wykorzystują swój potencjał od tych, którzy tego nie robią:

1. Jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu…

Aby dowiedzieć się, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie, potrzebne są trzy istotne składniki.

Potraktuj to jako przepis na znalezienie swojej życiowej misji i powołania zawodowego. To tak, jakby dowiedzieć się, jakim typem elementu układanki jesteś i gdzie pasujesz wśród wszystkich kolorów, kształtów i rozmiarów.

Kiedy patrzysz na siebie z bliska, po prostu widzisz… siebie. Ale kiedy jesteś w stanie wrócić do szerszej perspektywy, czasami możesz zauważyć rolę i talent, które masz, które wcześniej nie wydawały się niezwykłe.

Oto jak to zidentyfikować:

Te trzy składniki pozwalają znaleźć to, w czym jesteś najlepszy, co również prowadzi do docenienia ze strony innych oraz poprawia życie i sytuację osób wokół Ciebie.

Po pierwsze, musisz zidentyfikować coś, w czym jesteś biegły, dobry. Może to być przerzucanie jajek na patelni lub naprawa elektroniki. Może to być śpiewanie lub pomaganie ludziom w trudnych chwilach. Znajdź to i zacznij to robić.

Następnie poświęć się jak najwięcej zdobywaniu doświadczenia i informacji zwrotnych w tej pracy. Jeśli okaże się, że jesteś dobry w tym, co doceniają inni i dzięki temu świat staje się lepszym miejscem, to znalazłeś przepis na prawdziwy sukces. Zdobywaj doświadczenie potrzebne do wspinania się po drabinie.

Twoje powołanie zależy od trzech rzeczy: robienia czegoś, w czym jesteś dobry, czucia się docenianym i wiary w to, że Twoja praca poprawia jakość życia ludzi.

Nie chodzi o to, że ktoś musi być chirurgiem ratującym życie, aby czuć, że ma powołanie; Pomyśl o kelnerce, która rozmawia z klientami i sprawia, że czują się kochani. „Musisz odciąć się od gadaniny o tym, co mówią ci przyjaciele, co mówią ci rodzice, co społeczeństwo każe ci robić”, mówi Isay, „i po prostu idź do tego cichego miejsca w Tobie, które zna prawdę”.

Czytaj: Technologia kontra ludzkość

2. Bez pracy nie ma kołaczy

Zdjęcie: pixabay.com

Trud i walka mogą podnieść Twoje umiejętności i determinację. Wiem, że na siłowni jest takie popularne powiedzenie: bez pracy nie ma kołaczy.

To samo dotyczy uczenia się, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie. Brak poświęcenia, brak efektów.

Jeśli pokonasz wszystko, nie zdobędziesz koniecznych doświadczeń, które przeniosą Cię na następny poziom. Poczujesz się komfortowo, będziesz zadowolony z siebie, a może nawet przygnębiony, że poszło tak gładko.

Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie, jest zaakceptowanie swoich zmagań i nauczenie się zanurzania w cierpieniu, którego doświadczasz.

Książka Isay’a opowiada o wielu przypadkach ludzi, którzy przeszli przez straszne doświadczenia, które sprawiły, że zrozumieli swoje prawdziwe powołanie.

Pomyśl o czymś w swoim życiu, co Cię zabolało, zraniło albo po prostu nie dostałeś, tego co chciałeś. I pomyśl w jaki sposób chciałbyś uzyskać lepsze rozwiązanie. Być może brakowało dobrych restauracji, które odpowiadałyby Twoim potrzebom żywieniowym lub naprawdę trudno było uzyskać dobrą obsługę klienta, gdy kupowałeś bilet lotniczy. A może nie miałeś dostępu do dobrego psychologa lub psychiatry, gdy znalazłeś się na życiowym zakręcie?

Następnie zastanów się, jak możesz uczestniczyć w zapewnieniu tego rozwiązania i zrealizować swój plan. Jeśli stanąłeś przed poważnym wyzwaniem i byłeś zdezorientowany lub zdenerwowany tym, jak sobie z nim poradzić, prawdopodobnie ktoś inny też tak się poczuł.

I jest szansa, że w końcu będziesz w stanie zarabiać pieniądze i osiągnąć ogromną satysfakcję, dostarczając ten produkt lub usługę rozwiązującą problemy.

Twoje powołanie często wypływa z trudnych doświadczeń. To, co czai się w tym cichym miejscu, będzie definiującym doświadczeniem – prawdopodobnie bolesnym. Isay wskazuje na wywiad w Callings z 24-letnim nauczycielem Ayodeji Ogunniyi. „Uczył się w szkole medycznej, by zostać lekarzem, kiedy jego ojciec został zamordowany. Zrozumiał, że tak naprawdę powinien być nauczycielem”- mówi Isay. „Mówi, że za każdym razem, gdy wchodzi do klasy, wchodzi z nim jego ojciec”.

