Strona główna Badania Jeśli nie tolerujesz glutenu, nie tolerujesz glifosatu

Jeśli nie tolerujesz glutenu, nie tolerujesz glifosatu

0
807
zdjęcie: www.getholistichealth.com

Badanie herbicydu Roundup na nietolerancję glutenu i epidemii celiakii. 

„Celiakia i ogólnie nietolerancja glutenu, to rosnący problem na całym świecie, ale szczególnie w Ameryce Północnej i Europie, gdzie cierpi na to szacowane 5% populacji” – napisali naukowcy w meta analizie prawie 300 badań.

„Twierdzimy, że glifosat, aktywny składnik herbicydu Roundup®, był najważniejszym czynnikiem przyczynowym tej epidemii” – dodają.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Interdyscyplinarna toksykologia ( Interdisciplinary Toxicology) w 2013 r. zostało całkowicie zignorowane przez media, z wyjątkiem Mother Earth News i The Healthy Home Economist.

Teraz, gdy glifosat przyciąga uwagę, na którą zasługuje, będąc nazwanym winnym w sprawie raka na kwotę 280 milionów dolarów i uznanym za rakotwórczy przez Światową Organizację Zdrowia i stan Kalifornia, może nadszedł czas, aby przyjrzeć się roli tego związku w chorobach.

Objawy tak zwanej „nietolerancji glutenu” i celiakii są szokująco podobne do objawów u zwierząt laboratoryjnych narażonych na działanie glifosatu, twierdzą autorzy badania – Anthony Samsel, niezależny naukowiec, który służył jako konsultant do EPA w sprawie zanieczyszczenia arsenem i do Straży Przybrzeżnej USA w sprawie reakcji na zagrożenia chemiczne oraz Stephanie Seneff, senior researcher w MIT.

Wskazują na niedawne badania na temat wpływu glifosatu na układ trawienny ryb. Wpływ glifosatu zmniejszył enzymy trawienne i bakterie, zaburzył fałdy błony śluzowej, zniszczył strukturę mikrokosmków w ścianie jelit i zwiększył wydzielanie mucyny.

„Te cechy bardzo przypominają celiakię” – pisze Samsel i Seneff.

Ponadto liczba osób, u których zdiagnozowano nietolerancję glutenu i celiakię wzrosła wraz z częstszym stosowaniem glifosatu w rolnictwie, zwłaszcza w związku z niedawną praktyką zamaczania ziarna w herbicydzie tuż przed żniwami, która rozpoczęła się w latach 80. XX w. I stała się rutyną w latach 90-tych.

Podczas gdy niektórzy sugerują, że niedawny wzrost celiakii wynika po prostu z lepszych narzędzi diagnostycznych (co, jak widać powyżej, miało miejsce około 2000 roku), ostatnie badanie sugeruje, że jest to coś więcej.

W 2009 r. naukowcy poszukiwali przeciwciał glutenu w zamrożonej surowicy odpornościowej uzyskanych w latach 1948-1954 na przeciwciała glutenu i porównali je z próbkami pobranymi od ludzi. Odkryli oni 4-krotny wzrost częstości występowania celiakii w młodszym pokoleniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: RAKOTWÓRCZE PRZEKĄSKI – LEPIEJ ICH UNIKAJ W SWOJEJ KUCHNI! – f7dobry.com

Jako dalsze dowody badacze przedstawiają następujące punkty:

  1. „Celiakia wiąże się z brakiem równowagi w bakteriach jelitowych, co można w pełni wytłumaczyć znanym działaniem glifosatu na bakterie jelitowe.”
  2. „Celiakia wiąże się z upośledzeniem enzymów cytochromu P450. Wiadomo, że glifosat hamuje enzymy cytochromu P450. „
  3. „Niedobory żelaza, kobaltu, molibdenu, miedzi i innych rzadkich metali związanych z celiakią można przypisać dużej zdolności glifosatu do chelatowania tych pierwiastków”.
  4. „Niedobory tryptofanu, tyrozyny, metioniny i selenometioniny związane z chorobą trzewną odpowiadają znanemu zubożeniu tych aminokwasów przez glifosat.”
  5. „Pacjenci z celiakią mają również zwiększone ryzyko wystąpienia chłoniaka nieziarniczego, co również wiąże się z narażeniem na glifosat.”
  6. „Częstość występowania chłoniaka nieziarniczego szybko wzrosła w większości krajów zachodnich w ciągu ostatnich kilku dekad. Statystyki amerykańskiego stowarzyszenia Cancer Society pokazują wzrost o 80% od wczesnych lat 70-tych, kiedy to glifosat został po raz pierwszy wprowadzony na rynek. „
  7. „Problemy z reprodukcją związane z celiakią, takie jak bezpłodność, poronienia i wady wrodzone, można również wytłumaczyć glifosatem.”
  8. Pozostałości glifosatu w zbożu, cukrze i innych roślinach rosną ostatnio prawdopodobnie ze względu na rosnącą praktykę desykacji roślin uprawnych tuż przed zbiorem – twierdzą naukowcy. Tajna, nielegalna praktyka stała się rutyną wśród rolników konwencjonalnych od lat dziewięćdziesiątych.
  9. Jak na ironię, praktyka zwiększa plony poprzez zabijanie upraw. Tuż przed śmiercią roślin, uwalniają nasiona w celu rozmnażania gatunku.

Morał historii? Musimy iść przez życie bez glifosatu, bez glutenu. A to oznacza jedzenie organiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o zboża i zwierzęta, które jedzą te ziarna.