Jeśli robisz to pod prysznicem, natychmiast przestań, radzi lekarka

0
463
Oddajesz mocz pod prysznicem? Lekarka apeluje: to bardzo niedobre dla zdrowia. Zdjęcie: Pixabay

Nie ma jednego uniwersalnego wymagania, jeśli chodzi o rutynę pod prysznicem. Niektórzy biorą prysznic z samego rana. Inni wolą to robić w wieczorem przed snem. A zgodnie z pewnymi debatami w Internecie, istnieje nawet spór o to, które części ciała należy myć i jak często w ogóle powinniśmy się kąpać.

Ale według lekarki jest przynajmniej jeden nawyk, którego należy unikać, gdy nadejdzie czas, aby wskoczyć pod prysznic. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego nie powinieneś robić, gdy się myjesz.

Czytaj: Czy zimne prysznice są dobre dla Ciebie? Oto, co pokazują dowody

Nie powinieneś siusiać pod prysznicem.

Możesz być tylko kilka kroków od toalety, ale nie jest tajemnicą – i kolejną kwestią gorącej debaty na temat higieny – że niektórzy ludzie oddają swobodnie mocz podczas kąpieli.

I chociaż mogą być tacy, którzy twierdzą, że to kwestia czystości, jedna lekarka ostrzega, że nie należy sikać pod prysznicem ze względu na potencjalny wpływ, jaki może to mieć na organizm.

Kobieta od jakiegoś czasu prowadzi swój kanał na TikToku. Na ten moment może się pochwalić liczbą ponad 530 tysięcy obserwujących. Kobieta stara się wykorzystywać swoje ogromne zasięgi w Internecie, aby w sposób jak najbardziej przystępny przekazywać wiedzę ekspercką.

Alicia Jeffrey-Thomas, certyfikowana fizjoterapeutka dna miednicy z doktoratem z fizykoterapii, ostrzega, że możesz przypadkowo uzależnić się od oddawania moczu na polecenie odgłosu rozpylania z dyszy.

„Jeśli sikasz pod prysznicem, odkręcasz kran lub prysznic, a potem siadasz na toalecie, aby oddać mocz, to tworzysz w mózgu skojarzenie między dźwiękiem płynącej wody a koniecznością siusiu” – powiedziała.  

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeśli sikasz pod prysznicem, może to podświadomie nauczyć Cię oddawania moczu, gdy usłyszysz wodę.

Na pierwszy rzut oka połączenie problemów z kontrolą pęcherza z oddawaniem moczu pod prysznicem może wydawać się naciąganiem. Ale w późniejszym wywiadzie Jeffrey-Thomas wyjaśniła swoje komentarze i opisała reakcję psychologiczną znaną jako efekt Pawłowa.

Dr Jeffrey-Thomas wyjaśnia, że załatwianie się pod prysznicem bądź też w czasie, gdy leci z niego woda, może powodować, że nasz mózg powiąże ze sobą odgłos płynącej cieczy z oddawaniem moczu. Jeśli do tego mamy jeszcze słabe mięśnie dna miednicy, w konsekwencji możemy mieć problem z niekontrolowanym popuszczaniem moczu.

„Twój pęcherz opiera się na sygnałach, które otrzymuje zarówno z odcinka ścian pęcherza podczas napełniania, jak i sygnałów z mózgu, które informują go, kiedy skurczyć się, aby oddać mocz” – powiedziała. „Chcemy uniknąć uczenia naszego pęcherza, aby kojarzył pewne sygnały z chęcią wysikania się. W tym przypadku sikanie pod prysznicem kojarzy się z odgłosem płynącej wody. Przez to skojarzenie możesz często popuszczać podczas dźwięków płynącej wody (np. gdy odkręcasz kran, aby umyć ręce lub naczynia) lub gdy jesteś w basenie”.

Uwarunkowana reakcja może nie być problemem dla wszystkich, ale powiedziała, że inni mogą odczuwać skutki w jeden potencjalnie zawstydzający sposób. „Dla niektórych może to być po prostu irytujące, ale dla osób z jakąkolwiek dysfunkcją dna miednicy może to przyczynić się do nietrzymania moczu (lub wycieku moczu, gdy masz ochotę skorzystać z toalety)” – powiedziała Jeffrey-Thomas.

Czytaj: „Wirtualny Urzędnik”, czyli Kraków przyjazny mieszkańcom

Możesz także fizycznie uszkodzić swoje ciało tym pozornie nieszkodliwym nawykiem.

Ale to nie tylko psychologiczne uwarunkowanie może stwarzać problem. W zależności od typu ciała, pozwalanie sobie na oddawanie moczu podczas stania pod bieżącą wodą może być sprzeczne z metodami organizmu na trzymanie go, gdy jest to konieczne.

„Z perspektywy dna miednicy pozycja sikania pod prysznicem nie sprzyja relaksacji dna miednicy” – powiedziała Jeffrey-Thomas.

„Ciała AMAB (przypisane płci męskiej przy urodzeniu) mają prostatę wspierającą pęcherz, co sprawia, że oddawanie moczu w pozycji stojącej jest w porządku, ale ciała AFAB (przypisane płci żeńskiej przy urodzeniu) – podobnie jak osoby, które przeszły operacje afirmacji – nie mają tego samego poziomu wsparcia dla pęcherza.”

Niestety, kobiety mają taką anatomię, że nie mogą sikać na stojąco. Ich dno miednicy nie będzie się wystarczająco rozluźniać, co sprawi, że pęcherz nie będzie do końca opróżniony – podkreśla lekarka.

Istnieje jednak jeden sposób na przezwyciężenie tego problemu, jeśli kiedykolwiek zdarzy ci się desperacko siusiać podczas kąpieli. „Głębokie przysiady pod prysznicem pozwalają uniknąć tego i rozluźnić dno miednicy. Ale wtedy nadal robisz skojarzenie woda-sikanie”.

Unikanie sikania pod prysznicem teraz może oszczędzić ci problemów w późniejszym życiu.

Ostatecznie Jeffrey-Thomas przyznaje, że jej rekomendacja może być nieco ekstremalna. Twierdzi jednak, że zwracanie teraz uwagi na ten jeden drobny szczegół dotyczący kąpieli może znacząco wpłynąć na to, jak działa Twoje ciało.

„Sikanie pod prysznicem może wydawać się głupią rzeczą, na której nie należy się skupić, ale istnieje wiele drobnych nawyków, które przyczyniają się do ogólnej funkcji pęcherza moczowego i funkcji dna miednicy” – powiedziała Jeffrey-Thomas. „Chodzi o zapobieganie problemom w późniejszym życiu”.