Jedzenie za plastik. Dzięki tej akcji zebrano 500 ton śmieci!

0
243

Właściciel restauracji Moksa w Ubud wpadł na pomysł wymiany „plastiku na ryż”, aby pomóc mieszkańcom, ponieważ pandemia zablokowała tam całkowicie turystykę.

Właściciel restauracji Janur Yasa na indonezyjskiej wyspie Bali wymyślił odnoszącą sukcesy inicjatywę Plastic Exchange, która zapewnia wyżywienie tysiącom ludzi, jednocześnie pozwalając zachować im godność i pomagając środowisku.

Śmieci przyniesione przez mieszkańców wyspy właściciel wymienia na ryż. 

Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania- w ciągu pierwszych trzech miesięcy Balijczycy z ponad 3000 gospodarstw domowych zebrali 34 tony plastiku i otrzymali w zamian ryż. A w ciągu pierwszego roku przetworzono już 500 ton odpadów!

Inicjatywa rozprzestrzenia się jak pożar” — powiedział właściciel.

Czytaj: Indie: słoń grzebał w śmieciach, jadł resztki z plastiku. Smutny widok

Piękne plaże na Bali stworzyły gospodarkę, która czerpie 50% PKB z samej turystyki. Ale kiedy COVID-19 uziemił linie lotnicze na całym świecie, a główny dostawca wczasowiczów z Bali, Australia, został objęty ścisłą blokadą, pracownicy przemysłu turystycznego musieli wrócić do swoich rodzinnych wiosek. Ludzie zamknięci w domach zaczęli produkować więcej śmieci i zanieczyszczenie plastikiem gwałtownie wzrosło.

Powiedziałem mieszkańcom, że społeczność musi najpierw zacząć od swoich domów, a następnie rozszerzyć sprzątanie na ulice i ogrody, a na końcu do wąwozów rzecznych”, mówi Janur.

Plastic Exchange zajmuje się również odbieraniem i recyklingiem zużytych lodówek i innych maszyn. Gdybym miał 2 miliony dolarów, mógłbym posprzątać całe Bali”, mówi właściciel restauracji.

Szacujemy, że na wyspie są miliony ton plastiku i mamy doskonały mechanizm, aby to wyczyścić”.

Projekt Yasa zaczął zmieniać świadomość i nastawienie mieszkańców wyspy.

Balijczycy żyją w zgodzie z naturą” – mówi Yasa. „Tradycyjnie wierzymy, że natura ma duszę. Ludzie troszczą się o środowisko. Ale zanieczyszczenie plastikiem na Bali wynika z braku edukacji i praktyki.

Czytaj: Wietnamska firma wykorzystuje trawę, aby zmniejszyć zużycie plastiku.

Plastik jest w całości sortowany na Bali i wysyłany do fabryk na wyspę Jawa, gdzie jest poddawany recyklingowi. Nawet opakowania tetra są poddawane recyklingowi i przerabiane na izolację dachową.

Sprzedaż tego surowca pozwala na zakup ryżu od plantatorów na Bali, wspierając lokalną gospodarkę.

Za śmieci mieszkańcy dostają ryż. Inicjatywę wspierają lokalne firmy i osoby prywatne na Bali i za granicą. Jest to wspaniała inicjatywa, z pełnym poparciem i własnością społeczności balijskiej, która będzie rosła i rozwijała się w nowe pomysły biznesowe, które mogą pomóc dużej liczbie Balijczyków wyjść poza samodzielną zależność od turystyki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl