Japonia chce wyeliminować pojazdy napędzane benzyną do połowy 2030 roku

0
378
PA Images

Japonia dąży do wyeliminowania wszystkich pojazdów napędzanych benzyną do połowy 2030 roku.

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, częściowo dzięki marce Tesla Elona Muska i rosnącej świadomości korzyści dla środowiska. Choć nadal nie jest to opcja dla kierowców, coraz więcej widać elektryczne samochody na drogach na całym świecie.

W ramach planów japońskiego rządu, aby pobudzić zielony wzrost do prawie 2 bilionów dolarów rocznie i osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 r., benzyna wkrótce stanie się przeszłością dla kierowców w tym kraju.

Czytaj: Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

Pojazd elektryczny Nissan Leaf (EV) można było zobaczyć w salonie w Tokio, w Japonii 26 grudnia 2019 r. (Zdjęcie: Yichuan Cao / Sipa USA)

Premier Yoshihide Suga zobowiązał się na początku października do zlikwidowania emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku, a „strategia zielonego wzrostu” skierowana do przemysłu wodorowego i motoryzacyjnego miała być głównym atutem tej obietnicy. Na całym świecie, bez względu na to, czy jest to UE, Wielka Brytania czy Chiny, redukcja emisji jest najważniejszym elementem prac środowiskowych.

Cel Sugi dotyczący zielonego wzrostu jest również powiązany z obecną pandemią, z nadzieją, że pomoże to ożywić gospodarkę zniszczoną przez ciężar 2020 roku.

Czytaj: Na ulice Poznania wyjadą nowe autobusy elektryczne

06 stycznia 2020 r., USA, Las Vegas: prototyp pojazdu o napędzie elektrycznym firmy Sony „Vision-S” zostanie zaprezentowany na targach technologicznych CES.
Zdjęcie: Florian Schuh / dpa Themendienst / dpa

Yukari Takamura, profesor na Uniwersytecie Tokijskim, powiedział dla Reuters: „Rząd wyznaczył ambitne cele, aby osiągnąć społeczeństwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r. Jasne cele i kierunek polityki w strategii zielonego wzrostu zachęcą przedsiębiorstwa do inwestowania w technologię przyszłości”.

Podejmowane są kroki w celu promowania wprowadzenia w produkcję i sprzedaż pojazdów elektrycznych. Na przykład rząd wprowadzi zielony fundusz o wartości dwóch milionów jenów, aby wspierać inwestycje przedsiębiorstw w zielone technologie. Koszt akumulatorów samochodowych również spadnie o ponad 50% do 10 000 jenów do 2030 r.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org