Jelonek czubaty – jeleń z kłami wampira

0
1974

Mały jeleń z kłami, którego nie widziano od 1990 roku, został po raz pierwszy zarejestrowany przez kamerę w Wietnamie.

Zdjęcie: Wikipedia Commons

Tym fascynującym zwierzęciem jest jelonek czubaty (Elaphodus cephalophus).

Gatunek ten ostatni raz został zarejestrowany przez kamery ponad 25 lat temu, przez co jelonek był pierwszym ssakiem na liście 25 najbardziej poszukiwanych zaginionych gatunków Global Wildlife Conservation. Gatunek ten ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ponowne odkrycie jelenia w południowym Wietnamie zostało opublikowane 11 listopada 2019 roku w czasopiśmie naukowym Nature Ecology & Evolution.

„Nie mieliśmy pojęcia, czego się spodziewać, więc byłem zaskoczony i zachwycony, kiedy sprawdziliśmy foto-pułapki aparatu i zobaczyłem zdjęcia jelenia ze srebrnymi bokami” – powiedział An Nguyen, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody w GWC i kierownik zespołu.

Czytaj: Sfotografowano myszo-jelenie, które od 30 lat były uznawane za wymarłe!

U jelonka występuje poroże w kształcie szpica, bardzo niewielkich rozmiarów, prawie całkowicie zasłonięte przez kilkunastocentymetrowy czub, czyli kępkę dłuższych włosów na czole .

Gatunek ten ma specyficznie rozwinięte kły – u samców górne kły są wydłużone i zakrzywione oraz wystają na zewnątrz pyska. Ich długość dochodzi nawet do 2,5 cm.

Zdjęcie: Wikipedia Commons

„Ponowne odkrycie jelonka czubatego daje wielką nadzieję na zachowanie różnorodności biologicznej, szczególnie gatunków zagrożonych w Wietnamie” – powiedział Hoang Minh Duc, szef Departamentu Zoologii Południowego Instytutu Ekologii. „To również zachęca nas, wraz z odpowiednimi i międzynarodowymi partnerami, do poświęcenia czasu i wysiłków na dalsze badania i ochronę dziedzictwa różnorodności biologicznej Wietnamu”.

Teraz, gdy na nowo odkryto jelonka czubatego, naukowcy pracują nad określeniem, jak duża i stabilna jest populacja, aby zrozumieć zagrożenia dla jej przetrwania.

Foto-pułapki zostaną zainstalowane w dwóch dodatkowych obszarach, a zebrane informacje zostaną wykorzystane do wdrożenia planu ochrony gatunku.

Czytaj: Rozebrać się dla dzikiej przyrody?