Japonia zatwierdzi pigułkę aborcyjną, którą można użyć tylko za zgodą partnera

0
288
Przy przepisaniu pigułek aborcyjnych wymagana będzie zgoda partnera w Japonii.

Pigułka aborcyjna ma zostać zatwierdzona w Japonii pod koniec roku, ale jest tylko jeden haczyk – kobiety będą musiały najpierw uzyskać zgodę partnerów, zanim zostaną przepisane im te pigułki.

Podczas gdy Japonia dogoni Australię, która zalegalizowała pigułkę w 2006 roku i Wielką Brytanię, która zalegalizowała ją trzy dekady temu, ich prawo dotyczące zgody zostało skrytykowane przez organizacje praw kobiet.

Zgoda małżonka jest obecnie wymagana do aborcji chirurgicznych na mocy japońskiego prawa ochrony matki z 1948 roku.

Ustawodawstwo zatwierdzające medyczną pigułkę aborcyjną postępuje w Japonii po tym, jak brytyjska firma farmaceutyczna Linepharm International złożyła wniosek o wprowadzenie leków na rynek w zeszłym roku.

Czytaj: W Krakowie powstaje nowy ośrodek dla osób z autyzmem

Źródło: Twitter

Według Bloomberg, Yasuhiro Hashimoto, japoński urzędnik ds. zdrowia, powiedział w zeszłym miesiącu komisji parlamentarnej: „Zasadniczo uważamy, że konieczna jest zgoda małżonka, nawet jeśli aborcja jest wywołana lekiem doustnym”.

Jednak Mizuho Fukushima z opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej był krytyczny wobec stanowiska.

Powiedziała komisji: „Dlaczego kobieta powinna potrzebować aprobaty partnera? To jej ciało.

„Kobiety nie są własnością mężczyzn. Należy chronić ich prawa, a nie prawa człowieka”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według The Guardian obecna polityka ma tragiczne konsekwencje. 21-letnia kobieta została aresztowana po tym, jak jej nowo narodzone dziecko znaleziono martwe w parku w centrum Tokio.

Powiedziała sądowi, że odmówiono jej aborcji, ponieważ nie mogła uzyskać pisemnej zgody od swojego partnera, ponieważ nie można się z nim skontaktować.

Lekarze nalegali, aby uzyskała zgodę.

Kumi Tsukahara z Akcji Na Rzecz Bezpiecznej Aborcji w Japonii, powiedziała The Guardian: „Zgoda małżonka staje się problemem, gdy występuje spór z małżonkiem lub gdy małżonek zmusza kobietę do porodu wbrew jej woli.

„Dla kobiet zmuszanie do ciąży, której nie chcą, jest przemocą i formą tortur”.

Czytaj: Francja zapewni bezpłatną antykoncepcję kobietom poniżej 25 roku życia

Źródło: Twitter

Tsukahara zauważyła, że doustne środki antykoncepcyjne zostały zalegalizowane dopiero w 1999 roku po dziewięcioletniej debacie prawnej, podczas gdy Viagra została zatwierdzona w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Według Statista w 2020 roku w Japonii doszło do ponad 140 000 aborcji; jednak jest to jeden z zaledwie 11 krajów, które nadal wymagają zgody strony trzeciej.

W 2016 roku Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Eliminacji Dyskryminacji Kobiet wezwał Japonię do zniesienia wymogu zgody małżonka.