Jakie choroby powstają w wyniku spożycia zbyt dużej ilości cukru?

0
353
Zdjęcie: pl.freepik.com

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru zwiększa ryzyko przybierania na wadze i problemów zdrowotnych związanych z nadwagą.

Ryzyko cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia, raka i wielu innych dolegliwości jest większe, jeśli zbyt często jesz słodycze.

Cukier stołowy nie jest jedynym winowajcą, jeśli chodzi o cukier. Cukier ma wiele nazw na etykietach żywności, w tym syrop kukurydziany, dekstroza, sok owocowy, glukoza, maltodekstryna, maltoza i melasa.

Oto, jakie choroby powstają, gdy spożywasz za dużo cukru:

Cukrzyca

Cukier dostarcza nadmiaru kalorii, które są łatwo i szybko wchłaniane przez organizm. To jeden z powodów, dla których ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie wraz ze spożyciem cukru, według badania z 2004 roku w „Journal of the American Medical Association”.

W rzeczywistości dodanie do codziennej diety tylko jednego napoju słodzonego cukrem prawie podwaja ryzyko cukrzycy, mówi główny autor badania Matthias B. Schulze.

Czytaj: Kanadyjscy naukowcy są przekonani, że znaleźli lekarstwo na cukrzycę

Choroba serca

Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów, takich jak cukier, znacznie zwiększa ryzyko rozwoju profilu lipidowego, który z kolei zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, według badania z 2010 roku opublikowanego w „Journal of the American Medical Association”.

Badanie koncentrowało się na dodanych cukrach, definiowanych jako kaloryczne słodziki, które są składnikami przygotowanej i przetworzonej żywności.

„Im wyższe spożycie cukru, tym większe ryzyko złego profilu lipidowego, na który składają się wyższe poziomy trójglicerydów, niższy „dobry” poziom cholesterolu w lipoproteinach o dużej gęstości i wyższy poziom „złego” cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości”, mówi główny autor badania Jean A. Walijski.

Czytaj: Wielka fabryka akumulatorów powstaje pod Wrocławiem

Inne choroby związane z otyłością

Nadmierne spożycie cukru wiąże się z przyrostem masy ciała i otyłością. Otyłość lub nadwaga zwiększa ryzyko wielu chorób oprócz cukrzycy i chorób serca.

Zwiększone ryzyko obejmuje wysokie ciśnienie krwi, udar, choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby, chorobę zwyrodnieniową stawów, problemy ginekologiczne, takie jak bezpłodność, problemy z oddychaniem, bezdech senny i rak jelita grubego, rak piersi i endometrium, według Centers for Disease Control and Prevention.

Masz nadwagę, jeśli Twój wskaźnik masy ciała wynosi 25 lub więcej, a otyłość, jeśli Twój wskaźnik masy ciała wynosi 30 lub więcej.

Rozważania

W Stanach Zjednoczonych powszechne jest wysokie spożycie cukru. Badanie z 2011 roku opublikowane w „Circulation” wykazało, że dodany cukier stanowił 21,4 kalorii dziennie wśród 2157 nastolatków w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey 1999-2004.

Najwięksi konsumenci cukru mają najgorsze profile lipidowe i największe prawdopodobieństwo otyłości – mówi Welsh, również główny autor tego badania.

Spożycie cukru na mieszkańca w 2010 roku wyniosło prawie 132 funty. Dla porównania w 1966 roku było to 113 funtów na jednego mieszkańca, w 1915 roku było to 95 funtów, w 1985 roku były to 63 funty, a na początku 1800 roku było to 12 funtów na mieszkańca.

Aby ograniczyć ilość dodawanych cukrów, podczas czytania etykiet żywności uważaj na słowo cukier w jakiejkolwiek formie, na przykład cukier buraczany lub cukier inwertowany oraz wszelkie słowa kończące się na „ose”.

American Heart Association zaleca ograniczenie dodatku cukru do 100 kalorii dziennie dla kobiet i 150 kalorii dziennie dla mężczyzn. To 6 łyżeczek u kobiet i 9 łyżeczek u mężczyzn.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org