Japoński eksperyment, który zajął pół wieku zakończony „kręgami zbożowymi” z drzew

0
517
Projekt nazwano Eksperyment 1973.

Kręgi zbożowe są nieodłącznym elementem wielu teorii spiskowych, a twórczość artystyczna na polach zbożowych jest często przypisywana lądowaniom UFO lub skomplikowanym formom komunikacji z kosmitami.

W sieci pojawiły się zdjęcia niesamowitych geometrycznych wzorów, nie z jakiejś zgniecionej pszenicy, ale z dużych, dojrzałych japońskich drzew cedrowych.

Co to za czary pozaziemskie? Niestety dla tych, którzy chcą wierzyć, że to sprawka kosmitów, prawda jest zupełnie inna – to sprawka japońskich naukowców.

Czytaj: 34 zdjęcia różnych egzotycznych ptaków z lasów atlantyckich w Brazylii

boredpanda.com

„Eksperyment 1973”

W 1973 r. naukowcy rozpoczęli projekt „eksperymentalnego leśnictwa” którego celem było poznanie rozmieszczenia drzew i jego wpływu na wzrost.

Japońscy naukowcy i leśnicy posadzili kilkaset japońskich cedrów w pobliżu miasta Nichinan w prefekturze Miyazaki, z mniejszymi wewnętrznymi okręgami rozszerzającymi się stopniowo na większe promienie, aby stworzyć 10 idealnych pierścieni.

Zasadzono japońskie cedry w równych odstępach. Każde z nich powstało na łuku i oddalone jest od poprzednika o 10 stopni promieniowych, tworząc w ten sposób 10 koncentrycznych kół.

Eksperyment powstał w celu zbadania różnicy w rośnięciu drzew w zależności od ich usytuowania, ekspozycji i odległości do sąsiednich drzewostanów.

boredpanda.com
boredpanda.com

Jak widać na poniższym zdjęciu, eksperyment wydaje się wykazywać wyraźne wyniki. Wklęsły kształt sugeruje, że zewnętrzne koła o najmniejszej gęstości sprzyjają wyższemu wzrostowi, a rozmiar drzewa staje się coraz mniejszy wraz ze wzrostem gęstości.

boredpanda.com

To ma sens, prawda? Więcej przestrzeni równa się mniejsza konkurencja o zasoby, takie jak woda i światło słoneczne, więc łatwiej jest rosnąć tym zewnętrznym drzewom, podczas gdy te wewnątrz walczą między sobą.

boredpanda.com

Ewentualna różnica wysokości między najmniejszymi drzewami w centrum i najwyższymi drzewami na zewnętrznym wyniosła ponad 5 metrów. Wynik eksperymentu ma być wskazówką dla leśników, jak najlepiej gospodarować przestrzenią lasów.

boredpanda.com
boredpanda.com

Eksperyment po tak długim czasie dobiegł końca. Drzewa miały zostać ścięte, ale przez tak duże zainteresowanie tym nieoczekiwanie pięknym rezultatem, istnieje możliwość, że te gigantyczne „kręgi zbożowe” zostaną zachowane, a być może nawet staną się atrakcją turystyczną w przyszłości!

boredpanda.com
boredpanda.com

Czytaj: Czasami warto spojrzeć w górę. Piękno włoskiego lasu.