Jaki jest Twój kamień urodzinowy? Ciekawostki o każdym z 12 kamieni szlachetnych

0
742
Zdjęcie: Stock Photos from YUT CHANTHABURI/Shutterstock

Przez stulecia ludzie różnych kultur przypisywali różnym kamieniom szlachetnym różne znaczenia i moce. W rzeczywistości istnieją teraz określone kamienie szlachetne przypisane do każdego miesiąca w roku, znane jako kamienie narodzin.

Historia kamieni narodzin potencjalnie sięga aż do 12 kamieni zapisanych w Księdze Wyjścia jako ozdoby napierśnika Aarona.

Chociaż te kamienie wskazujące na 12 plemion Izraela nie są dzisiaj kamieniami narodzin, koncepcja 12 kamieni pozostała aktualna w średniowiecznym chrześcijaństwie, gdy kamienie zaczęto kojarzyć z apostołami Chrystusa.

Znane dziś kamienie narodzin zostały przydzielone w 1912 r. przez Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów. Lista czerpała ze starszych tradycji, ale motywacja była w dużej mierze komercyjna. Dalsze „nowoczesne” iteracje listy dodały dodatkowe opcje – w tym aleksandryt w czerwcu i tanzanit w grudniu.

Chociaż wielu wybiera kamień narodzin odpowiadający miesiącowi ich urodzenia, kamienie narodzin zodiak są również opcją. W Indiach kamienie szlachetne korzystne dla danej osoby można obliczyć na podstawie astrologicznego wykresu urodzenia tej osoby. Fascynacja kamieniami szlachetnymi – i ich odniesieniem do życia ludzkiego – jest wiodącym tematem w historii świata.

Obecnie wiele osób podąża za nowoczesną iteracją comiesięcznych kamieni narodzin i wykorzystuje je jako punkt wyjścia do specjalistycznych prezentów.

Czy wiesz, jaki jest Twój kamień narodzin? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki jest Twój specjalny kamień urodzeniowy – na podstawie miesiąca, w którym się urodziłeś – i co to znaczy.

Kamienie narodzin według miesiąca

Zdjęcie:  Stock Photos from J. PALYS/Shutterstock

Granat dla osób urodzonych w styczniu

LandonLacey | $36+

Granat to klasa minerałów krzemianowych, co oznacza, że zawiera złożoną krzemionkę (SiO2). Granaty występują w wielu kolorach, ale najczęściej występują odcienie czerwieni.

Nazwa granat pochodzi od tego bogatego czerwonego odcienia. Słowo to można prześledzić od średnioangielskiego i starofrancuskiego do łacińskiego granum, oznaczającego ziarno. Może to nawiązywać do nasion granatu, które mają ten sam bogaty czerwony ton.

Ametyst dla osób urodzonych w lutym

BlushesAndGold | $58.50+

Ametyst to kolorowa wersja kwarcu. Bogaty purpurowy kamień od tysięcy lat pobudza wyobraźnię. Starożytni Egipcjanie i Rzymianie rzeźbili klejnoty jako intaglio. Uważano również, że kamień chroni użytkownika przed zatruciem – w rezultacie Grecy wyrzeźbili z tego materiału kielichy do wina.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Akwamaryn dla osób urodzonych w marcu

LAminiJewelry | $30.40+

Akwamaryn to rodzaj berylu wyróżniający się niebieskim kolorem. W 1910 roku w Brazylii wydobyto kamień, który nadal jest największym klejnotem akwamarynu. Kamień rozciągał się na 48,5 cm długości i 42 cm średnicy.

Diament dla osób urodzonych w kwietniu

Zdjęcie:  Stock Photos from BJOERN WYLEZICH/Shutterstock

Diament słynie z blasku i siły. Atomy węgla diamentów są ułożone w sześcienny wzór, co sprawia, że kamień jest najtwardszym materiałem występującym w naturze.

Kamień używany w biżuterii jest ceniony za swój blask. Ta właściwość wynika z wysokiego współczynnika załamania światła kamienia; gdy światło przez nie przechodzi, załamuje się bardziej niż w innych materiałach. Kupując diamenty, weź pod uwagę 4 Cs: cut, color, clarity, and carats (szlif, kolor, czystość i karaty).

Czytaj: Dziewczyna zamienia zwykłe kamienie w zwierzęta

Szmaragd dla osób urodzonych w maju

Zdjęcie:  Stock Photos from RACHMO/Shutterstock

Kolejny wariant berylu, szmaragd bierze swój kolor od cząsteczek chromu. Egipt był dużym producentem szmaragdów w starożytnym świecie. Obecnie większość szmaragdów na świecie wydobywa się w Kolumbii, a Zambia jest drugim co do wielkości producentem.

