Júzcar – hiszpańska wioska smerfów

0
193
views
W Hiszpanii jest „miasto smerfów”, w którym każdy dom jest niebieski. Źródło: Twitter/Mark Rees

Jedź w głąb wzgórz Andaluzji, a znajdziesz wioskę, która nie jest typowo biała… ale raczej jasnoniebieska!

Do wiosny 2011 roku Júzcar przypominało wiele innych wiosek rozsianych po południowej Hiszpanii. Ale potem się to zmieniło.

Twitter

Witamy w Júzcar, w Hiszpanii, pieszczotliwie znanej zarówno jako hiszpańska „Wioska Smerfów”, jak i Błękitna Wioska Hiszpanii.

Choć malutka, wioska Júzcar jest niezapomnianym przystankiem podczas wycieczki po Andaluzji!

Jeśli zastanawiasz się nad wizytą, oto, co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Gdzie jest Wioska Smerfów w Hiszpanii?

Twitter

Niebieska wioska Júzcar znajduje się około 30 minut na południe od Ronda lub około 2 godziny na zachód od Malagi.

Jej niewielkie rozmiary i izolacja wzdłuż krętych dróg sprawiają, że bez wątpienia najlepszym sposobem dotarcia do Júzcar jest samochód.

Czytaj: Cudowna, niebieska wioska w Maroku.

Dlaczego Júzcar w Hiszpanii jest pomalowana na niebiesko?

W 2011 roku Sony Pictures zwróciło się do miasta Júzcar o przekształcenie typowego, bielonego andaluzyjskiego miasta w hiszpańską Wioskę Smerfów, aby promować nowy film o Smerfach.

Júzcar w Hiszpanii nie została wybrana całkowicie przypadkowo: miasto było już wcześniej znane z wielu grzybów, do których Smerfy mają upodobanie.

Farba miała być tylko tymczasowa, ale turystyka wzrosła i w końcu minęła dekada, a Júzcar pozostała do dziś niebieską wioską.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Aby przekształcić budynki w smerfowy odcień błękitu, zużyto 4000 litrów farby. Z pewnością był to niewątpliwie ambitny chwyt promocyjny.

Pierwotny plan zakładał usunięcie farby, gdy tylko skończy się promocyjny nalot filmu. Ale tak się nie stało. Zamiast tego mieszkańcy zorganizowali referendum w swoim (niebieskim) ratuszu, aby ustalić, czy wioska powinna pozostać pomalowana na niebiesko, czy powrócić do tradycyjnej bieli. Głosowali za zachowaniem tego, co było, czyli pozostawieniem niebieskiego odcienia.

Głównym powodem tej decyzji był fakt, że Júzcar odnotowała znaczny wzrost w turystyce. Przed pomalowaniem budynków Júzcar odwiedzało średnio 300 turystów rocznie. Po? 80 000! Efekt domina był znaczący, ponieważ w małej wiosce powstało wiele nowych firm, w tym pensjonaty.

Twitter

Transformacja nie obyła się jednak bez kontrowersji. Właściciele znaku towarowego Smerfy zażądali od mieszkańców wsi płacenia im 12% wszelkich dochodów związanych ze Smerfami. Aby to obejść, wioska jest teraz znana jako „niebieska wioska” zamiast „wioska smerfów” (lub Pueblo Pitufo po hiszpańsku). Ale to nie znaczy, że nie ma śladów pierwotnego powodu, dla którego ta wioska stała się niebieska.

Dzieła sztuki związane ze smerfami wciąż zdobią niektóre budynki. Odwiedzający wciąż znajdują w wiosce dwumetrowego plastikowego smerfa, co jest doskonałą okazją do zrobienia zdjęcia.

Twitter

Jednak poza tym Júzcar zachowuje cały urok, jakiego można oczekiwać od małej andaluzyjskiej wioski. Licząc zaledwie 250 mieszkańców, oferuje idealne miejsce, aby zasmakować „prawdziwej Hiszpanii”. Zbadaj więc jej wąskie, kręte uliczki, choć na tle zdecydowanie nie pasującego odcienia.

Szlaki turystyczne w okolicy są obfite. Popularne są również wycieczki kulinarne. Odwiedzający, którzy udają się tam jesienią, również odnajdują okolicę wypełnioną różnymi gatunkami grzybów. Fakt fanów: urocze niebieskie stworzenia, którym wioska oddaje hołd, mają również zamiłowanie do grzybów.

Czytaj: Entoloma hochstetteri to piękny, niebieski grzyb

Twitter

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę do Júzcar, czy zostajesz na dłużej, jedno jest pewne: dziwaczny błysk błękitu wśród bujnej zieleni andaluzyjskich wzgórz to miejsce, które na długo pozostanie w Twojej pamięci. To dzięki tym niebieskim postaciom.

Twitter