Jak zrekonstruować podróż Lewisa i Clarka: podążaj za wypełnioną rtęcią latryną

0
381
Sacajawea prowadził wyprawę z Mandan przez Góry Skaliste. Malarstwo Alfreda Russella. (© Bettmann / CORBIS)

Lewis i Clark stali się popularni dopiero 50 lat temu. Przez 150 lat słynni odkrywcy byli stosunkowo nieznanymi postaciami.

Jeden kemping został zidentyfikowany na podstawie podpisów pozostawionych przez mężczyzn, którzy brali tabletki przeczyszczające zawierające rtęć w celu leczenia zaparć i innych dolegliwości.

Fragment obrazu „Lewis i Clark at Three Forks” Edgara Samuela Paxsona, mural w holu Izby Reprezentantów Montany (zdjęcie: Edgar Samuel Paxson / Public Domain za pośrednictwem Wikimedia Commons)

Czytaj: Historia Kathrine Switzer: Legendy biegania, która wzięła udział w maratonie bostońskim, gdy kobietom nie wolno było tego robić

Epickie przedsięwzięcie podjęte przez Meriwether Lewisa i Williama Clarka w celu znalezienia przejścia z rzeki Missouri na Pacyfik jest historyczne. Panowie opuścili obóz Dubois w Missouri 14 maja 1804 roku, ich wędrówka zakończyła się 28 miesięcy później.

Aby prześledzić tę historyczną podróż, eksperci polegają nie tylko na dziennikach ekspedycji i mapach, ale także na znakach przejścia ponad 30-osobowej grupy, które przetrwały przez wieki. W szczególności latryny, informuje Esther Inglis-Arkell dla io9.com.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Meriwether Lewis i William Clark, dowódcy ekspedycji.
Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Według ich dzienników Lewis, Clark i ich zespół zatrzymali się w ponad 600 miejscach. Chociaż wielu z nich było w domu tylko na jeden dzień, każdy z nich miał wykopane doły, aby przechowywać odpady. Ale jak odróżnić jedną latrynę od drugiej? Okazuje się, że wyprawa była dobrze wyposażona w najlepsze lekarstwa tamtych czasów, co nadawało każdej z tych latryn niepowtarzalny podpis wypełniony rtęcią.

Kirsten Fawcett pisze dla Mental Floss:

Dzisiejsi lekarze wzdrygnęliby się na myśl o tym, że pacjenci przyjmowaliby pigułkę, która w istocie zatruwała. Ale w XVIII wieku chlorek rtęci był lekiem używanym na wiele schorzeń, w tym na zaparcia. I rzeczywiście, dzienniki Lewisa i Clarka wspominają, że mężczyźni przyjmowali popularny lek o nazwie Dr Rush’s Bilious Pill – szybko działający środek przeczyszczający, który zawierał aż 10 ziaren chlorku rtęci na porcję„.

Tabletki były tak silne, że ludzie nazywali je „piorunami”, donosi raport Maurice Possley dla Chicago Tribune. Rtęć zabijała bakterie, ale nie próbuj dziś tego środka, ponieważ zatruwa również ludzi. Pierwiastek też się nie rozkłada, stąd jego obecność w dołach latrynowych do dziś.

Eksperci wykorzystali te informacje, aby określić położenie kempingu na południe od współczesnego miasta Missoula w stanie Montana. Tam, nad brzegiem potoku Lolo, znaleźli rtęć w starej latrynie, zlokalizowanej w odpowiedniej odległości (jak sugerowano w przewodniku wojskowym Lewisa i Clarka) od starej kałuży stopionego ołowiu i popękanej skały – ogniska, w którym ktoś prawdopodobnie naprawiał broń.

Czytaj: Bailey Yard to największa na świecie kolejowa stacja rozrządowa

Liderzy wyprawy nazwali kemping Travellers ’Rest. Jest to jedyny kemping, który został zidentyfikowany. Pozostałe to bardziej trwałe forty i filar Pompejów na rzece Yellowstone w pobliżu Billings w stanie Montana, gdzie Clark wyrzeźbił swoje inicjały. W sąsiedztwie Missoula znajduje się obecnie Park Stanowy Travellers 'Rest.

Possley napisał w swojej historii z 2005 roku, że broszura z parku stanowego wspomina o latrynie: „Dwaj mężczyźni, którzy unosili się nad tym miejscem w 1806 roku, prawdopodobnie nie czuli się tak szczęśliwi, ale dla badaczy i miłośników historii ich nieszczęściem jest nasz triumf!”

Źródło: smithsonianmag.com

wad

Brak postów do wyświetlenia