Uważano, że szmaragdy korzystnie wpływają na pamięć i sprawność umysłową; wiele kultur używało ich jako talizmanów przeciwko pechowi, truciźnie, a nawet żądzy.

6. Perły dla osób urodzonych w czerwcu

vintagestampjewels | $18.99+

Perła to mała kulka warstwowego węglanu wapnia utworzona przez mięczaka, takiego jak ostryga. Perły naturalne są zbierane na „wolności” przez nurków pereł i dlatego są bardzo kosztowne; perły hodowlane są tańsze, ponieważ są „hodowane” i zbierane.

Perły mają długą historię jako luksus – pojawiają się w świętych pismach hinduskich, hebrajskich i islamskich. Chociaż jest to kamień urodzeniowy, który w ogóle nie jest kamieniem, naturalne perły mogą przewyższyć cenę innych kamieni szlachetnych. W 1917 roku słynny jubiler Henri Cartier kupił sklep przy Piątej Alei w zamian za podwójny sznur pereł naturalnych.

Rubin dla osób urodzonych w lipcu

Zdjęcie: Stock Photos from STUDIO492/Shutterstock

Rubin jest czerwoną manifestacją mineralnego korundu. Najlepsze rubiny są obecnie wydobywane w Birmie i nazywane są „rubinami birmańskimi” od poprzedniej nazwy tego kraju.

Rubiny są czasami opisywane jako „krew gołębi” w odniesieniu do ich głębokiej, bogatej czerwieni. Co ciekawe, to określenie staje się punktem spornym w branży kamieni szlachetnych – niektórzy obawiają się, że termin ten jest nadmiernie używany i traci swoje prawdziwe konotacje. Ciekawostka: prawie wszystkie rubiny mają naturalnie wady (znane jako inkluzje).

Perydot dla osób urodzonych w sierpniu

MastikaJewelry | $186.15+

Olśniewająca oliwkowa zieleń perydotu wynika z zawartości żelaza w kamieniu. Klejnot często znajduje się w skałach bazaltowych, a nawet meteorytach. Starożytni Egipcjanie dobrze wierzyli, że perydot pochodzi ze słońca. Dziś jest klejnotem narodowym tego kraju. Słowo perydot prawdopodobnie pochodzi od faridat, arabskiego słowa oznaczającego „klejnot”.

Szafir dla osób urodzonych we wrześniu

Zdjęcie:  Stock Photos from STUDIO492/Shutterstock

Podobnie jak rubin, szafir jest wykonany z mineralnego korundu. W przeciwieństwie do rubinów występują w wielu kolorach – w tym różowym, żółtym i zielonym. Klasyczny szafir to bogaty błękit królewski. Chociaż szafiry są zwykle cięte w fasetach, mają specjalne inkluzje zwane asteryzmem. Te „gwiezdne szafiry” są często pocięte na kaboszony, miękką kopułę prezentującą piękny kształt gwiazdy.

Opal dla osób urodzonych w październiku

MichelleLeeStudioGB | $14.18+

Opal to mineraloid – połączenie krzemionki i wody. Wiele przykładów opalu znalezionego w skałach jest matowych i nic nie wartych; Jednak opalizujące właściwości niektórych formacji opalu są wysoko cenione. Dziś opal pochodzi głównie z Etiopii lub Australii. Tęczowe kolory opali uczyniły je ważnymi klejnotami w średniowieczu – wcześni cesarze rzymscy nosili koronę z centralnym białym opalem z refleksami czerwieni.

Topaz dla osób urodzonych w listopadzie

MARYJOHN | $195.30

Topaz to kolejny minerał krzemianowy. Zazwyczaj przezroczysty, naturalnie występuje również złoty kolor. Topaz może czasami przybierać inny kolor ze względu na różną zawartość minerałów i zwykłą obróbkę cieplną przez jubilerów. Niebieski topaz jest dość popularny, chociaż tak jasny kolor jest bardzo rzadki bez interwencji człowieka. Aby właściwie dbać o topaz, uważaj na zadrapania i światła; kamienie mogą z czasem blednąć.

Turkus dla osób urodzonych w grudniu

JillAllenDesign | $58

Podobnie jak opal, turkus technicznie zawiera wodę. Znajdowany na całym świecie kamień był używany do wyrobu biżuterii przez ludy Pueblo z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, Azteków i starożytnych Egipcjan. Imperia perskie i indyjskie handlowały kamieniem – prawdopodobnie w ten sposób turkus dotarł do Europy przez Jedwabny Szlak. Obecnie turkus niższych klas jest często poddawany obróbce lub farbowany w celu uzyskania jaśniejszego koloru.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org