Jeśli zauważysz to podczas chodzenia, może to być wczesny objaw ALS

0
358
ALS jest szybko postępującą, nieodmiennie śmiertelną chorobą neurologiczną, która atakuje komórki nerwowe odpowiedzialne za kontrolowanie dobrowolnych ruchów mięśni, czyli neurony ruchowe. Zdjęcie: Pixabay

Ta choroba szybko może stać się śmiertelna po pierwszym objawach.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba układu nerwowego. Częstość występowania ALS wynosi 50 przypadków na milion. 

Najbardziej charakterystyczne jest osłabienie wszystkich mięśni, od tego zaczyna się to schorzenie. Potem następuje porażenie wszystkich mięśni. Choroba doprowadza do utraty głosu, możliwości połykania, a na końcu odbiera oddech – powiedział dr Jakub Sienkiewicz, neurolog.

Większość ludzi dowiaduje się, że ma ALS w wieku od 55 do 75 lat i żyje tylko około od trzech do pięciu lat po pojawieniu się pierwszych objawów.

Biorąc pod uwagę, że istnieje tak duży czas, w którym możesz zostać zdiagnozowany, a wskaźnik przeżycia nie jest obiecujący, ważne jest, aby znać pierwsze objawy, na które należy zwrócić uwagę. Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że jest jeden wczesny objaw ALS, który może być wyraźny podczas chodzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na co uważać podczas następnego spaceru.

Jeśli zauważysz, że masz trudności z chodzeniem, może to być wczesny objaw ALS.

Jeśli ostatnio miałeś problemy z chodzeniem, możesz sprawdzić, czy nie ma ALS.

Problemy z chodzeniem pojawiają się, ponieważ dolegliwość ta jest „chorobą neuronów ruchowych, która powoduje stopniową degenerację i ostatecznie śmierć neuronów ruchowych” – mówi dr Mark Davis, lekarz współpracujący z Pacific Analytics.

Gdy neurony degradują się i obumierają, nie wysyłają już wiadomości do mięśni ciała, takich jak te, które wspomagają ruch nóg. Według Davisa, niektórzy ludzie zaczynają mieć trudności z poruszaniem nogami podczas chodzenia i biegania na wczesnym etapie choroby, ponieważ ich mięśnie uległy usztywnieniu lub osłabieniu w wyniku degradacji neuronów. Zaczynają też „częściej potykać się” – dodaje.

Ale prawdopodobnie nie odczujesz z tego powodu bólu. Więc nie oczekuj, że poczujesz ból w nogach. „Osoby dotknięte chorobą mogą nie odczuwać bólu mięśni, ale ich sztywne i uszkodzone kończyny powodują trudności podczas chodzenia lub biegania i w każdej chwili zaczynają odczuwać potknięcia i skurcze mięśni” – dodaje Davis.

Czytaj: Choroba Alzheimera: nie ignoruj ​​tych wczesnych objawów choroby neurodegeneracyjnej

Możesz odczuć problemy dotyczące tylko jednej nogi.

Conor O’Flynn, ekspert medyczny i założyciel O’Flynn Medical, mówi, że problemy z ruchami nóg na początku w przebiegu ALS zwykle zaczynają się już w jednej nodze. „Podczas biegania lub chodzenia człowiek może czuć się bardziej niezrównoważony lub niezgrabny, co nazywa się początkiem kończyn” – wyjaśnia. Możesz również doświadczyć „czegoś tak podstawowego, jak drgnięcie mięśnia w nodze”.

„Bardzo wczesne objawy ALS mogą być trudne do zauważenia, ponieważ w większości przypadków są tak subtelne i drobne, że większość ludzi nie zwraca zbytniej uwagi” – dodaje O’Flynn.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ale ALS wpływa nie tylko na nogi.

Jednak ALS wpłynie nie tylko na ruchy nóg. David Beatty, wieloletni lekarz ogólny i ekspert zdrowia w Strong Home Gym, mówi, że nerwy, które są dotknięte tą chorobą „również symulują mięśnie, które kontrolują mowę, połykanie i oddychanie”. W rezultacie możesz również napotkać problemy z tymi funkcjami organizmu.

Może to obejmować zarówno „trudności w połykaniu i oddychaniu, nadmierne wydzielanie śliny, niewyraźną mowę, utratę konturu mięśni języka, twardość głosu i emocjonalną odpowiedzialność”, co często charakteryzuje się nadmiernymi reakcjami emocjonalnymi, mówi lekarz medycyny Victoria Glass, praktykujący lekarz.

„Niewyraźna mowa, skurcze, ucisk i trudności w połykaniu lub po prostu żucie były zgłaszane jako wczesne objawy, ale zwykle pierwsze charakterystyczne objawy ALS pojawiają się w kończynach, głównie w dłoniach i ramionach” – powiedział O’Flynn.

Czytaj: „Wirtualny Urzędnik”, czyli Kraków przyjazny mieszkańcom

Ta choroba występuje częściej u mężczyzn.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczyć ALS, ale według CDC (agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) wydaje się, że „nieco częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet”. Stowarzyszenie ALS twierdzi, że choroba ta występuje średnio o 20 procent częściej u mężczyzn niż u kobiet.

„Jednak wraz z wiekiem częstość występowania ALS jest bardziej wyrównana między mężczyznami i kobietami” – zauważa organizacja. CDC mówi również, że ostatnie badania zaczęły sugerować, że ogólna różnica w częstości występowania ALS między mężczyznami i kobietami zmniejsza się z czasem.

Może nie być dużej różnicy w zależności od rodzaju ALS, który masz. Około 5 do 10 procent przypadków ALS jest dziedziczonych, co określa się jako rodzinne ALS. „Rodzinne stwardnienie zanikowe boczne występuje jednakowo wśród mężczyzn i kobiet” – mówi CDC.

wad

Brak postów do wyświetlenia