Japoński bobtail – rzadki kot z ogonem króliczka

0
368
Japoński bobtail to rasa kota domowego o nietypowym ogonie, bardziej przypominającym ogon królika niż innych kotów. Zdjęcie: Twitter/Pet Assure

Japoński bobtail to rzadka rasa kotów domowych, której charakterystyczną cechą jest obecność krótkiego ogona jak u króliczka, zamiast długiego, elastycznego ogona jak u większości innych kotów.

Nikt nie wie dokładnie, kiedy ta niezwykła rasa kotów przybyła do Japonii, ale jest częścią japońskiej kultury od co najmniej kilkuset lat, często pojawia się w tradycyjnej sztuce i folklorze.

Na początku XVII wieku ta rasa kotów odegrała ważną rolę w Japonii, a do następnego stulecia kot z krótkim ogonem był już dominującą rasą kotów hodowanych w Japonii.

Nikt nie wie, czy to z powodu charakterystycznego ogona, który wyglądał, jakby był zgięty i złamany, przyjaznej osobowości, czy gadatliwej natury, ale japoński bobtail stał się niezwykle popularny w Japonii i tak pozostaje do dziś. Jednak poza granicami Japonii pozostaje niezwykle rzadki.

Twitter

Krótki, załamany ogon kota japońskiego bobtail jest wynikiem naturalnej mutacji spowodowanej ekspresją dominującego genu. Ta mutacja powoduje zmniejszenie liczby kręgów ogonowych, a także łączenie kręgów, ale poza tym jest kompletnym ogonem, podobnie jak u kotów długoogoniastych. Aby kot został uznany za prawdziwego japońskiego bobtaila, koci ogon nie może być dłuższy niż 7,6 cm.

Czytaj: Kotek z czterema uszkami stał się internetową sensacją

Facebook

Załamanie ogona powoduje, że futro na ogonie rozprzestrzenia się, dzięki czemu wygląda bardzo podobnie do puszystego ogona królika, a w niektórych przypadkach może nawet wydawać się pióropuszem. Ogon może być elastyczny lub sztywny i noszony w dowolnym kierunku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Instagram

Krótki ogon jest unikalny nie tylko dla rasy japońskiego bobtaila, ale dla każdego indywidualnego kota, w taki sam sposób, w jaki odciski palców są unikalne dla nas, ludzi. Składają się z jednej lub więcej krzywych, kątów lub załamań w różnych kombinacjach i żadne dwa ogony nie są dokładnie takie same.

Czytaj: Takie rozwiązania znajdziesz tylko w Japonii.

Instagram

Japońskie bobtaile to koty bardzo towarzyskie i przyjemne, uwielbiają wchodzić w interakcje z ludźmi i często wydają dźwięki, gdy się do nich mówi, bardziej i częściej niż większość innych ras kotów.

Uwielbiają się bawić i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Jedynym problemem jest to, że prawdopodobnie będziesz miał trudności ze znalezieniem takiego kota poza Japonią.

Mimo że japońscy hodowcy bobtail istnieją obecnie poza Japonią, ten kot jest nadal klasyfikowany jako stosunkowo rzadki, a jeśli jest dostępny, może kosztować nawet 1600 USD (6400 zł) za okaz od odpowiedzialnego hodowcy.

Twitter
Twitter
Twitter
Twitter

wad

Brak postów do wyświetlenia