Japoński matematyk tworzy genialne iluzje optyczne. Musisz je zobaczyć!

0
1123

Ten facet sprawi, że Twój umysł oszaleje! Poznajcie Kokichi Sugiharę, japońskiego profesora matematyki, który wygrywa wszystkie konkursy iluzjonistyczne. I wcale się nie dziwię. Zobacz, jak on oszuka Twój umysł.

Genialny Kokichi Sugihara

Profesor Kokichi Sugihara jest znany na całym świecie ze swoich wielokrotnie nagradzanych niemożliwych przedmiotów i złudzeń rzeczywistości. Wykorzystuje matematykę do tworzenia trójwymiarowych obiektów, które tworzą niemożliwe sceny i iluzje.

Zaczniemy od iluzji cylindrowej, który zdobyła drugie miejsce w konkursie Illusion of the Year w 2016 roku. Przygotuj się na zawroty głowy.

Japończyk tworzy takie iluzje wykorzystując swoją ogromną wiedzę z matematyki. Cylindry są doskonałą mieszanką okręgu i kwadratu – jedna strona jest nachylona w dół, druga w górę. Kokichi Sugihara obliczył kąty figur tak dokładnie, że pozwala to mu zmieniać kształt w zależności od punktu widzenia.

Ponieważ obraz nie zawiera informacji o głębi, mózg musi odgadnąć figury wprowadzając dodatkowe informacje, jak prostopadłość czy symetria – wyjaśnia Kokichi Sugihara

Dezorientacja umysłu

Mistrzowskie iluzje tworzone przez japońskiego profesora naprawdę dezorientują umysł. Zjawisko to jest tak fascynujące, że chcę się oglądać więcej i więcej. Poniższa strzałka została wyjaśniona w osobnym artykule przez Kokichi Sugihara, w którym można przeczytać o wykorzystanej anomalii lustrzanej symetrii.

Bezpośrednie widoki obiektów i ich odbicia lustrzane generują całkiem różne interpretacje kształtów 3D. Wyglądają jak pionowe cylindry, ale ich sekcje wydają się być inne; w jednym widoku wyglądają jak prostokąty, podczas gdy w drugim widoku wydają się być okręgami. Nie możemy poprawić naszych interpretacji, chociaż logicznie wiemy, że pochodzą one z tych samych obiektów. Nawet jeśli obiekt zostanie obrócony przed widzem, trudno jest zrozumieć prawdziwy kształt obiektu, a zatem złudzenie nie zniknie” – mówi Kokichi Sugihara.

Japończyk wszystkie swoje iluzje uwiecznia na nagraniach, które potem wrzuca do sieci. Profesor Kokichi Sugihara chętnie wyjaśnia widzom swoje iluzje i pokazuje, jak zostały opracowane jego dzieła. Jednak nawet po odkryciu, dlaczego tak się dzieje, nasz umysł nadal ma problem z ogarnięciem tego wszystkiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ta księgarnia wykorzystuje złudzenie optyczne. Przyprawi Cię o zawrót głowy!

Zobaczcie poniższe nagrania. To przeczy logice, a jednak ma swoje wytłumaczenie.

Poniższe wideo pokazuje jego serię częściowo niewidocznych obiektów. Podobnie jak w powyższych filmach, gdy obiekty są obracane, sztuczki wizualne są ujawniane.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl