Jamie Lee Curtis opowiedziała o swojej walce z uzależnieniami

0
273
Zdjęcie: Instagram

Jamie Lee Curtis, zdobywczyni dwóch Złotych Globów i gwiazda Hollywood, uważa trzeźwość za swoje „największe osiągnięcie”.

Przez ponad dwie dekady swojego życia Jamie Lee Curtis była uzależniona od alkoholu i Vicodinu – opioidowego środka przeciwbólowego. Dziś, po upływie 22 lat od tego momentu, aktorka opowiedziała o swojej walce z uzależnieniem.

„Trzymałam to w ukryciu. Byłam równie chora, jak moje sekrety” – wyznała.

Jamie Lee Curtis jest trzeźwa od 22 lat. Z tej okazji gwiazda opowiedziała o swoich dawnych zmaganiach z uzależnieniem od alkoholu i silnych leków przeciwbólowych.

Uzależnienie od alkoholu

Gwiazda w opublikowanym na Instagramie poście przyznała, że nałóg, który niemal zniszczył jej życie, udało jej się pokonać dzięki wsparciu bliskich.

Do ważnego wpisu dołączyła zdjęcie z młodości, na którym widzimy ją uśmiechniętą, trzymającą w dłoni szklankę z wysokoprocentowym trunkiem.

Instagram

„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce byłam młodą gwiazdą na wojnie z samą sobą. Goniłam za wszystkim. Trzymałam to w ukryciu. Byłam równie chora, jak moje sekrety. Dzięki Bożej łasce i wsparciu wielu ludzi, którzy potrafili utożsamić się z moimi zmaganiami oraz kilku trzeźwych aniołów byłam w stanie pozostać trzeźwą, dzień po dniu, przez 22 lata. To jedno z nielicznych zdjęć, na których dumnie piję alkohol. Jest bardzo przydatne, bo pomaga mi o tym pamiętać” – napisała Jamie Lee Curtis. Swój wpis zakończyła słowami wsparcia skierowanymi do osób, które mają podobny problem jak ona.

„Do wszystkich, którzy walczą i są na tej ścieżce… Idę z wami ręka w rękę”

Czytaj: Legalny narkotyk w Sajgonie?

Uzależnienie od środków przeciwbólowych

Curtis wspomina, że jej problemy z uzależnieniem od leków zaczęły się w 1989 roku podczas prac nad filmem. Gwiazda uzależniła się od środków przeciwbólowych po operacji plastycznej.

„Miałam rutynową operację plastyczną przez operatora” – zaczęła Jamie. „Miałam podpuchnięte oczy… i kręciliśmy scenę na sali sądowej przy takim wysokim, paskudnym świetle fluorescencyjnym…”

„Doszło do mojej sceny i kamerzysta powiedział: „Wyglądasz dziś źle. Masz zbyt podpuchnięte oczy i paskudne wory pod oczami”.

W szczerym wywiadzie dla Variety Jamie powiedziała: „Poczułam się tak upokorzona i tak zawstydzona, że poddałam się rutynowemu zabiegowi, aby usunąć obrzęk”.

To właśnie po tej operacji Jamie przepisano Vicodin w celu złagodzenia bólu. Jamie przyjmowała opioid długo po tym, jak jej okres rekonwalescencji dobiegł końca.

„Lubię to określać jako ciepłe, kąpielowe uczucie opiatu” – dodała Jamie.

„To tak, jak naturalnie czujesz, że Twoje ciało jest chłodne, wchodzisz do ciepłej wody i zanurzasz się w niej.”

„To jest moje uczucie, jakie dał mi opiat, i ścigałam to uczucie przez długi czas”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 2018 roku Jamie wyznała w wywiadzie udzielonym „People”, iż odkąd przepisano jej opioidy po operacji plastycznej, zaczęła wszelkimi możliwymi sposobami zdobywać środki przeciwbólowe, nierzadko kradnąc je koleżankom i własnej siostrze.

„Wyprzedziłam krzywą epidemii opiatów. Przez dziesięć lat uciekałam, kradłam, knułam. Nikt o tym nie wiedział. Nikt”

Zerwanie z nałogami aktorka uznaje za swój największy sukces.

„Przerwałam cykl, który zasadniczo zniszczył życie całym pokoleniom mojej rodziny. Trzeźwość pozostaje moim największym życiowym osiągnięciem… Większym niż założenie rodziny, małżeństwo, wychowanie dzieci i większym niż praca czy jakikolwiek sukces zawodowy”

Uzależnienia nie były rzadkością w rodzinie aktorki. Jej ojciec, nominowany do Oscara aktor Tony Curtis, przez lata zmagał się z alkoholizmem oraz uzależnieniem od kokainy i heroiny, zaś przyrodni brat Nicholas zmarł w 1994 roku na skutek przedawkowania narkotyków.

Nałóg

The Priory, klinika rehabilitacyjna zdrowia psychicznego i uzależnień, szczegółowo opisuje różne rodzaje uzależnień od leków na receptę.

„Nadużywanie środków przeciwbólowych na receptę staje się coraz bardziej powszechne” — stwierdziła klinika The Priory.

Na przykład opioidy na receptę (podobne do tego, od czego uzależniła się Jamie), są najczęściej niewłaściwie używanymi lekami na receptę.

Przykłady obejmują: kodeinę, ko-kodamol, tramadol, fentanyl, hydrokodon (Vicodin) i oksykodon (OxyContin i Percocet).

Zwykle przepisuje się leki opioidowe, aby złagodzić umiarkowany lub silny ból po urazie, zabiegu chirurgicznym lub przewlekłym stanie.

Benzodiazepiny to również inny rodzaj leków na receptę, który jest powszechnie nadużywany.

Czytaj: Oto jak Holandia traktuje uzależnionych od heroiny

wad

Brak postów do wyświetlenia