W całej książce przewija się motyw ludzi, którzy zmieniają swoje najtrudniejsze doświadczenia w nową ścieżkę. „Doświadczenie, które naprawdę Tobą wstrząsa i przypomina o Twojej śmiertelności, może być bardzo klarownym wydarzeniem w życiu ludzi. Często prowadzi to do zmian ”- mówi. „Spędzamy dużo czasu pracując, więc może to naprawdę zmienić Twoje priorytety w zakresie życia zawodowego”.

Czytaj: Wrocławskie zoo: pierwsze na świecie wideo z narodzin myszojelenia

3. Odrzuć trend

Książka Isay’a podkreśla znaczenie przełamania tego trendu. Jeśli po prostu podążasz za status quo i czekasz, aż inni potwierdzą Twoje działania i zaakceptują, skończysz bardzo rozczarowany – i prawdopodobnie będziesz czekać przez długi czas.

Jednym z przykładów jest pierwszy czarny kierowca NASCAR, Wendell Scott, który był silnie dyskryminowany, kiedy zaczął ścigać się w 1952 roku. Spotykał się nawet z groźbami śmierci i wieloma rasistowskimi nadużyciami. Ale nie poddał się i został znakomitym i szanowanym kierowcą.

Innym przykładem, który podaje Isay, jest Dorothy Warburton, naukowiec, która zwróciła uwagę na tragedię poronienia i znosiła straszną mizoginię. Nie poddała się, nie spakowała walizek i nie poszła do domu tylko dlatego, że mężczyźni ją poniżali i zastraszali. Podążała za swoją pasją i zrozumiała, że jeśli chcesz wiedzieć, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu, musisz trzymać się swojej broni.

Według Isay’a, Twoje powołanie to „praca rozpalona nadzieją, miłością lub nieposłuszeństwem – i podsycana celem i wytrwałością”.

Cel i wytrwałość to tutaj kluczowe słowa… Więc trzymaj się ich stanowczo, kiedy zajmiesz się tym, co stanie Ci na drodze.

Nigdy nie pozwól, aby Twoje powołanie i jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu zostały określone przez innych. Ostatecznie przez resztę życia będziesz musiał żyć ze sobą i swoimi decyzjami zawodowymi.

Zrób więc to, co dla Ciebie najlepsze.

4. Zwróć uwagę na wskazówki po drodze

Często najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu, jest wyjść z własnej głowy, z własnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa, i zacząć dostrzegać wskazówki po drodze.

Niektóre z największych wskazówek dotyczą tego, co sugerują i mówią inni ludzie.

Nie mówię o presji ze strony rodziców, aby zostać prawnikiem lub lekarzem, kiedy to jest ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. Zwykle chodzi bardziej o oczekiwania i chęć, abyś spełniał jakąś wcześniej zaplanowaną rolę.

Te wskazówki od innych pojawiają się w bardziej subtelny sposób. Przypadkowe spotkanie ze starym przyjacielem, przypadkowa rozmowa, która otwiera Cię na nowe możliwości, być może nawet problem, który napotkasz i chciałbyś, aby został rozwiązany… o którym później dowiadujesz się, że wielu innych ludzi chciałoby, aby został rozwiązany.

Przykładem może być zarządzanie pieniędzmi i dobrobyt. Być może zmagałeś się z tymi tematami i odkryłeś, że trudno o dobrą pomoc. Zaczynasz więc wypytywać, a stary przyjaciel mówi ci, że byłbyś świetny jako planista finansowy i że za kilka miesięcy rozpoczyna się kurs w pobliskiej uczelni.

To wskazówka, której warto posłuchać.

„Kiedy ludzie znajdują swoje powołanie, chcą uhonorować tych, którzy pomogli im się tam dostać”.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Wiek to tylko liczba

Czy nienawidzisz frazesów? Rzecz w tym, że czasami są prawdziwe!

Niezależnie od tego, czy masz 18 czy 47 lat, wiek to tylko liczba. Isay dużo mówi o ludziach, którzy odkryli, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu, kiedy najmniej się tego spodziewali.

Możesz być trochę na starszym lub młodszym końcu spektrum i nadal szukać swojego prawdziwego powołania, a to jest piękna rzecz. Nie chodzi o wiek.

Chodzi o pasję, wewnętrzną motywację i miłe niespodzianki, które mogą Cię spotkać nawet w wieku 70 lat.

