Jakie są najczęstsze elementy w ludzkim ciele?

0
404
Z których pierwiastków składa się człowiek? Zdjęcie: pl.freepik.com

Nasze ciała w dużej mierze składają się z tych czterech elementów.

W układzie okresowym jest 118 pierwiastków i można by pomyśleć, że składamy się z wielu z nich. Ale tak nie jest; złożone systemy, które tworzą nasze ciała, mają zaskakująco prosty skład pierwiastkowy.

„Spośród 118 pierwiastków, 97% masy naszego ciała to tylko cztery pierwiastki”, powiedział Steven Townsend, chemik organiczny z Vanderbilt University. Te cztery pierwiastki to tlen, węgiel, wodór i azot. Więc co dokładnie te elementy robią?

Tlen ostatecznie zajmuje pierwsze miejsce, stanowiąc od 65% do 67% masy ciała ludzkiego, powiedział Townsend. To dlatego, że nasze ciała to głównie woda – około 50% do 60% – więc większość tlenu to „O” w H2O. Tlen ma również kluczowe znaczenie dla produkcji energii i metabolizmu lub procesów chemicznych zachodzących w organizmie.

Następny w kolejności jest węgiel, który stanowi około 18% do 19% masy ciała, powiedział Townsend, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że węgiel jest głównym składnikiem większości życia na Ziemi. Węgiel stanowi podstawę tłuszczów, węglowodanów i białek, więc ten pierwiastek jest głównym budulcem organizmu i żywności, której używamy do jego napędzania.

Czytaj: Jesteś wyczerpana? Twoje ciało potrzebuje tych produktów

Na trzecim miejscu znajduje się wodór, ale stanowi on tylko 9% do 10% masy naszego ciała. Wodór to drugi pierwiastek w H2O, a na każdy atom tlenu przypadają dwa atomy wodoru. Ponadto wodór jest kluczowym składnikiem białek, węglowodanów i tłuszczów. Ale chociaż wodór ma większość atomów, jest znacznie przeciążony: tlen i węgiel mają masy atomowe odpowiednio 16 i 12 razy większe niż wodór. Innymi słowy, do masy jednego atomu tlenu potrzeba 16 atomów wodoru, dlatego wodór stanowi tylko jedną dziesiątą naszej masy.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Według Townsenda, numer cztery, wynoszący około 3%, to najobficiej występujący gaz w ziemskiej atmosferze: azot. Azot ma kluczowe znaczenie dla białek i ich elementów budulcowych, zwanych aminokwasami. Azot jest również głównym składnikiem DNA i RNA, w tym ich zasad azotowych. Oba mają cytozynę, adeninę i guaninę; DNA zawiera tyminę, a RNA sportowy uracyl. Innymi słowy, bez azotu komórki w Twoim ciele nie mogłyby przechowywać informacji genetycznych ani replikować.

Dodatkowym pierwiastkiem, piątym najczęściej występującym w ludzkim ciele, jest wapń, który stanowi od 1% do 2% masy ludzi. Według Narodowego Instytutu Zdrowia ponad 99% tego wapnia znajduje się w kościach i zębach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednak elementy inne niż ta piątka mają również znaczenie, powiedział Townsend. Weźmy na przykład sód. Stanowi tylko 0,2% ciała, ale „to bardzo ważny minerał — pomaga zrównoważyć płyny w ciele” – powiedział. Jeśli sód jest niezrównoważony, ludzie mogą mieć poważne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub utrata funkcji nerek.

„Ludzkie ciało jest skomplikowane, ale myślę, że jest również niesamowite w swojej prostocie” – powiedział Townsend. „Złożone, wzajemnie połączone systemy, które utrzymują nas przy życiu — wszystkie zależą od kilku elementów. Jeśli pomyślisz o tym, jak złożone jest ludzkie ciało, to jest to rodzaj magii”.

Czytaj: Ćwiczenia, które przekształcą Twoje ciało nie do poznania zaledwie w 4 tygodnie!