Jedzenie ryb może powstrzymać migreny. Zaskakujące odkrycie

0
119
views
Dieta kładąca nacisk na ryby bogate w kwasy omega-3 takie, jak łosoś, dorsz i pstrąg, zmniejszyła częstotliwość i nasilenie bólów głowy u osób z migreną. Zdjęcie: pl.freepik.com

Spożywanie diety zawierającej więcej tłuszczów rybnych i mniej olejów roślinnych może zmniejszyć migrenowe bóle głowy.

Częstotliwość i intensywność comiesięcznych migren spadła wśród osób stosujących dietę z wyższą zawartością oleju rybnego.

Zgodnie z nowym odkryciem, podczas randomizowanego badania na Uniwersytecie Medycznym Karoliny Północnej, uwodniono, że częstotliwość i intensywność comiesięcznych migren spadła wśród osób stosujących dietę z wyższą zawartością oleju rybnego.

Według nowego badania dieta bogatsza w tłuste ryby pomogła osobom często cierpiącym na migrenę zmniejszyć ich miesięczną liczbę bólów głowy i intensywność bólu w porównaniu z uczestnikami na diecie bogatszej w tłuszcze i oleje pochodzenia roślinnego.

Odkrycia dokonane przez zespół naukowców z Narodowego Instytutu ds. Starzenia się (NIA) i Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA), części Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH); oraz Uniwersytet Karoliny Północnej (UNC) zostały opublikowane w The BMJ.

Zespołem NIH kierował Chris Ramsden, badacz kliniczny w programach badań śródściennych NIA i NIAAA oraz adiunkt UNC. Ramsden i jego zespół specjalizują się w badaniu lipidów — związków kwasów tłuszczowych występujących w wielu naturalnych olejach — i ich roli w starzeniu się, zwłaszcza w przewlekłym bólu i stanach neurodegeneracyjnych. Zespołem UNC kierowali dr Doug Mann z Wydziału Neurologii i dr Kim Faurot z Programu Medycyny Integracyjnej.

Migrena, choroba neurologiczna, należy do najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu, straconego czasu pracy i obniżonej jakości życia. Ponad 4 miliony ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłą migrenę (co najmniej 15 migrenowych dni w miesiącu), a ponad 90% chorych nie jest w stanie pracować lub normalnie funkcjonować podczas ataku, który może trwać od czterech godzin do trzech dni. Kobiety w wieku od 18 do 44 lat są szczególnie podatne na migreny i szacuje się, że dotyka to 18% wszystkich kobiet. Obecne leki na migrenę zwykle przynoszą jedynie częściową ulgę i mogą mieć negatywne skutki uboczne, w tym uspokojenie polekowe oraz możliwość uzależnienia.

Czytaj: Niedobór tej substancji powoduje bóle głowy, migreny, zmęczenie, senność, zaparcia, problemy trawienne

„Badania te wykazały intrygujące dowody na to, że zmiany w diecie mogą poprawić bardzo wyniszczający przewlekły ból, taki jak migrena, bez związanych z tym wad, czyli często przepisywanych leków” – powiedział dr Luigi Ferrucci, dyrektor naukowy NIA.

To badanie z udziałem 182 osób dorosłych z częstymi migrenami rozszerzyło wcześniejsze prace zespołu dotyczące wpływu kwasu linolowego i przewlekłego bólu. Kwas linolowy jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym powszechnie pozyskiwanym w diecie z kukurydzy, soi i innych podobnych olejów, a także z niektórych orzechów i nasion. Wcześniejsze mniejsze badania zespołu dotyczyły tego, czy kwas linolowy rozpalał tkanki i szlaki przetwarzania bólu związanego z migreną w nerwie trójdzielnym, największym i najbardziej złożonym z 12 nerwów czaszkowych organizmu. Odkryli, że dieta o niższej zawartości kwasu linolowego i wyższej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 (takich jak te występujące w rybach i skorupiakach) może złagodzić ten stan zapalny szlaku bólowego.

Czytaj: Dołącz do świetnej biegowej przygody – Biegi w Szczawnicy 2022!

W 16-tygodniowej interwencji dietetycznej uczestnicy zostali losowo przypisani do jednego z trzech planów zdrowej diety. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy posiłków, które zawierały ryby, warzywa, hummus, sałatki i produkty śniadaniowe. Jedna grupa otrzymywała posiłki, które zawierały wysoki poziom tłustych ryb lub olejów z tłustych ryb i obniżony poziom kwasu linolowego. Druga grupa otrzymywała posiłki o wysokim poziomie tłustych ryb i wyższym kwasie linolowym. Trzecia grupa otrzymywała posiłki z wysoką zawartością kwasu linolowego i niższym poziomem tłustych ryb, aby naśladować średnie spożycie w USA. Plany posiłków zostały opracowane przez Beth MacIntosh z Departamentu Żywienia i Usług Żywnościowych UNC Healthcare.

Uczestnicy monitorowali liczbę dni, czas trwania i intensywność migreny, a także to, jak bóle głowy wpłynęły na ich zdolność do funkcjonowania w pracy, szkole i życiu towarzyskim oraz jak często musieli przyjmować leki przeciwbólowe. Kiedy badanie się rozpoczęło, uczestnicy mieli średnio ponad 16 dni bólu głowy w miesiącu, ponad pięć godzin bólu migrenowego na dzień z bólem głowy i uzyskali wyniki wyjściowe wykazujące poważny wpływ na jakość życia pomimo stosowania wielu leków przeciwbólowych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dieta uboższa w olej roślinny i bogatsza w tłuste ryby spowodowała od 30% do 40% zmniejszenie liczby godzin z bólami głowy dziennie, godzin z silnymi bólami głowy dziennie i liczby dni z bólami głowy w miesiącu w porównaniu z grupą kontrolną. Próbki krwi z tej grupy uczestników miały również niższy poziom lipidów związanych z bólem. Pomimo zmniejszenia częstości i bólu głowy, ci sami uczestnicy zgłaszali jedynie niewielką poprawę ogólnej jakości życia związanej z migreną w porównaniu z innymi grupami w badaniu.

„Zmiany w diecie mogą przynieść ulgę milionom osób cierpiących na ból migrenowy” – powiedział Ramsden. „To kolejny dowód na to, że żywność, którą jemy, może wpływać na ścieżki bólu”.

Naukowcy zauważyli, że odkrycia te służą jako potwierdzenie, że interwencje dietetyczne zwiększające zawartość tłuszczów omega-3 przy jednoczesnym ograniczeniu źródeł kwasu linolowego są bardziej obiecujące w pomaganiu osobom z migreną w zmniejszeniu liczby i skutków dni z bólami głowy niż suplementy na bazie oleju rybnego, jednocześnie zmniejszając potrzebę stosowania leków przeciwbólowych. Mają nadzieję, że będą dalej rozszerzać tę pracę, aby zbadać wpływ diety na inne przewlekłe dolegliwości bólowe.