Kalifornia pokrywa kanały panelami słonecznymi, aby walczyć z suszą

0
109
Kalifornia zainstaluje panele słoneczne nad kanałami wodnymi.

Kalifornia pokryje kanały panelami słonecznymi w ramach eksperymentu w walce z suszą i zmianami klimatycznymi.

Kalifornia ma zamiar rozpocząć eksperyment polegający na pokryciu kanałów panelami słonecznymi, plan, który po zwiększeniu skali może zaoszczędzić miliardy litrów odparowanej w inny sposób wody, jednocześnie zasilając miliony domów.

Projekt Nexus w dystrykcie irygacyjnym Turlock rozpoczyna się w połowie października, podczas najgorszej suszy w zachodniej Ameryce Północnej od 1200 lat, a zmiany klimatyczne pod wpływem człowieka pogłębiają okres suszy.

Finansowany przez państwo projekt o wartości 20 milionów dolarów ma powstać w dwóch lokalizacjach: 152-metrowy odcinek wzdłuż zakrzywionej części kanału w pobliżu miasta Hickman i drugi 1,6-kilometrowy prosty odcinek kanału w pobliżu miasta Ceres.

Na decyzję wpłynął przełomowy artykuł badawczy z 2021 roku, w którym naukowcy z Uniwersytetu Santa Cruz z Kalifornii podali dane liczbowe i stwierdzili, że panele zaoszczędziłyby rocznie 238 milionów metrów sześciennych wody przed parowaniem, zacieniając przepływającą wodę.

Czytaj: Panele słoneczne Tesli zamieniają wodę morską w wodę pitną dla 35 000 Kenijczyków dziennie

GNN poinformował w zeszłym roku, że dochodzenie UC Santa Cruz wykazało, że na każdy megawat energii słonecznej wytworzonej podczas 290 dni przeciętnego słońca w Turlock, sparowanie paneli nad kanałami może zastąpić 15-20 generatorów diesla używanych do pompowania wody wzdłuż kanałów.

Prace, nazwane Project Nexus, mają się rozpocząć w październiku br. z finansowaniem w wysokości 20 milionów dolarów z państwowej kasy.

Oprócz zapobiegania parowaniu, zmniejszania prześwitu potrzebnego dla farm fotowoltaicznych i zwiększania produkcji zielonej energii, panele montowane w kanałach mają dodatkową zaletę w postaci dłuższej żywotności funkcjonalnej, ponieważ woda pod spodem utrzymuje panele w niższej temperaturze.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pomysł ten faktycznie zaczął się w indyjskim stanie Gujarat w 2014 roku, kiedy projekt pilotażowy obejmujący 750 metrów przestrzeni kanałowej doprowadził do powstania całej elektrowni słonecznej zwieńczonej kanałem w dystrykcie Vadodara i kolejnym o łącznej mocy 100 megawatów nad rzeką Narmada.

Naukowcy z Indii odkryli, że woda płynąca pod panelami również je chłodziła, zapobiegając przegrzaniu i powodując średni wzrost wydajności o 2-5%.

Współczesna Kalifornia została zbudowana dzięki XX-wiecznej infrastrukturze, która dostarcza wodę z mokrej północy na suche południe, sieć liczy obecnie 6400 km kanałów, które mogłyby wytworzyć do 13 gigawatów mocy odnawialnej. To mniej więcej połowa tego, co Kalifornia potrzebuje, aby osiągnąć swoje cele w zakresie energii bezemisyjnej.

Gigawat, czyli 1 miliard watów, wystarcza do zasilenia 750 000 domów.

„Pokrycie tych kanałów panelami słonecznymi zmniejszyłoby parowanie, uniknęłoby wykorzystywania innych gruntów pod farmy słoneczne i zmniejszyłoby wzrost chwastów wodnych i glonów, oszczędzając na kosztach utrzymania” – powiedziała Brandi McKuin, jedna z głównych badaczek na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz.

„Testowanie naszej hipotezy i opublikowanego przez nas artykułu jest naprawdę ekscytujące. Będziemy mieli okazję naprawdę zrozumieć, czy te korzyści zakreślą się w prawdziwym świecie” – powiedziała Reuters Brandi McKuin.

Pomogłoby to również Kalifornii w osiągnięciu celu w zakresie energii odnawialnej, jakim jest osiągnięcie 50% wytwarzania czystej energii do 2025 roku i 60% do 2030 roku.

Czytaj: Elektrownia słoneczna na dachach wieżowców we Wrocławiu!

Badania McKuin obliczyły również oszczędność wody na poziomie 238 milionów metrów sześciennych, wystarczającą do zaopatrzenia 2 milionów ludzi i nawadniania 20 000 hektarów pól uprawnych.

Podobnie jak inne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w całym stanie, okręg nawadniania i nawadniania Turlock jest zobowiązany do zwiększenia swojej wydajności w zakresie energii odnawialnej.

„Jeśli jest to coś, co działa na tych pierwszych dwóch milach Projektu Nexus, które robimy, istnieje potencjał, że może to skalować się do wielu lokalizacji” – powiedział Josh Weimer, kierownik ds. zewnętrznych Turlock Water & Power.

wad

Brak postów do wyświetlenia