Isay dowiedział się, że chce zostać dziennikarzem, kiedy udzielił wywiadu i zdał sobie sprawę, że chce zarabiać na życie z pisania. Inni potrzebują więcej czasu lub najpierw przechodzą przez inne ścieżki kariery.

Niezależnie od tego, czy chcesz być piekarzem bajgli, operatorem wózka widłowego czy producentem muzycznym, nie ma ograniczeń czasowych na podążanie za swoimi marzeniami i czasami przyjdą one do Ciebie w późniejszym życiu.

Musisz także być przygotowany na to, że Twoje młodzieńcze marzenia i powołania znikną lub ulegną zmianie: nie ma w tym nic złego i czasami ludzie przechodzą przez kilka „faz”, zanim znajdą swoje prawdziwe powołanie.

To wszystko jest częścią procesu i, jak to się mówi, podróż jest celem.

6. Spełnienie jest ważniejsze niż nagrody finansowe

Zdjęcie: iStock

Spójrzmy prawdzie w oczy, pieniądze mają znaczenie. Jeśli zawsze stresujesz się związaniem końca z końcem, nie masz nawet czasu, aby dowiedzieć się, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu.

Będziesz zbyt zajęty zbieraniem gotówki.

Oczywiście chcesz mieć pewność, że bez względu na to, jakie jest Twoje prawdziwe powołanie, będziesz mieć również sposób na utrzymanie się na powierzchni finansowej dla siebie i tych, których kochasz i za których jesteś odpowiedzialny.

Ale ostatecznie jedną z głównych rzeczy, na które kładzie nacisk książka Isaya, jest to, że spełnienie musi przewyższać korzyści finansowe.

Realistycznym przykładem może być sytuacja, w której zarabiasz wystarczająco dużo, aby wygodnie żyć jako agent nieruchomości, co jest Twoim powołaniem i pracą, którą kochasz, ale szef oferuje ci wyższą pensję, jeśli przeprowadzisz się i wejdziesz do działu marketingu firmy nieruchomościowej, co nie jest Twoim marzeniem, ale zapewni Ci poduszkę finansową.

Jednym z żelaznych praw, jeśli chodzi o znalezienie swojego prawdziwego powołania w życiu, jest bycie sobą.

Tak, uważaj na pieniądze, ale nie poświęcaj swojej pasji i marzeń na ołtarzu wszechmocnego dolara.

7. Nie trać czasu na szukanie swojego powołania

Siódmym kluczem do znalezienia prawdziwego powołania w życiu jest odrobina relaksu.

Jeśli martwisz się zbytnio o znalezienie swojego prawdziwego powołania, możesz stracić to, co jest tuż przed nosem lub wokół Ciebie i – jak na ironię – przegapić swoje prawdziwe powołanie.

Częścią tego, jak znaleźć swoje prawdziwe powołanie w życiu, jest pozwolenie, by rzeczy działy się samoistnie. Twoje prawdziwe powołanie nie zawsze przychodzi do Ciebie w postaci kartki walentynkowej lub błyszczących gwiazd i kinowej muzyki.

Czasami Twoje prawdziwe powołanie ujawni się powoli poprzez Twoje wyzwania i doświadczenia życiowe. Więc rób to krok po kroku.

Weź głęboki oddech i skontaktuj się ze sobą. Kochaj siebie.

Pamiętaj, że nawet jeśli i kiedy znajdziesz swoje prawdziwe powołanie, nadal będziesz mieć wiele wzlotów i upadków, które masz obecnie, a Twoje życie będzie nadal wymagało dużo pracy.

Jak podkreśla Isay w swojej książce, nie ma magicznego płaskowyżu, na którym nagle będzie Ci się żyło cudownie, lepiej pozwól, by wszystko płynęło.

Życie to ciągły proces ciężkiej pracy, wyzwań i innowacji.

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać pielęgniarką, badaczem naukowym, dyrektorem ds. marketingu, architektem krajobrazu czy maklerem giełdowym, zawsze możesz się rozwijać i realizować swoje ambicje.

Znalezienie swojego prawdziwego powołania jest częścią podróży, ale jeszcze daleko jej do końca.

Jak podkreśla Isay, „zrozumienie, jakie jest Twoje powołanie – bardzo różni się od krwi, potu i łez związanych z robieniem tego” – mówi.

Kontynuowanie powołania może wymagać powrotu do szkoły lub odbycia praktyki; może wymagać założenia firmy. Często, zauważa Isay, prowadzi to osobę do takiej pracy, która służy innym. „Ta książka to w zasadzie list miłosny do pielęgniarek, nauczycieli, pracowników socjalnych – ludzi, którzy nieczęsto słyną z pracy, którą wykonują” – mówi.